Instaling dla szkół

Uczniowie Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach od lutego 2016r. biorą udział w VI edycji programu Instaling dla szkół. Celem akcji jest zachęcenie do nauki słownictwa oraz wyrobienie nawyku systematyczności.

Magdalena Mosoń

Mała Olimpiada Języka Angielskiego

W dniu 25.05.2016 w naszej szkole odbyła się jubileuszowa (dziesiąta) edycja MOJA, w której udział wzięło 16 uczniów z czterech szkół podstawowych naszej gminy i spoza niej (Oleszna, Jordanów Śląski, Kobierzyce i Łagiewniki); organizatorami konkursu byli Anna Grabowska , Anna Hałdaś i Marcin Dyś;

Konkurs składał się z 2 etapów: szkolnego i międzyszkolnego; do drugiego etapu zakwalifikowało się po 4 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w teście eliminacyjnym przeprowadzonym w swoich szkołach;

Etap finałowy składał się z trzech części: rozwiązywanie testu gramatycznego, testu leksykalno-krajoznawczego oraz testu rozumienia ze słuchu; zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Rafał Flis ,Kobierzyce

II miejsce: Miłosz Przestrzelski , Kobierzyce

III miejsce: Oskar Karwczyk, Łagiewniki

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa, a laureaci I-II miejsc nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSS w Łagiewnikach. Gratulujemy wszystkim uczniom ogromnej wiedzy z języka angielskiego i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Anna Grabowska

VIII KUŹNIA MŁODYCH TALENTÓW

VIII Kuźnia Młodych Talentów odbyła się 15 maja 2016 roku o godzinie 15:00 na Muszli Koncertowej w Łagiewnikach. Już po raz ósmy impreza zorganizowana została przez nauczycieli Przedszkola na Akacjowym Wzgórzu oraz Gimnazjum im. Piastów Śląskich. Dzieci oraz młodzież mogły zaprezentować swoje talenty zarówno plastyczne jak i muzyczne (taniec i śpiew) szerszej publiczności. Na łagiewnickiej scenie wystąpili uczniowie następujących placówek:

- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łagiewnikach,

- Przedszkole na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach,

- Gimnazjum im. Piastów Śl. w Łagiewnikach,

- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Olesznej.

Głównym calem Kuźni Młodych Talentów było stworzenie okazji do prezentowania zainteresowań dzieci i młodzieży. Dzieci nabywały doświadczenia w słuchaniu i obdarzaniu uwagą drugiego człowieka.

Celami szczegółowymi było łączenie muzyki ze słowem, ruchem, tworzenie warunków do łączenia różnych form ekspresji poprzez wspieranie działań twórczych dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności, rozwijanie empatii i tolerancji w stosunku do rówieśników, przełamywanie onieśmielenia, pobudzenie inwencji twórczej, ekspresji ruchowej, rozwijanie umiejętności wyrażania swoich uczuć.

Nad uroczystością już na samym początku zawisły "czarne chmury" i to dosłownie. Zamówiona, słoneczna pogoda nie dopisała. Uczennice gimnazjum powitały zebranych gości po czym na scenie można było podziwiać pierwsze młode talenty. Pomimo pochmurnej aury uśmiech nie znikał z twarzy podekscytowanych dzieci, które z niecierpliwością czekały na swoją kolej. Na scenie można było obserwować talenty wokalne oraz taneczne na tle pięknych prac plastycznych wykonanych przez uczniów placówek biorących udział w imprezie.

Podczas wykonywania piosenki o deszczu przedszkolaki naprawdę go wywołały- zaczęło padać jak z cebra. Jednak pomimo deszczu i gradu nastroje były dobre a frekwencja dopisała. Podczas całej uroczystości goście i uczestnicy świetnie się bawili. Każde dziecko występujące na scenie otrzymało pamiątkowy dyplom oraz słodki poczęstunek. Organizatorzy pragną poinformować, że każda palcówka biorąca udział w VIII Kuźni Młodych Talentów otrzyma pamiątkową statuetkę. Pragniemy podziękować wszystkim za tak liczne przybycie oraz już teraz zaprosić na kolejną edycję Kuźni Młodych Talentów w Łagiewnikach.

Barbara Ciećwierz

AS ORTOGRAFII 2016

Konkurs ortograficzny "AS ORTOGRAFII 2016" odbył się dnia 12 maja 2016r. o godzinie 9:00 w Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie. Wzięli w nim udział gimnazjaliści z całego powiatu dzierżoniowskiego (40 uczniów). Z naszego gimnazjum w ortograficznych zmaganiach brały udział 4 uczennice przygotowywane przez panią Agnieszkę Królikowską:
* Klaudia Marcinkowska
* Aleksandra Cieślicka
* Paulina Dunal
* Paulina Wróbel
Konkurs składał się z dwóch części:
a) dyktando ortograficzne;
b) test ortograficzno- interpunkcyjny.
Uczestnicy byli oceniani indywidualnie, w tym roku nie oceniano pracy zespołowej. Dyktanda i testy konkursowe sprawdzali praktykujący nauczyciele powiatu dzierżoniowskiego. Nasze uczennice poradziły sobie bardzo dobrze, jednak byli lepsi. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie. Za pracę w komisji sprawdzającej podziękowania otrzymała także pani Agnieszka Królikowska. Mamy nadzieję, ze za rok również wykażemy się dużą wiedzą na temat ortografii języka polskiego.

Opracowała mgr A. Królikowska

Z Erasmus+ na Litwie

W dniach 8-15 maja 2016 roku, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach uczestniczyli w wyjeździe na Litwę w ramach projektu edukacyjnego Erasmus+. Był to już trzeci, po Hiszpanii i Czechach, wyjazd, podczas którego realizowane były prace projektowe. Odwiedziliśmy naszych przyjaciół w Pajuris, małej miejscowości okręgu Silale, położonej pośród łąk, pól, lasów i pięknych jezior: Nasz wyjazd obfitował w niezapomniane przygody, o których najlepiej opowiedzą uczestniczący w nim uczniowie - Sandra, Gosia, Kacper i Oskar:

Projekt Erasmus+, to bez dwóch zdań najlepsza rzecz jaka mnie w życiu spotkała. Dzięki temu projektowi mogłam zwiedzić Litwę, poznać jej kulturę, obyczaje, narodowe tańce oraz jedzenie, a co najważniejsze poznałam niesamowitych ludzi i chyba to się najbardziej liczy, że poznajemy swoich rówieśników i trenujemy język angielski. To wszystko by się nie stało, gdyby nie nasi nauczyciele, którzy wzięli udział w tym projekcie i to właśnie im się należą największe podziękowania. Uważam, że to najlepszy projekt, który był w naszej szkole i mam nadzieje, że będzie jeszcze więcej takich projektów. Jeśli tylko jest taka możliwość, to polecam wszystkim wzięcia udziału w takiego typu projektach. Mam głęboką nadzieję, ze jeszcze kiedyś będę miała taką okazję. Jeszcze raz bardzo dziękujemy naszym opiekunom za wspaniały wyjazd.:

Małgorzata Kwiędacz

W dniach 8-15 marca nasza szkolna grupa projektowa Erasmus+ wyruszyła na wycieczkę na Litwę. Podróż busem zajęła nam około 14 godzin toteż na miejsce przyjechaliśmy późnym wieczorem. Rodzina, u której mieszkałem podczas pobytu składała się z 3 osób: Gabi Mockute, jej mamy i taty. Bardzo podobał mi się koncert przygotowany przez uczniów z okazji naszego przyjazdu, świetnie się bawiliśmy na imprezce integracyjnej, na której poznawaliśmy kolegów i koleżanki z projektu, tworzenie wideo-nagrania, na którym tańczyliśmy flash mob'a oraz mówiliśmy wierszyk o zdrowym jedzeniu. W tym celu udaliśmy się na pagórki Medvegalis. W Tauru Park skakaliśmy, biegaliśmy i przedzieraliśmy się przez park linowy. Wieczorem bawiliśmy się przy grillu. Miałem okazję również przejechać się motorówką po rzece Jura - niezapomniane chwile! 12 maja odwiedziliśmy Hill of Crosses- Wzgórze K rzyży i fabrykę czekolady Ruta. Moją uwagę przykuła ogromna ilość krzyży na wzgórzu. Znajdował się tam także krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II. Na koniec naszego pobytu odbyło się "przyjęcie narodowych tańców". Każda grupa miała zaprezentować popularny w ich kraju taniec, zatańczyć go i nauczyć pozostałe grupy:. Zabawy było przy tym, co nie miara! Ostatni weekend upłynął pod znakiem zwiedzania Troków oraz Wilna. Ogromny gmach zamku na wyspie otoczony krystalicznie czystą rzeką Galve szczególnie zapisał się w moich wspomnieniach. Razem z przewodnikiem obeszliśmy Wilno wzdłuż i wszerz po drodze oglądając kaplicę ostrobramską, kościół św. Piotra i Pawła, Kościół Wszystkich Świętych, klasztor karmelitów i wiele innych! Wróciłem do Polski bogaty w wiele nowych przeżyć i doświadczeń (i sękacza), za co bardzo dziękuję nauczycielom, którzy umożliwili nam udział w programie Erasmus+:

Oskar Krawczyk

Wyjazd na Litwę z programu ERASMUS+, to najlepsze co mogło mnie spotkać. Po raz pierwszy mogłam poznać kraj i jego kulturę od strony ludzi, którzy tam mieszkają. Dzięki temu wiem jak funkcjonuje życie codzienne na Litwie. Tamtejsi ludzie są bardzo przyjaźni i gościnni, więc panowała bardzo miła atmosfera. Podczas całego wyjazdu uczestniczyliśmy w wielu wspaniałych atrakcjach i wycieczkach, które wiele nas nauczyły, ale także pozwoliły nam się bliżej poznać z uczestnikami projektu. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy min.: miejscowość w której znajdowała się szkoła - PAJURIS, wzgórze krzyży, byliśmy również w parku linowym oraz co najlepsze zostaliśmy zabrani na wycieczkę do fabryki czekolady, gdzie samodzielnie wykonywaliśmy swoje własne czekoladki. Najwspanialszą jednak atrakcją, którą przygotowali dla nas uczniowie były tańce ludowe. Wszyscy świetnie się razem bawiliśmy, poznając tradycyjne Litewskie tańce. Polecam każdemu taką przygodę jakiej ja mogłam doświadczyć. Nie chodzi tu tylko atrakcje i zabawy, ale także to, że dzięki Erasmus+ mogłam poćwiczyć język angielski i szczerze przyznam ze jest to najlepsza, najłatwiejsza forma nauki języka, właśnie poprzez rozmowę i integracje z innymi ludźmi, którymi możesz się jedynie porozumiewać obcym języku. Wyjazd na Litwę był najlepszą wycieczką w moim życiu, którą zapamiętam na pewno na długo. ;)

Sandra Stroka

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Łagiewniki, 05.05.2016r.

Uroczystość upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się 05 maja 2016 roku. Przygotowały ja panie Ewa Niebieszczańska i Agnieszka Królikowska. Rozpoczęła się przemową ucznia klasy 2b, Kuby Wójcika. Kolejno wprowadzono Poczet Sztandarowy i odśpiewano hymn narodowy. Następnie uczniowie klas drugich przedstawili montaż słowno- poetycki pt: "WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ, OJCZYZNA…". Spektakl składał się z wiadomości historycznych, wierszy i pieśni patriotycznych. Całość prowadzili uczniowie: Julita Idzi i Dariusz Wiszniewski. Nasza uroczystość połączona była z Dniem Patrona i Biegiem Piastów. Na koniec głos zabrała pani dyrektor, by podziękować uczniom i nauczycielom za przygotowaną uroczystość. Mamy nadzieję, że nasz apel chociaż po części przybliżył gimnazjalistom ważny fragment historii Polski.

Opracowała mgr Agnieszka Królikowska

I Gminny Konkurs Matematyczny

dla uczniów klas II i III MISTRZ MATEMATYKI

Dnia 29.04.2016 roku, w naszej Szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas II i III szkół podstawowych MISTRZ MATEMATYKI . Celem konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów, wdrażanie do samodzielnej pracy, rozwijanie logicznego myślenia oraz wdrażanie do posługiwania się zdobytą wiedzą i umiejętnościami w nowej sytuacji problemowej.

Do konkursu przystąpiło 19 uczniów (klasa II- 10, klasa III- 9) z 3 szkół gminy Łagiewniki. Finaliści etapu gminnego zmagali się z zadaniami w dwóch kategoriach wiekowych. Dla każdej grupy wiekowej przygotowany był osobny zestaw zadań i łamigłówek matematycznych. Uczniowie ambitnie podeszli do konkursu i wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami w zakresie matematyki.

Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Iwaszkiewicz, Bożena Sobczuk, Anna Fuszara i Ewa Łuczyńska oceniła prace i wyłoniła zwycięzców, którzy zdobyli najwyższą ilość punktów.

Na uroczystym podsumowaniu konkursu Pani dyrektor Mariola Początek ogłosiła wyniki oraz wręczyła nagrody, dyplomy i podziękowania dla nauczycieli.

Laureatami zostali:
W kategorii klas II:

" I miejsce - Mateusz Krawczyk (Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach)
" II miejsce - Jakub Stawarz (Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach)
" III miejsce - Kinga Gliwa (Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach)

W kategorii klas III:

" I miejsce - Tymoteusz Żygadło (Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach)
" II miejsce - Natalia Kaźmierczak (Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach)
" III miejsce - Wiktor Konciak (Szkoła Podstawowa w Olesznej)

" Wyróżnienie - Szymon Szachniewicz (Szkoła Podstawowa w Olesznej)
- Kacper Handzlik (Szkoła Podstawowa w Olesznej)

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorki: Ewa Łuczyńska, Anna Fuszara

Nagrody dla laureatów i pozostałych uczestników konkursu zostały ufundowane przez osoby prywatne i organizatorki konkursu.

III Międzyszkolny Konkurs Poezji i Piosenki o Janie Pawle II

27 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy drugą rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II i właśnie w tym dniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Łagiewnikach odbył się III Międzyszkolny Konkurs Poezji i Piosenki o Janie Pawle II, który zorganizowała Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach. W konkursie brali udział uczniowie z następujących szkół podstawowych: Prusy, Oleszna, Żelowice, Ciepłowody, Piława, Niemcza i Łagiewniki. Występy młodych artystów oceniało Jury w następującym składzie: pani Paulina Pycka- dyrygent chóru Cansona, emerytowane nauczycielki języka polskiego : pani Halina Mieczko i pani Anna Filińska oraz była uczennica Aleksandra Czop. Sponsorami konkursu byli: ks. Grzegorz Staniewski, Bank Spółdzielczy w Kobierzycach, "Pat- Bet" Piotr Adam Tadeusiak, pan Artur Patyk oraz Rada Rodziców.

W kategorii recytacja klas I - III - I miejsce zajęła Łucja Wertelecka (Oleszna) , recytacja klas IV- VI dwa pierwsze miejsca zajęli: Adam Juraszek i Oskar Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach, II miejsce Kornelia Kowalska (Żelowice), III miejsce Mateusz Bochenek (Oleszna).

W kategorii piosenki solo I miejsce zajęła oraz Zuzanna Charęza (Prusy) , II miejsce Zuzanna Kwiędacz i Maja Krawczyk (Łagiewniki), wyróżnienie Wiktoria Janulewicz (Łagiewniki)

W kategorii piosenka klas I - III I miejsce zajęła Aleksandra Brzuszkiewicz (Piława Górna) II miejsce zespół z Olesznej, III - zespół z Żelowic. W kategorii zespół klas IV - VI : I i II miejsce zajęły zespoły z Olesznej , III miesjce zespół z Żelowic.

Organizatorami konkursu były nauczycielki: Joanna Kwiędacz, Krystyna Wójcik i Wioletta Patyk.

PREZENTACJE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

"Postaw na przyszłość" pod takim hasłem po raz drugi odbyły się w naszej

szkole Prezentacje Szkół Ponadgimnazjalnych. W czwartek 21.04.2016r. gościliśmy w gimnazjum szkoły ponadgimnazjalne. Celem spotkania było poznanie aktualnej oferty edukacyjnej na rok szkolny 2016/2017r. Organizatorem prezentacji była Pani Monika Michalska-Piejko ( pedagog szkolny), która dba o to, abyśmy mądrze podjęli jedną z najtrudniejszych decyzji w naszym życiu.

Przybyłych Gości witały: Kamila Piechura i Sandra Stroka, które świetnie sobie radziły w tej roli. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Mariola Początek, która oficjalnie powitała Nauczycieli i Uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych i podziękowała za przyjęcie naszego zaproszenia. Poczęstunkiem zajmowała się Pani Elżbieta Majchrzak ( opiekun świetlicy ), a pomagały jej uczennice klasy III : Daria Hołyńska, Daria Radziewicz, Justyna Mral i Martyna Ilecka, ta słodka przyjemność sprawiła wszystkim dużo radości. Julia Karyś i Małgorzata Kwiędacz były konferansjerkami i pilnowały kolejności wystąpień poszczególnych szkół, dzięki czemu prezentacje przebiegały bez zakłóceń. Obsługą sprzętu zajęli się niezastąpieni Mateusz Gliwa oraz Kacper Juraszek. W prezentacjach wzięło udział 10 szkół ponadgimnazjalnych:

" I Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie,

" Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie,

" Zespół Szkół Nr 2 w Dzierżoniowie,

" II Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie,

" Zespół Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie,

" Szkoły Europejskie z Wrocławia,

" Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzyżowicach,

" Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie,

" Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie,

Zespół Szkół Nr 1 w Dzierżoniowie.

Po prezentacjach miałam bardzo pozytywne odczucia. Uświadomiłam sobie też, że przede mną jeden z najważniejszych wyborów w życiu. Odczuwam strach, ale także ekscytację. Chcę podążać dalej, odkrywać nowe horyzonty. Bardzo podobała mi się forma, w jakiej zostało zorganizowane to spotkanie, moją opinię podzielają też koleżanki i koledzy z gimnazjum. Dzięki temu każdy z nas zobaczył gdzieś swoją przyszłość. Życzę wszystkim moim rówieśnikom, by dokonali dobrego wyboru i podążali za swoimi marzeniami, a pani Monice w imieniu wszystkich jeszcze raz dziękuję za zorganizowanie tak potrzebnego spotkania.

Kamila Piechura kl. III b

SUKCES MAŁYCH "ZNAWCÓW PRZYRODY"

W dniu 21 kwietnia 2016r. w Gospodarstwie Agroturystycznym "Cicha Woda" w Lasocinie odbyła się XVIII edycja Regionalnego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego dla uczniów klas II i III pod hasłem: "JESTEM ZNAWCĄ PRZYRODY - ŻYCIE W WODZIE I PRZY BRZEGU.

Główną ideą konkursu było poszerzenie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych wśród uczniów klas młodszych.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Piławie Górnej. W konkursie wzięło udział 56 uczniów (28 z klas II i 28 z klas III) z dziewięciu szkół podstawowych.

Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łagiewnikach reprezentowali zwycięzcy wyłonieni w eliminacjach szkolnych: Jakub Stawarz, Ida Kurpik, Amelia Zbieg (klasy II) oraz Wiktoria Szady, Eryk Jakubowski, Maria Żygadło (klasy III).

Uczniowie w dwóch grupach wiekowych pisali testy, w których znalazły się m.in. zagadki, krzyżówki, rebusy, zagadki obrazkowe, a także pytanie związane z wysłuchaniem i rozpoznaniem odgłosów zwierząt środowiska wodnego. Pojawiły się także zagadnienia ekologiczne.

Z ogromną dumą i radością informujemy, że najlepiej z bardzo trudnym testem konkursowym w kategorii klas II poradził sobie Jakub Stawarz (wych. Ewa Łuczyńska), a Amelia Zbieg (wych. Anna Fuszara) zajęła wysokie III miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Story Cubes

19 kwietnia w naszym Zespole odbyła się szkolna edycja ogólnopolskiego konkursu na pisanie opowiadań Story Cubes. W zeszłym roku Adam Juraszek zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Mamy nadzieję, że tym razem osiągniemy równie wysoką pozycję! Prace zostały już wysłane do ogólnopolskiego koordynatora wydarzenia. Natomiast za edycję szkolną odpowiadał Pan Marcin Dyś we współpracy z Panią Anną Dawid i Marzeną Smolarską.

XV Dzień Kresowiaka

Dnia 17 kwietnia 2016 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w obchodach już piętnastego Dnia Kresowiaka w Gminie Łagiewniki. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św., której przewodniczył ks. bp Adam Bałabuch. Jak co roku po tej uroczystości zostały złożone kwiaty pod Pomnikiem Kresowiaków, po czym zaproszeni goście oraz Kresowiacy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury Bibliotek i Sportu, gdzie odbywał się program artystyczny, przygotowany przez nas-uczniów oraz nauczycieli Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach, przedszkolaków z Akacjowego Wzgórza oraz chórów działających na terenie naszej gminy. Gdy sala powoli się wypełniała, ja zaczynałam czuć tremę. Kiedy uroczystość się rozpoczęła, nie obyło się bez przemówień oraz wręczania symbolicznych medali dla zasłużonych osób, które przyczyniły się do podtrzymywania tradycji uroczystości kresowych w naszej gminie. Między innymi wyróżniona została nauczycielka naszego gimnazjum- p. Alina Kowalska. Po przemówieniach p. Janusza Szpota-wójta naszej gminy- mogliśmy rozpocząć przygotowany wcześniej program. Na początku nie obyło się bez występu naszych przedszkolaków. Nie mogę ukryć, że miałam tremę przed wyjściem na scenę, ale kiedy zaczęłam mówić wiersz, przestałam się denerwować. Widać było, że wielu z nas było zestresowanych. Gdy program się skończył, otrzymaliśmy gromkie brawa-chyba się podobało. Po występie gimnazjum swoje programy przedstawiały okoliczne chóry - Canzona, Fermata oraz Legato. Myślę, że takie wydarzenia pomagają choć w pewnym stopniu przypomnieć naszym babciom, dziadkom o miejscu ich urodzenia i dzieciństwie. Uważam, że dzięki tym uroczystościom my-młodzież możemy bardziej zainteresować się dawną Polską, którą pamiętają nasi dziadkowie.

Ewa Chmielowska kl. II

Moje wrażenia po Dniu Kresowiaka

17 kwietnia wzięłam udział w akademii pt. "Kresowe Historie" mającej na celu przedstawienie życia naszych dziadów, pradziadów z kresów wschodnich. Najlepiej wspominam próby, podczas których mogłam zintegrować się z rówieśnikami i poczuć klimat tamtych czasów. W tym samym czasie, podczas rozmów z babcią, dowiedziałam się, że moja rodzina ma również kresowe korzenie. Dzień występu uważam za bardzo udany, wszystko poszło zgodnie z planem, a publiczność nagrodziła nas gromkimi brawami. Odczuwam ogromną satysfakcję, iż mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu. Ta żywa lekcja historii zapadnie na długo w mojej pamięci.

Klaudia Marcinowska IIB

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "POLSKIE SYMBOLE NARODOWE"

Organizatorkami szkolnego konkursu plastycznego dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej "Polskie symbole narodowe" były Gizela Wochnik, Marzena Smolarska, Joanna Kwiędacz i Jolanta Paluszkiewicz.

Celem konkursu było kultywowanie szacunku i kształtowanie właściwej postawy dla najważniejszych symboli narodowych; kształtowanie postawy patriotyzmu i poczucia jedności narodowej, propagowanie różnorodnych form wypowiedzi plastycznej i rozwijanie uzdolnień plastycznych oraz promowanie artystycznej działalności uczniów.

15 kwietnia 2016r. jury kierując się zgodnością pracy z tematyką konkursu, interesującym pomysłem realizacji, poziomem artystycznym pracy oraz estetyką wykonania wyróżniło spośród 60 zgłoszonych prac - przeszło 20, przyznając w poszczególnych kategoriach wiekowych kolejne miejsca.
Gimnazjum:
I miejsce:
Adam Skawiński kl. IB
Małgorzata Kwiędacz kl. III B

II miejsce:
Dorota Grabowska kl. IA

III miejsce:
Maria Rodziewicz kl. II A
Sandra Stroka III C

Wyróżnienia:
Ewelina Chińcińska kl. III B
Karolina Miedziak kl. III A
Julia Karyś kl. III B
Martyna Kondryc kl. I C
Paulina Dunal kl.III B

Szkoła Podstawowa:
Klasy I-III
I miejsce:
Dominika Dudek kl. II A i Łukasz Filończyk kl. II A

II miejsce:
Daria Wójcik kl. II C

III miejsce:
Zuzanna Kuźniar kl. I B

Wyróżnienia:
Paweł Suchodolski kl. I C
Leontien i Kathlen Appel kl.IC

Klasy IV- VI
I miejsce:
Zuzanna Kwiędacz kl. V B
Adam Juraszek kl. IV A

II miejsce:
Oliwia Botuszan kl. V B i Amelia Szczepanik kl. V B
Kamil Grabowski kl. IV A

III miejsce:
Mateusz Pawłowski kl. V B

Wyróżnienia:
Hubert Sikorski kl. VI B
Wiktoria Janulewicz kl. V A
Anna Grygorczuk kl. VI B
Kewin Bielesz kl.VIA
Oskar Krawczyk kl.VI B

Prace laureatów konkursu zostały wyeksponowane w holu Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

"Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają"

Heraklit z Efezu

13 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach odbył się Konkurs Kultury Antycznej. Celem konkursu było popularyzowanie kultury antycznej, prezentowanie dorobku kulturalnego państw starożytnych i artystycznego piękna mitu, przypomnienie dziedzictwa starożytności i jego wpływu na rozwój współczesnych państw europejskich, poszerzanie wiadomości o bogach i herosach starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu oraz utrwalanie popularnych zwrotów i wyrażeń wywodzących się z mitologii.

Do konkursu zgłosiły się trzy szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi z Dzierżoniowa, Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego z Piławy Górnej i Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego z Niemczy.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas V , każdą szkołę reprezentowała jedna 3-osobowa drużyna. Każda drużyna przedstawiała mitologiczną scenkę kabaretową "Bogowie olimpijscy w naszych czasach" w oparciu o tematykę konkursową. Prezentacja była połączeniem trzech technik - plastycznej, teatralnej, muzycznej.

Konkurs przebiegał w miłej, koleżeńskiej atmosferze, a uczniowie z różnych szkół potrafili się zintegrować w czasie honorowej rywalizacji, rozwiązując zadania konkursowe.

Szczęśliwe I miejsce zajęła drużyna ze SP nr 5 Oddziałami Integracyjnymi z Dzierżoniowa, II miejsce przypadło gospodarzom - SP im. Jana Pawła II , którą reprezentowali uczniowie klas V - Zuzanna Kwiędacz. Kuba Majorek i Wojciech Sikora, na III miejscu uplasowała się SP im. B. Chrobrego z Niemczy, a IV miejsce przypadło SP im. K. K. Baczyńskiego z Piławy Górnej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, a opiekunowie podziękowania. Serdeczne podziękowania należą się również Radzie Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach za zakup nagród. Rodzice uczniów klas V upiekli przepyszne ciasta, za które bardzo dziękują organizatorki konkursowych zmagań. Liczymy, że w przyszłym roku szkolnym do konkursu zgłosi się więcej szkół z sąsiadujących gmin. Organizatorkami konkursu były nauczycielki : Anna Dawid i Marzena Smolarska.

MS

Dzień Otwarty w Gimnazjum im. Piastów Śląskich

W dniu 31 marca 2016 w gimnazjum zorganizowano coroczny Dzień Otwarty dla uczniów klas szóstych z gminy Łagiewniki. Na uroczystość zaproszeni zostali uczniowie kończący naukę w szkołach podstawowych w Olesznej, Jaźwinie oraz uczniowie szkoły podstawowej w Łagiewnikach.

Imprezę poprowadziły uczennice -Julia Karyś oraz Zuzanna Michalska, które są aktywnymi działaczkami samorządu uczniowskiego. Uczennice przedstawiły najważniejsze aspekty działalności naszej szkoły, zapoznały przybyłych gości z tradycjami gimnazjum, omówiły najbardziej znaczące inicjatywy podejmowane przez dyrekcję i uczących nauczycieli. Pani dyrektor Mariola Początek zapoznała kandydatów z zasadami naboru do klas pierwszych, w tym do kolejnej już klasy o profilu sportowym i jeszcze raz podkreśliła atuty naszego gimnazjum.

Następnym punktem programu była prezentacja opracowana przez uczennicę klasy 2c Martynę Jaworską. Przedstawiła w niej najważniejsze uroczystości, jakie organizuje szkoła, zapoznała z działalnością samorządu szkolnego, wolontariatu, omówiła projekty i innowacje, jakie są podejmowane w gimnazjum. Podkreśliła sukcesy odnoszone przez uczniów w różnorodnych konkursach i zawodach sportowych.

Talenty aktorskie pokazali uczniowie klasy 2b, którzy przedstawili krótką, humorystyczną scenkę "Migawki zza biurka i ławki".

Uroczystość ubarwiły występy grupy tanecznej, przygotowanej pod kierunkiem pani Marii Rałowskiej, recytacja w wykonaniu Jakuba Wójcika oraz piosenka w wykonaniu Martyny Ileckiej.

Jak co roku, kolejnym punktem programu Dnia Otwartego było zwiedzanie szkoły pod opieką uczniów gimnazjum. W trakcie oprowadzania przyszli gimnazjaliści poznawali infrastrukturę szkoły, oglądali wystawy kronik, albumów ze zdjęciami, wystawy prac plastycznych, gazetki prezentujące tradycje szkoły oraz osiągnięcia uczniów. W trakcie zwiedzania szkoły uczniowie klas szóstych mogli zajrzeć do klas, w których odbywały się przygotowane specjalnie na tą okazję lekcje otwarte. Wszyscy opuszczali szkołę w doskonałych nastrojach, mamy zatem nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym w komplecie zasilą grono uczniów Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach.

Iwona Mościcka

W krainie poezji

W dn. 14.03.16.w Gimnazjum im. Piastów Śl. w Łagiewnikach odbył się XXI Gminny Konkurs Recytatorski "Pegazik", zorganizowany przez panie: Ewę Niebieszczańską i Agnieszkę Królikowską. W rywalizacji wzięło udział 13 uczniów gimnazjum, którzy prezentowali wybrane utwory liryczne. Jury w składzie: p. Anna Filińska, p. Dorota Cieślicka oraz p. Emilia Ćwik, wybrało najlepszych recytatorów, wytypowanych do udziału w powiatowym konkursie:
I miejsce- Kamila Piechura- kl. IIIb
II miejsce- Jakub Wójcik- kl. IIb
III miejsce - Julia Karyś- kl. IIIb
Wyróżnienie- Małgorzata Kwiędacz- kl. IIIb
Uczniów do konkursu przygotowały nauczycielki języka polskiego: Alina Kowalska, Agnieszka Królikowska, Ewa Niebieszczańska. Laureaci zmagań gminnych wzięli udział w konkursie powiatowym wraz z młodzieżą z całego powiatu dzierżoniowskiego. Odbył się on 18 marca 2016r. Gimnazjaliści prezentowali wiersz oraz fragment prozy. W poetyckie szranki stanęło 15 uczniów z okolicznych gimnazjów. Przedstawicielami naszej szkoły byli:
* Julia Karyś- 3b
* Kamila Piechura- 3b
* Jakub Wójcik- 2b
Przygotowywani przez panie polonistki- Ewę Niebieszczańską i Agnieszkę Królikowską. Konkurencja okazała się bardzo mocna. Nie udało nam się stanąć na podium, Jakub Wójcik otrzymał wyróżnienie, wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy oraz przeżyli niezapomnianą "poetycką ucztę". Mamy nadzieję, że za rok nasze wysiłki zostaną dostrzeżone przez szanowne jury. Gratulujemy młodym adeptom sztuki poetyckiej interpretacji!

Ewa Niebieszczańska
Agnieszka Królikowska

Dobrze jest pomagać

Wolontariusze gimnazjum starają się nie zapominać o tych, którym należy pomóc, dlatego zorganizowaliśmy akcję charytatywną 08.03.2016 dla naszej absolwentki Kingi Tokarskiej. Kinga jest chora na cukrzyce od dziecka. Cukrzyca to groźna choroba, która potrafi rozwijać się bezobjawowo przez lata. W ukryciu może doprowadzić do niewydolności nerek lub choroby niedokrwiennej serca. Leczenie jest bardzo kosztowne. Główną role odgrywa dobry i sprawny sprzęt medyczny/ pompa insulinowa/. Wydatek na nową pompę insulinową oscyluje w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego nasi wolontariusze bardzo aktywnie zaangażowali się w akcję pomocy Kindze. Zebraliśmy ponad 840 złotych. Wszystkim, którzy przyczynili się do zebranej kwoty serdecznie i z całego serca dziękujemy w naszym oraz Kingi imieniu. W geście wdzięczności na piątkowym spotkaniu wolontariuszy w gimnazjum zagościły Kinga z Mamą i wręczyły przepyszne słodkie rogaliki i babeczki, które w mgnieniu oka znalazły się w naszych brzuszkach ;).

Dziękujemy

Misterium Męki Pańskiej

Tradycyjnie w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową gimnazjaliści zaprezentowali dla społeczności lokalnej Łagiewnik przedstawienie pasyjne męki Pana Jezusa. Było to wydarzenie teatralne, ale również wspólna droga duchowa na szczyt Golgoty. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej rozbrzmiewał nastrojową muzyką, do której młodzi aktorzy zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w formie pantomimy. Piękne słowa narratorek Julii Karyś z kl. IIIb i Kamili Piechury z kl. IIIb były dopełnieniem wspaniałej kreacji drogi bólu i męki Jezusa zagranego przez Mateusza Gliwę z kl. IIIc, niezapomniane wrażenia pozostawili po sobie również pozostali uczestnicy tego teatralno- pasyjnego projektu: Matka Jezusa - Małgorzata Kwiędacz z kl. IIIb, Piłat - Sandra Stroka z kl. IIIc, Sługa Piłata- Daria Hołyńska z kl. IIIc, Szymon z Cyreny - Jakub Wójcik z kl. IIb, Weronika- Ania Czerniawska z kl. IIa, Niewiasty Płaczące - Martyna Ilecka z kl. IIIc, Paulina Dunal z kl. IIIb, Paulina Borecka z kl. IIIb, Barbara Chmielowska z kl. IIb, żołnierze- Jakub Buzuk z kl. Ic, Jakub Zalasik z kl. IIb. Natomiast w rolę współczesnych grzeszników, którzy w symboliczny sposób wprowadzili krzyż i dali go Jezusowi wcieli się: Martyna Hołyńska z kl. Ic, Mikołaj Żygadło- Kosoń z kl. Ia oraz Jakub Mroczek z kl. Ia. Za muzykę odpowiedzialne były: Karolina Szczurkowska i Natalia Michalska z kl. IIa.

Ogromne zaangażowanie i trud występujących w tym niezwykłym projekcie, publiczność nagrodziła łzami wzruszenia i gromkimi brawami, za które z całego serca dziękujemy. Dziękujemy również bardzo Panu Maciejowi Kwiędacz za wykonanie na potrzeby przedstawienia Krzyża. Uczniów przygotowały Panie: Liliana Mróz i Małgorzata Suwald.

Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy bardziej skupiamy się na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśli ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić dzieci do refleksji nad triumfem zmartwychwstania Chrystusa. Temu celowi służył uroczysty apel, który odbył się w Wielką Środę, 23 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Spotkanie miało również na celu przypomnienie i utrwalenie polskiej tradycji i obyczajowości związanej ze Świętami Wielkanocnymi.

,,Jak to niegdyś bywało…" pod takim hasłem odbyło się tegoroczne przedstawienie, które przed szkolną sceną zgromadziło całą społeczność uczniowską wraz z nauczycielami. Młodzi artyści pod opieką pani Krystyny Wójcik i pani Anny Dawid w czasie swojego występu zabrali wszystkich wehikułem czasu w przeszłość. Tam, dzięki postaci Babci, mogli przypomnieć sobie, jak wyglądały dawniej Święta, jak je przeżywano, jakie są tradycje, czyli przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje i wierzenia - od Środy Popielcowej, poprzez Niedzielę Palmową aż do Wielkiej Nocy i "Lanego Poniedziałku".

W wiosennej scenografii ukazali się również Kwoka i Zajączek, którzy z przejęciem wyjaśniali zebranym znaczenie symboli wielkanocnych oraz złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

Po części artystycznej Pani dyrektor Joanna Banda podziękowała aktorom oraz ich opiekunkom za przygotowanie akademii i także życzyła wszystkim zebranym "Wesołych Świąt".

Ostatnim punktem programu było wręczenie pamiątkowych dyplomów i słodkich upominków laureatom KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.

ad

Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej

22 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach obył się Dzień Otwarty dla przedszkolaków. Po raz kolejny nasza szkoła otworzyła swoje podwoje dla przyszłych uczniów. Rodzice oraz wrześniowi pierwszoklasiści mogli przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka, ale też wspaniała zabawa.

Na początku spotkania przedszkolaki obejrzały przedstawienie przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne "Wesoła Ferajna" oraz tańce wykonane przez uczniów ze Szkolnego Koła Tanecznego klas II. Następnie dzieci podzielone zostały na grupy i wzięły udział w zajęciach: sportowych, plastycznych , polonistycznych, matematycznych i językowych. Obejrzały świetlicę szkolną, bibliotekę i gabinet pielęgniarki.

Była to wspaniała okazja, by poznać naszą placówkę i jej ofertę edukacyjną. Szkoła przygotowała dla gości wiele atrakcji. Rodzice i ich pociechy mogli poznać szkołę, porozmawiać z nauczycielami, a także uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Wszystkim zainteresowanym serdecznie dziękujemy za przybycie do naszej placówki.

XXI Gminny Konkurs Recytatorski Pegazik

W dn. 14.03.16. odbył się XXI Gminny Konkurs Recytatorski "Pegazik", zorganizowany przez panie: Ewę Niebieszczańską i Agnieszkę Królikowską. W rywalizacji wzięło udział 13 uczniów gimnazjum, którzy prezentowali wybrane utwory liryczne. Jury w składzie: p. Anna Filińska, p. Dorota Cieślicka oraz p. Emilia Ćwik, wybrało najlepszych recytatorów, wytypowanych do udziału w powiatowym konkursie: I miejsce- Kamila Piechura- kl. IIIb II miejsce- Jakub Wójcik- kl. IIb III miejsce - Julia Karyś- kl. IIIb Wyróżnienie- Małgorzata Kwiędacz- kl. IIIb Uczniów do konkursu przygotowały nauczycielki języka polskiego: Alina Kowalska, Agnieszka Królikowska, Ewa Niebieszczańska.

Konkurs recytatorski Pegazik

W konkursie recytatorskim wzięła udział młodzież z całego powiatu dzierżoniowskiego. Odbył się on 18 marca 2016r. Gimnazjaliści prezentowali wiersz oraz fragment prozy. W poetyckich zmaganiach wzięło udział 15 uczniów z okolicznych gimnazjów. Przedstawicielami naszej szkoły byli:
*Julia Karyś- 3b
*Kamila Piechura- 3b
*Jakub Wójcik- 2b
Przygotowywani przez panie polonistki- Ewę Niebieszczańską i Agnieszkę Królikowską. Konkurencja okazała się bardzo mocna. Nie udało nam się stanąć na podium, Jakub Wójcik otrzymał wyróżnienie, wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy oraz przeżyli niezapomnianą "poetycką ucztę". Mamy nadzieję, że za rok nasze wysiłki zostaną dostrzeżone przez szanowne jury.

Opracowała A. Królikowska

Turniej w grę planszową Kolejka

W piątek, 18 marca, w naszej Szkole odbył się turniej w grę planszową "Kolejka". Wzięło w nim udział blisko dwudziestu uczniów zarówno ze Szkoły Podstawowej, jak i z Gimnazjum. Po partiach eliminacyjnych do wielkiego finału weszło pięć osób. "Ostatecznemu starciu" w zmaganiach z zakupami doby PRL-u towarzyszyły ogromne emocje. Szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. Zmagania (tak jak podczas zeszłorocznego turnieju w Neuroshime Hex) wygrała Daria Hołyńska, która w nagrodę otrzymałą egzemplarz gry ufundowany przez Samorząd Uczniowski. Podziękowania należą się również firmie TREFL za przekazanie szkole gier koniecznych do rozegrania turnieju.

Organizatorzy
Marcin Dyś
Ewelina Milewska

Nasze wrażenia z wyjazdu do Czech

W dniach 28 lutego- 6 marca 2016 roku, dziewięcioosobowa grupa nauczycieli i czniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach odbyła podróż do Czech w ramach programu Erasmus+. Zawitaliśmy do naszych partnerów projektowych w Hukvaldach koło Ostravy. Mieliśmy okazję poznać tamtejsza szkołę, jej uczniów i nauczycieli. Zwiedziliśmy również Roznov, Frydek-Mistek oraz piękną Pragę. Nasza wycieczka obfitowała we wspaniałe wrażenia, które najlepiej opisują uczestniczący w niej uczniowie:

Tydzień, który spędziłam w Czechach, podczas wymiany z projektu Erasmus+, zapamiętam do końca życia. Mieliśmy okazję poznać kulturę tego kraju w najlepszy sposób - doświadczając jej. Spędzaliśmy czas z naszymi rówieśnikami z Czech, co wspominam naprawdę świetnie. Podczas pobytu u naszych sąsiadów zobaczyliśmy między innymi muzeum pojazdów firmy "Tatra" czy muzeum dawnej architektury W Roznov. Bardzo podobało mi się w fabryce przepysznych smakołyków - "Marlenka", gdzie oglądaliśmy proces powstawania tych ciast oraz mogliśmy ich skosztować. Ostatniego dnia naszego pobytu w miejscowości Hukvaldy udaliśmy się do miejscowego parku. Najlepszym wspomnieniem z tego dnia była walka na śnieżki z uczniami i nauczycielami z Turcji. Było naprawdę zabawnie. Weekend spędziliśmy w Pradze. Mieliśmy okazję zwiedzić przepiękną stolicę Czech i posłuchać wielu interesujących opowieści o historii tego miasta. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w projekcie Erasmus+. Wyjazd do Czech będę wspominać do końca życia, każdy dzień z tego tygodnia był pełen przygód i śmiechu.
Paulina Wróbel, klasa III gimnazjum

Podczas projektu bawiłem się wyśmienicie, miałem okazje spróbować czegoś innego, mianowicie zamieszkać u obcej osoby, rozmawiać w obcym języku, dowiadywać się ciekawych rzeczy na temat innych krajów, integrować się z uczniami z innych szkół (Czech, Litwy, Turcji, Węgier, Hiszpanii), a także przy okazji nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Uważam,że program Erasmus+ to bardzo dobra odskocznia od życia codziennego, gdzie można się świetnie bawić, poznać wiele ciekawych ludzi i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy.
Mikołaj Żygadło-Kosoń, klasa I gimnazjum

Na długo zapamiętam ten wyjazd. Było to nowe doświadczenia, które kiedyś na pewno będę chciała powtórzyć. Szczególnie miło będę wspominać koleżankę, u której mieszkałam. Chodziłam razem z nią na lekcje, żyłam jej codziennym życiem. Wiele chwil na zawsze utkwiło w mej pamięci!
Kamila Piechura, klasa III gimnazjum

Z pobytu w Czechach najbardziej podobały mi się rozmaite wycieczki- do fabryki słodyczy "Marlenka", zwiedzanie miasta Hukvaldy oraz wycieczka na zamek. Miło wspominam również klasę , do której chodziłam przez kilka dni.
Martyna Kondryc, klasa I gimnazjum

Anna Grabowska, koordynator projektu

VIII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej 2016

Dnia 25.02.2016 w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach odbył się VIII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej, który został objęty honorowym patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz patronatem medialnym portalu informacyjnego Doba.pl. Jego organizatorkami były: p. Renata Żygadło oraz p. Magdalena Mosoń. W ramach w/w przedsięwzięcia odbyły się równolegle dwa odrębne konkursy: VIII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Anglojęzycznej oraz VIII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Niemieckojęzycznej. Uczestnikami konkursu byli gimnazjaliści z: Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej, Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemczy, Gimnazjum nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie, Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie, Gimnazjum Społeczne w Bielawie oraz Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach. W skład jury wchodzili nauczyciele angliści i germaniści, którzy oceniali uczestników konkursu za intonację, poprawność wymowy, stopień opanowania tekstu, interpretację utworu i ogólne wrażenie artystyczne. Wyniki z części anglojęzycznej:
I miejsce - Paulina Wojtaszek z Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej
II miejsce -Martyna Ilecka z Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach
III miejsce - Hanna Stawczyk z Gimnazjum nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie
Wyróżnienie - Olga Gulka z Gimnazjum nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie

Wyniki z części niemieckojęzycznej:
I miejsce - Kamila Piechura z Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach
II miejsce - Paulina Dunal z Gimnazjum im Piastów Śląskich w Łagiewnikach
III miejsce - Aneta Bednarz z Gimnazjum w Niemczy
Wyróżnienie - Łucja Szczepańska z Gimnazjum w Niemczy
Fundatorami nagród byli; Urząd Gminy Łagiewniki oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody w postaci książek edukacyjnych, artykułów piśmienniczych, kubków. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne nagrody pamiątkowe, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu podziękowania od organizatorów. .

Renata Żygadło, Magdalena Mosoń

Walentynki 2016

W piątkowy dzień tuż po feriach / 19.02.2016/ zawitał do naszego gimnazjum Święty Walenty. Szkolny hol zamienił się w kawiarenkę słodkości pomieszanych z odrobiną miłości, a korytarze przemierzał Amor i jego urocze asystentki. Można było zjeść pyszne walentynkowe babeczki, serduszkowce ciasteczka, i wspaniałe ekologiczne ciasta, zakupić dla ukochanej, czy też ukochanego czerwonego balona- serce, oraz złożyć sobie życzenia przez działająca w tym dniu pocztę walentynkową. Czas przerw umilała nam romantyczna muzyka serwowana przez niezawodnego Mateusza Gliwę :. Dzięki tej zabawie mogliśmy ćwiczyć umiejętność rozpoznawania uczuć i dostrzegania ich u innych, co nie jest prostą sprawą w dzisiejszych zabieganych czasach. Zebrane fundusze zostana przekazane na cele charytatywne. Projekt przygotowały panie Liliana Mróz i pani Małgorzata Suwald ze swoimi jak zwykle świetnie przygotowanymi wolontariuszami.

Szczególne podziękowania należą się: Krystianowi Bogdańskiemu z kl. 2b, Weronice Botuszan z kl. 2b, Ani Bohajczuk z kl. 3a, Gosi Zieniewicz z kl. 2a, Karolinie Szczurkowskiej z kl. 2a, Anicie Warchoł z kl. 2a, Dagmarze Antoniak z kl. 2a, Marlenie Granek z kl. 2a, Wiktorii Bagińskiej z kl. 3c, Martynie Ileckiej z kl. 3c, Darii Radziewicz z kl. 3c, Darii Hołyńskiej z kl. 3c, Kamili Piechura z kl. 3b, Julii Karyś z kl. 3b, oraz Oliwii Demediuk z kl. 1a. Dziękujemy również Pani Elżbiecie Majchrzak za efektowna dekoracje holu i walentynkowy napis: Pani Elu duże buziaaaaaki :.

Ponieważ akcja podobała się uczniom, być może projekt ten będzie kontynuowany.

Liliana Mróz

Peregrynacja Figury Matki Boskiej Fatimskiej

W dniach od 15 do 17 lutego 2016 figura Matki Bożej Fatimskiej peregrynowała naszą parafię. W tych dniach uczniowie gimnazjum uczestniczyli w rekolekcjach szkolnych, na nauce przygotowanej przez Ojca Jana, który w obrazowy sposób przedstawił historię objawień Matki Bożej Fatimskiej. Matkę Bożą Fatimską w imieniu całej społeczności gimnazjum powitali uczniowie: Mateusz Gliwa/3c/ i Małgorzata Kwiędacz/3b/, natomiast na zakończenie peregrynacji przedstawiliśmy montaż słowno- muzyczny o Fatimskiej Pani. Swoje umiejętności recytatorsko- wokalne społeczności lokalnej Łagiewnik jak i gościowi honorowemu Księdzu Biskupowi Adamowi Bałabuchowi zaprezentowały: Karolina Miedziak/3a/, Małgorzata Kwiędacz/3b/, Martyna Ilecka/3c/, Daria Hołyńska/3c/, Anna Czerniawska/2a/, Karolina Nykiel/2a/, Aleksandra Sobolewska/3a/, Zuzanna Michalska/1a/, oraz Zuzia Kwiędacz/5b/ i Dominika Juraszek/6b/. W rolę Matki Bożej Fatimskiej wcieliła się Emilia Włodarczyk/2c/, natomiast prezentacje filmu wykonała Ola Cieślicka /3c/. Uczniów do tego projektu przygotowała pani Liliana Mróz, przy współpracy z panią Małgorzatą Suwald.

Liliana Mróz

VII POWIATOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK W ŁAGIEWNIKACH

W dniu 27 stycznia 2016 roku w towarzystwie pięknej zimowej aury, a także zaproszonych gości , tradycyjnie już w auli Gimnazjum im. Piastów Śląskich miała miejsce duża impreza kulturalna poświęcona tradycji wspólnego kolędowania.
Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się pod patronatem Księdza Proboszcza Grzegorza Staniewskiego i Gminy Łagiewniki w ramach jej promocji.
Dzięki życzliwości i wsparciu księdza Grzegorza Staniewskiego oraz Radzie Rodziców , którzy ufundowali nagrody. Organizatorem festiwalu był nauczyciel muzyki i sztuki p. Gizela Wochnik, p.Liliana Mróz ,p.Małorzata Suwald oraz p.Elżbieta Majchrzak.

Grand Prix zdobyła Natalia Minkina ze Szkoły Podstawowej z Bielawy.
W kategorii zespół SP I miejsce zdobył zespół "Do góry nogami" ze SP Łagiewniki. Wykonali "Pójdźmy wszyscy do stajenki", II miejsce Wesołe nutki z Olesznej, którzy zaprezentowali utwór "Taniec na cześć Pana", III miejsce duet -Barbara Charczyńska, Daria Pepryk ze SP z Olesznej w kolędzie "Osiołku biegnij".
W kategorii zespół Gimnazjum - I miejsce zdobył zespół MDM z Łagiewnik w kolędzie "Kolęda o ludzkim zrozumieniu", II miejsce zespół wokalny z Prus w utworze "A kiedy wigilii przyjdzie czas", III miejsce zdobył zespół ASIEM z Bielawy, którzy wykonali utwór "Białyśnieg".
W trzeciej kategorii jako solista Gimnazjum I miejsce zdobyła Małgorzata Kwiędacz z Gimnazjum -Łagiewniki, II miejsce Adrian Kroczak z Gimnazjum - Dzierżoniów, III miejsce Wiktoria Rak z Gimnazjum - Sobótka. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyła Martyna Hołyńska z Gimnazjum -Łagiewniki oraz Natalia Tymińska z Gimnazjum - Sobótka .
W kategorii solista SP I miejsce zdobyła Zuzanna Kwiędacz ze SP -Łagiewniki, II miejsce Zuzanna Charęza SP -Prusy, III miejsce Emilia Boczkowska SP -Oleszna. Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Wiktoria Janulewicz SP-Łagiewniki.

Gizela Wochnik

AIESEC

Po raz kolejny mieliśmy okazję gościć w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach, studentów w ramach współpracy z organizacją AIESEC. Jost to globalna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, realizująca praktyki i wolontariaty w 126 krajach. Pobyt wolontariuszy został zorganizowany przez nauczycielkę języka angielskiego p. Magdalenę Mosoń.

W dniach 11-15.01.b.r zajęcia języka angielskiego w naszej szkole prowadzili Alex z Hong Kongu, Miranda z Gruzji oraz Bianca z Brazylii. Dla uczniów była to świetna okazja, nie tylko, by poćwiczyć język, ale również, by uczyć się przez zabawę, dowiedzieć się czegoś o państwach, z których pochodzą studenci oraz przełamać barierę językową. Szczególnie dziękujemy pp.Topolskim, pp.Gliwa, pp.Piórkowskim oraz Kacprowi, Mateuszowi i Klaudii za ugoszczenie Alexa, Mirandy i Bianci.

WOŚP

Już tradycyjnie Samorząd Uczniowski postanowił włączyć się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie przy wsparciu rodziców i nauczycieli przygotowali kiermasz różnego rodzaju zabawek, pluszaków oraz książek. Odbył się on 12.01.2016 roku, a dzieci mogły kupić nowe zabawki za 1, 3 lub 5 złotych. W tym roku pobiliśmy wynik z poprzedniej zbiórki i udało się nam zgromadzić 542,62 zł. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Pieniądze w całości zostały przelane na konto Orkiestry.

Opiekunowie SU
Ewelina Milewska
Marcin Dyś

Jasełka

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przypominają nam historię narodzin Pana Jezusa.

"A nadzieja znów wstąpi w nas…" - pod takim hasłem w poniedziałek 21 grudnia 2015 roku o godz. 16.30 odbyło się przedstawienie jasełkowe w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach. Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w otoczeniu pięknej scenografii, nawiązującej do Betlejem, z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Na scenie pojawili się: św. Józef, Maryja, anioły, Herod, diabeł, śmierć, Trzej Królowie, pasterze, dzieci oraz św. Jan Paweł II, Patron szkoły podstawowej.
Role, w które wcielili się wykonawcy, pozwoliły wszystkim zebranym wybrać się na wędrówkę z pasterzami i mędrcami do Dzieciątka.
Na uroczystość zaproszono władze gminy, księdza proboszcza, nauczycieli emerytów, panie z Klubu Seniora "Babie Lato", uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły.
Jasełka w wykonaniu dzieci, przy nastrojowym oświetleniu, podbiły serca publiczności oraz wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, w niejednym oku pojawiły się łzy wzruszenia.

Po części artystycznej Pani dyrektor podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek, a także złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia i podziękowała za wspólnie spędzony czas.
We wtorek 22.12.2015 r. uczniowie zaprezentowali inscenizację swoim kolegom i koleżankom ze szkoły podstawowej i z gimnazjum.

A.Dawid

19.12.2015 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu dokonaliśmy podsumowania projektu "Reżim i dyktatura to nie polska struktura" podczas którego uczniowie zapoznawali się z realiami stanu wojennego. W projekcie uczestniczyły szkoły z całego Dolnego Śląska, a trwał on od września do grudnia. Nasza drużyna, złożona z trójki reprezentantów - Kamili Piechury, Julii Karyś i Mateusza Gliwy napisała scenariusz słuchowiska radiowego dotyczącego wydarzeń z grudnia 1981 roku i zajęła II miejsce. Uczniowie otrzymali 400 zł nagrody. Uhonorowani zostali także nauczyciele koordynujący projekt - dr Marcin Dyś i Wenancjusz Kowalski, którzy dostali miły upominek w postaci gry planszowej "Kolejka". Wyniki:
I m-ce: Gimnazjum w Siechnicach (Zuzanna Rząsa)
II m-ce: ex-aequo Zespół Szkół Samorządowych w Łagiewikach oraz Gimnazjum nr 43 we Wrocławiu (Karolina Wojnarowicz)
III m-ce: Gimnazjum w Siechnicach (Jakub Ner)

Zdjęcia udostępnione przez fundację Wspólnota Pokoleń.

Grudniowa akcja świąteczna.

Już po raz kolejny wolontariusze działający w Szkolnym Kole Wolontariatu przy Gimnazjum im. Piastów Śl. w Łagiewnikach zorganizowali akcję świąteczną jak zostać św. Mikołajem. Była to długo i solidnie przygotowywana akcja. Przez 1,5 miesiąca wolontariusze z ogromnym entuzjazmem podejmowali się zadań zmierzających do realizacji wcześniej założonego celu, którym było podarowanie odrobiny szczęścia tym, których los ciężko doświadczył. W tym celu Wolontariusze na zajęciach wolontariatu przygotowali choinki, które jednocześnie były listami do Św. Mikołaja . Szczytna inicjatywa, szlachetny cel to wartości, które sprawiły, że społeczność mieszkańców Łagiewnik przyłączyła się do akcji "Świąteczna choinka" przy współpracy z księdzem proboszczem Grzegorzem Staniewskim. Każda choinka to był jeden prezent dla dziecka, które w tym roku było szczęśliwe. Choinki- listy były rozdawane w kościele mieszkańcom Łagiewnik przez wolontariuszki: Zuzanne Michalską z kl. 1a, Oliwię Demediuk z kl.1a, Marlenę Granek z kl. 2a, Anitę Warchoł z kl.2a, Karolinę Szczurkowską z kl.2a, Natalię Ludwiczak z kl. 1b, i Karoline Miedziak z kl.3a. Dzięki temu przedsięwzięciu uśmiech zagościł na twarzach tych, których rodzin nie stać na świąteczne podarunki. Nad całością czuwały p. Liliana Mróz i p. Małgorzata Suwald.

Zajęcia otwarte dla rodziców.

16 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. W tym dniu uczniowie z klas I-III wspólnie z rodzicami, dziadkami wykonywali stroiki bożonarodzeniowe. Uczniowie przynieśli materiały do wykonywania stroików. Nie zabrakło oczywiście świerkowych gałązek i różnych gotowych ozdób, a także zrobionych własnoręcznie. Po dwóch godzinach wspólnej pracy mogliśmy podziwiać jej efekty. Stroiki wyszyły przepiękne.

A.Fuszara

III Powiatowego Konkursu Kaligraficznego w Bielawie.

Dnia 26 listopada 2015r. o godz.10.00 w Zespole Szkół Społecznych w Bielawie przy ul. Żeromskiego 1 odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Kaligraficznego. Organizatorkami były nauczycielki tamtejszej szkoły, pani Anna Wełna i Edyta Kargul. W zmaganiach wzięli udział uczniowie z 15 szkół powiatu dzierżoniowskiego. Musieli oni jak najpiękniej przepisać tekst Juliana Tuwima pt."Gdyby…". Gimnazjaliści mieli 60 minut na kaligrafię tekstu. Specjalnie powołane jury zwracało uwagę na staranność i oryginalność elementów graficznych, płynność pisma i estetykę połączeń literowych, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną oraz ogólne wrażenie wizualne. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIa Anita Warchoł przygotowywana przez panią Agnieszkę Królikowską. Mimo sporej konkurencji Anita zdobyła II miejsce. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Pani dyrektor Edyta Prosuł pogratulowała wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie. Wręczyła także dyplomy uznania nauczycielom, którzy przygotowywali młodzież do konkursu. Na koniec wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Mamy nadzieję, że spotkamy się w Bielawie za rok.

Opracowała- Agnieszka Królikowska

Spotkanie z Melpomeną
,,…Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
temu człowiek nic nie pomoże…"

Pomysł tatralnego projektu narodził się podczas lekcji języka polskiego w kl IIb, na których uczniowie odgrywali sceny z dramatu A. Mickiewicza ,,Dziady". Zainspirowani grą aktorską na zajęciach, postanowili zaprezentować fragmenty tragedii przed społecznością szkolną. Przydzielono zadania, zaplanowano próby, które odbywały się od września do listopada 2015 r. pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Ewy Niebieszczańskiej.
W dn. 26.11.15 r. odbyła się publiczna prezentacja projektu poprzedzona wstępem przygotowanym przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego, Julię Karyś, która wprowadziła uczniów w tematykę pokazem multimedialnym o tradycyjnych ludowych obrzędach związanych z szacunkiem dla zmarłych. Ponadto przedstawiła ciekawą interpretację utworu Adama Mickiewicza. Następnie, w atmosferze magii i tajemniczości, przy nastrojowej, klasycznej muzyce, uczniowie klasy IIb zaprezentowali inscenizację wybranych fragmen- tów dramatu Mickiewicza. Widzowie mieli okazję zapoznać się z problematyką utworu, obrzędami wywoływania dusz przez Guślarza, który słowami wieszcza przypominał o najważniejszych prawach moralnych obowiązujących każdego człowieka.
Efekty projektu:

Realizacja projektu i jego publiczna prezentacja były udanym spotkaniem z Melpomeną i ciekawą przygodą z teatrem. Zdobyta wiedza przyda się na lekcjach języka polskiego i zachęci uczniów do występów publicznych. Dzięki projektowi uczniowie stali się bardziej samodzielni i odpowiedzialni, rozwinęli umiejętność pracy w grupie.
Cele projektu zostały osiągnięte, a jego uczestnicy po zakończonym występie wyrazili radość i zadowolenie z pokonania trudności i tremy towarzyszącej występom publicznym. Uczniowie obserwujący przedstawienie przypomnieli sobie utwór omawiany na lekcjach języka polskiego, należący do klasyki literatury, co w dobie niskiej poczytności jest sprawą niezwykle ważną. Podziękowania dla p. E. Majchrzak za pomoc w przygotowaniu scenografii. Uczestnicy projektu:
Krystian Bogdański
Weronika Botuszan
Tomasz Brzeziński
Kamil Garguliński
Patrycja Jasińska
Sabina Janikowska
Kinga Najdek
Klaudia Marcinkowska
Natalia Owczarek
Jakub Zalasik
Jakub Wójcik
Michał Kubicki
Mateusz Laskowski
Dariusz Wiszniewski
Klaudia Żygadło
Adam Nowak

Ewa Niebieszczańska

Zajęcia w ramach programu UNIKIDS Uniwersytet Dziecięcy

Dnia 23 - 24.11.2015 odbyły się zajęcia w ramach programu UNIKIDS Uniwersytetu Dziecięcego. Tematem warsztatu o tematyce farmaceutycznej były: Krople i kapsułki (Domowe sposoby walki z przeziębieniem). Na wstępie odbyła się prezentacja multimedialna rozpoczynająca współpracę z dziećmi, wyjaśniająca podstawowe pojęcia związane z tym: co to jest choroba, dlaczego się przeziębiamy, co to są witaminy, gdzie je znajdziemy i przedstawienie surowców roślinnych stosowanych w przeziębieniu (np. malina, bez czarny). W trakcie prezentacji uczniowie dyskutowali ze sobą i prowadzącymi oraz zadawali pytania na konkretne poruszane tematy. Następnie dzieci zostały przydzielone do mniejszych podgrup i otrzymały recepty, na bazie których wykonywały leki. Kolejnym etapem było wypisywanie etykiet informacyjnych na butelkę z kroplami oraz opakowanie na proszek. Zadanie pierwsze polegało na przygotowaniu kropli wspomagających odporność, zgodnie z zasadami receptury, według otrzymanej instrukcji. Zadanie drugie zaś to przygotowanie proszku musującego z witaminą C, również zgodnie z zasadami stosowanymi w farmacji.

Po zakończeniu zajęć, odbyła się dyskusja na temat wykonywanych zadań. Uczniowie zadawali nurtujące ich pytania, na które rzeczowo odpowiadali prowadzący zajęcia z UNIKIDS. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wiedzą wykonując zlecone zadania. Wykonywanie recept było dla nich nie tylko nauką, ale i świetną zabawą w małego farmaceutę. Każde dziecko wykonało 2 lekarstwa, które zabrało do domu. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i pouczające. Prowadzący przekazali swoją wiedzę dzieciom, które chętnie nauczyły się czegoś nowego, a tym samym pogłębiły swoje umiejętności i zdolności manualne.

Szkolny organizator zajęć
Bożena Kułaga

Dzień ze świętymi w naszej szkole.

Dnia 19 listopada 2015r. w naszej szkole odbyła się impreza pt.: "Dzień ze Świętymi". Celem tego projektu było: przybliżenie niektórych ze świętych postaci, zwrócenie uwagę na wartości nieprzemijające, oraz motywowanie uczniów do pracy i występów. Projekt miał na celu również pokazanie uczniom naszej szkoły, że istnieje alternatywa dla popularnego anglosaskiego Halloween. Atmosfera była wspaniała, wszyscy dobrze się bawili, a uczniowie z koła teatralnego zadbali o atrakcyjność spotkania. W projekcie udział wzięły wszystkie klasy gimnazjum wraz z wychowawcami. Uczniowie przedstawiali postać wcześniej wylosowanego swojego świętego. Gwoździem jednak dnia okazał się mini playback show i piosenki w wykonaniu gimnazjalistów o świętych. Dużo radości przysporzył również film pt. "Święty uśmiechnięty" ze scenkami z życia szkoły, na których wszyscy łącznie z dyrekcją szkoły i nauczycielami byli przedstawieni uśmiechnięci , bo prawdziwy święty chodzi uśmiechnięty. Całość projektu przygotowali: Julia Karyś z kl. 3b, Kamila Piechura z kl. 3b, Martyna Ilecka z kl. 3c, Jakub Wójcik z kl. 2b, Małgorzata Kwiędacz z kl. 3b i Anna Czerniawska z kl. 2a pod opieka p. Liliany Mróz.

Uwaga! Wchodzimy na antenę za cztery…trzy…dwie…teraz!

21 października 2015 r. uczniowie z klas V i VI szkoły podstawowej wzięli udział w Interaktywnych Warsztatach Telewizyjnych zorganizowanych przez Teatr Show w Bielawie. W czasie zajęć wcielili sie w role młodych dziennikarzy - prowadzili prognozę pogody, komentowali wydarzenia sportowe, przeprowadzali wywiady i wymyślali własne reklamy. Sami stworzyli telewizyjny serwis informacyjny pod nazwą NTV Telewizja Nastolatków. Przebieg zajęć był na żywo rejestrowany przez kamery i emitowany na dużym ekranie. W ciągu miesiąca nasza szkoła dostanie też nagranie całych wiadomości zrealizowanych podczas warsztatów. Link do nagrania umieścimy na naszej stronie www. Wyjazd na warsztaty zorganizowała Marzena Smolarska.

Noc Wróżb Andrzejkowych

W nocy z 20 na 21.11.2015r. na terenie gimnazjum odbyła Noc Wróżb Andrzejkowych zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z opiekunami - panią M. Rałowską i panią A. Królikowską. Wzięło w niej udział 45 uczniów z różnych klas. Dodatkowym opiekunem była pani E. Styczeń. Zabawa rozpoczęła się o godz. 18:30. Pierwszym punktem programu było karaoke i dyskoteka. Następnie o godz. 23:00 zaczęły się rożne zabawy na hali sportowej. Rozegrano także mecze koszykówki, siatkówki oraz piłki nożnej. Po kąpieli i kolacji około godz.1.00 gimnazjaliści obejrzeli horror, który przysporzył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Po nim uczniowie udali się do prowizorycznych sypialni, gdzie jeszcze długo rozmawiano, słuchano muzyki, dyskutowano na różne tematy. Po nocy pełnej wrażeń około godziny 8.00, po wcześniejszym posprzątaniu szkoły, uczniowie rozeszli się do domów, natomiast dojeżdżający zostali odebrani przez rodziców. Wszyscy obecni stwierdzili, że bawili się wyśmienicie i marzą o powtórce takiego wydarzenia. Może się uda….

A. Królikowska

Przegląd Teatrów Amatorskich "Kobierzycki Arlekin 2015"

Dnia 20.11.2015r. o godz. 9.00 rozpoczął się Przegląd Teatrów Amatorskich "Kobierzycki Arlekin 2015". Wzięło w nim udział 18 grup teatralnych, w większości z przedszkoli i szkół podstawowych. Pojawili się także przedstawiciele szkół integracyjnych i ośrodków opiekuńczo- wychowawczych. Prezentowano różne formy wyrazu- od teatru, przez kabaret do pantomimy. Nasz zespół "W zaczarowanym zwierciadle" prowadzony przez panią Agnieszkę Królikowską przedstawił sztukę pod tytułem "Wyprawa na Olimp". Składała się ona z dwóch części - mitu o Orfeuszu i Eurydyce oraz historii boga poezji i światła - Apolla. Wszyscy uczestnicy mieli okazję integrować się przy wspólnym poczęstunku, ale przede wszystkim przy wzajemnej wymianie doświadczeń artystycznych. Prowadzące przegląd pochwaliły wysoką jakość występów grup teatralnych - od najmłodszych do najstarszych. Z uroczystości wróciliśmy z dyplomem, statuetką Arlekina oraz grą edukacyjną, która wzbogaci gimnazjalną świetlicę. Jednak to, co najważniejsze, to niezapomniane wrażenia i wzruszenia jakich dostarczył nam "Kobierzycki Arlekin". Na pewno przypomnimy o sobie za rok w kolejnej edycji teatrów amatorskich.

A.Królikowska.

Kobierzycki Arlekin 2015

20 listopada 2015 roku w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach odbył się Dolnośląski Integracyjny Festiwal Teatrów Amatorskich "Kobierzycki Arlekin 2015". Na prezentacje teatralne przyjechało 15 grup , z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz zespołów integracyjnych z całego województwa. Prezentowano różne formy wyrazu - od teatru, przez kabaret do pantomimy. Przedstawienia oceniało profesjonalne jury, w skład którego weszli: przewodnicząca pani Bożena Bordnik filolog i teatrolog, Ewa Bożena Gacek i Tomasz Bykowski. Zespoły były oceniane m. in. za dobór repertuaru, aktorstwo, reżyserię, kostiumy, scenografię.

Jak co roku, grupa teatralna "Wesoła Ferajna" z Zespołu Szkół Samorządowych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach przystąpiła do rywalizacji w tym prestiżowym konkursie. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt.: "Bawimy się w kabaret" przygotowane pod kierunkiem opiekuna grupy Marzanny Juraszek. Przedstawienie zostało nagrodzone wielkimi brawami publiczności, a jury przyznało grupie wyróżnienie.

M.Juraszek

Szanowni Rodzice!

kar

W dniu dzisiejszym mamy dla Was wspaniałą informację. W ramach projektu historycznego REŻIM I DYKTATURA TO NIE POLSKA STRUKTURA nasi uczniowie: Juli Karyś, Kamila Piechura oraz Mateusz Gliwia przygotowali scenariusz słuchowiska radiowego opowiadającego o realiach stanu wojennego. Został on doceniony przez Jury i zajął II miejsce. Nagrodę w wysokości 400 zł uczniowie otrzymają podczas uroczystego spotkania z organizatorami i koordynatorami projektu, które połączone będzie z wystawą zdjęć historycznych we Wrocławiu.
Wyniki:
I m-ce: Gimnazjum w Siechnicach (Zuzanna Rząsa)
II m-ce: eq-aequo Zespół Szkół Samorządowych w Łagiewikach oraz Gimnazjum nr 43 we Wrocławiu (Karolina Wojnarowicz)
III m-ce: Gimnazjum w Siechnicach (Jakub Ner)

Koordynatorzy projektu:
Marcin Dyś
Wenancjusz Kowalski

Spotkanie z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim

Dnia 18.11.2015r. o godzinie 8.00 w GOKiB uczniowie klas pierwszych gimnazjum razem z polonistkami - panią A. Kowalską, panią E. Niebieszczańską i panią A. Królikowską wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim. Opowiadał on o swoim życiu, drodze zawodowej i dorobku artystycznym. Przedstawiał fotografie z okresu, kiedy wraz z kolegami tworzył amatorski kabaret. Wspomniał o swojej pracy w gazetach "Tylko Rock", "Polski Rock", do których pisał artykuły. Uczniowie mogli poznać jego zainteresowania muzyczne, między innymi fascynację grupą Proctol Harum. Wreszcie gimnazjaliści dowiedzieli się, w jaki sposób pan Niemirski zaczął pisać o przygodach Pana Samochodzika znanego z książek Zbigniewa Nienackiego. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą rozwoju powieści kryminalnych, detektywistycznych, największych twórców tego gatunku. Wreszcie mogli poznać niektóre z dzieł pana Arkadiusza. Na koniec spotkania gimnazjaliści zadawali pisarzowi pytania. Spotkanie trwało 90 minut, które jak twierdzą pierwszoklasiści, zachęciło ich do sięgnięcia po dzieła pana Niemirskiego. Wyrazili także chęć częstszego uczestniczenia w tego typu spotkaniach.

A.Królikowska.

Niezapomniane wrażenia z pięknej wycieczki do Hiszpanii

Po tym wyjeździe już zawsze z rozrzewnieniem będziemy zerkać na mapę w stronę Hiszpanii… Przywitała nas, co prawda, delikatnym deszczykiem, lecz z dnia na dzień hiszpańskie słońce coraz śmielej poczynało sobie na niebie: Niepotrzebne nam były ciepłe kurtki, czapki zostawiłyśmy w hotelu i …. ruszyłyśmy ku wielkiej przygodzie!

W dniach 1-8 listopada 2015 rok siedmioosobowa grupa nauczycielek i uczennic z Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach wzięła udział w wyjeździe na pierwsze projektowe spotkanie w ramach programu Erasmus+. Wraz z delegacjami z Turcji, Węgier, Litwy i Czech rozpoczęliśmy nasze projektowe działania w przepięknej Europejskiej Stolicy Zieleni 2012 - Vitorii-Gasteiz. Jest to urocze miasto gęsto usiane drzewami, krzewami i kwiatami, zamieszkałe przez około 250 tysięcy osób. Znajdują się tu liczne szkoły, uniwersytety, jest to również stolica Kraju Basków.

W Vitorii zostaliśmy serdecznie przyjęci przez gospodarzy - dyrektor szkoły i koordynatorkę Virginię oraz jej nauczycielki-Maitane oraz Agurtzane. Zaprosiły nas one do swojej szkoły w Allegrii-Dulantze. Uczy się tam około 250 uczniów, a miejscowość liczy zaledwie 400 mieszkańców. Dzieci przygotowały dla nas liczne niespodzianki, zabawy, poczęstunek; nawiązały się też znajomości pomiędzy Martyną, Andżeliką i Dorotą a tamtejszymi uczniami.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam wycieczki do San Sebastian, gdzie podziwialiśmy przepiękne budowle i ogromną plażę nad Zatoką Baskijską oraz wyjazd do winnic okolicy La Rioja; czas nam sprzyjał i mieliśmy niepowtarzalną okazję podziwiać urok złotych, pomarańczowych i czerwonych liści przekwitających winorośli; nad głowami zaś zieleniły się drzewka oliwkowe w swej pełnej, owocowej krasie:

Naszą wyjazd został uświetniony zwiedzaniem Madrytu - pięknej i pełnej kontrastów stolicy Hiszpanii. Wraz z przewodnikiem odbyliśmy intensywna przechadzkę po najpiękniejszych miejscach miasta, podziwialiśmy katedrę Santa Maria, która poświecił w 1993 r. nasz Papież, św. Jan Paweł II;

Nasz wyjazd, zgodnie z założeniami realizowanego projektu, był również jedyną w swoim rodzaju okazją do przeżycia doświadczeń kulinarnych. Na każdym kroku zaskakiwane byłyśmy potrawami typowymi dla kuchni hiszpańskiej- pinchos, tortillą, tapas, pysznymi owocami morza i… wszechobecnym chlebem oraz wspaniała oliwą w wielu smakach! Czy wiecie, że nawet pizzę w Kraju Basków spożywa się nie z dodatkiem ketchupu, lecz delikatnie polaną oliwą właśnie ?? Nadaje jej to niepowtarzalny smak i na pewno dostarcza niezapomnianych wrażeń smakowych:

Jeszcze długo nie zapomnimy naszej wspaniałej, hiszpańskiej przygody! Poznaliśmy nowych przyjaciół, zobaczyliśmy niezwykły kraj, przeżyliśmy wiele przygód: Trudno nam było się rozstać po wspólnie spędzonym tygodniu, lecz wiemy, że przed nami kolejne spotkania i nowe przygody. Najbliższe już w Czechach na przełomie lutego i marca 2016roku. Już nie możemy się doczekać :

Anna Grabowska-koordynator projektu

Powiatowy Konkurs Plastyczny "Jabłko zamiast papierosa"

Organizatorem konkursu plastycznego na plakat pod hasłem "Jabłko zamiast papierosa" był Zespół Szkół Samorządowych nr 2 im prof. T. Kotarbińskiego w Dzierżoniowie.

Organizacją Szkolnego etapu konkursu zajęła się pani Jolanta Paluszkiewicz (SP) oraz pani Gizela Wochnik (G). Laureatami pierwszego miejsca szkolnych eliminacji zostali:
" w kategorii klas I-III (SP): Hanna Matusiak- kl. IA Marcel Lech- kl. IC " w kategorii klas IV-VI: Zuzanna Kwiędacz -kl. VB Adam Juraszek -kl. IVB " w kategorii klas I-III G: Małgorzata Kwiędacz - kl. IIIB Anna Czerniawska - IIA

Prace zdobywców I miejsca etapu szkolnego wraz z protokołem posiedzenia komisji zostały przekazane 13 listopada 2015r na ręce organizatorów II etapu konkursu- Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 im prof. T. Kotarbińskiego w Dzierżoniowie. Rozstrzygnięcie powiatowego etapu konkursu nastąpiło 19 listopada 2015r. W kategorii szkół podstawowych: I miejsce zajął Adam Juraszek Wyróżnienie : Zuzanna Kwiędacz, Hanna Matusiak, Marcel Lech W kategorii szkół gimnazjalnych: III miejsce zajęła Małgorzata Kwiędacz Wyróżnienie: Anna Czerniawska

Otrzęsiny klas pierwszych

Dnia 29.10.2015r. odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych. Gimnazjum zamieniło się na krótką chwilę w piracki statek, na którym to pierwszoklasistom przyszło zmagać się z różnymi konkurencjami. Uczniowie klas pierwszych oceniani byli przez zacne jury , w skład którego wchodzili: pani Ania Stawczyńska- psycholog szkolny, pani Magdalena Mosoń- nauczycielka języka angielskiego oraz trzej uczniowie klas drugich: Rafał Zakrzewski- IIa, Jakub Wójcik- IIb oraz Sebastian Kolasa- IIc. Całą uroczystość prowadziły uczennice klas drugich: Basia Chmielowska- IIa, Klaudia Marcinkowska- IIb oraz Martyna Jaworska- IIc. Pierwszoklasiści musieli wykonać 6 zadań:

  • szorowanie pokładu;
  • szukanie skarbów;
  • wykonanie tatuażu;
  • trafienie w "dyszkę";
  • wykonanie węzła marynarskiego;
  • przejście po trapie.


Dodatkowym zadaniem było przygotowanie i opisanie mundurków gimnazjalisty. Oprócz dopingu klas, w dobry nastrój wprowadzały wszystkich dźwięki szanty.

Jury po burzliwych obradach wydało werdykt:

  1. miejsce- klasa 1a z wychowawcą panią G. Wochnik;
  2. miejsce- klasa 1c z wychowawcą panią M. Rałowską;
  3. miejsce- klasa 1b z wychowawcą panem A. Rudnickim.

Następnie ,po wprowadzeniu sztandaru, pierwszoklasiści ze swoimi wychowawcami złożyli uroczyste ślubowanie, odczytane przez panią wicedyrektor Joannę Bandę i oficjalnie zostali przyjęci w poczet łagiewnickich gimnazjalistów. Nie mogło obejść się bez tradycyjnego "kwaśnego zdjęcia" każdej klasy pierwszej. Wszystko zostało uwiecznione przez fotografa szkolnego- Kingę Patyk z IIIa.

Agnieszka Królikowska

Pasowanie na uczniów

22 października 2015 r. w Zespole Szkół Samorządowych dzieci z klas pierwszych złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów. Zanim to jednak nastąpiło najmłodsi wychowankowie musieli wykonać różne zadania, aby udowodnić, że są gotowi do roli uczniów. Pierwszaki świetnie odpowiadały na pytania, wykazały się wiedzą przyrodniczą i dotyczącą naszej ojczyzny. Z dużym zaangażowaniem śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Udowodniły również, że znają zasady dobrego zachowania. Dzieci zdały egzamin na szóstkę i mogły zostać przyjęte do społeczności uczniowskiej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Mariola Początek oraz zastępca wójta gminy pan Andrzej Knuter dokonali pasowania na ucznia.

Kolejnym punktem programu było ślubowanie na członka SKO. Na zakończenie wystąpiły dzieci z koła teatralnego i zaprezentowały przedstawienie pt.: "Z nauką w las".

Po uroczystości uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. W swoich klasach otrzymali okolicznościowe dyplomy, kubeczki z logo SKO, przekazane przez Bank Spółdzielczy w Kobierzycach, rogi obfitości zakupione przez RR i Rodziców oraz kuferki zawierające pomoce do nauki matematyki ufundowane przez sponsorów.

Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci pierwszaków, którym życzymy wielu sukcesów w nauce.

Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych przygotowały wychowawczynie : Halina Szczerba, Joanna Tkacz, Marzanna Juraszek .

Marzanna Juraszek

Konkurs plastyczny

Udział utalentowanych uczennic Gimnazjum w Łagiewnikach w XVII Powiatowym Plenerze Plastycznym o tematyce "Konie i pałac w jesiennej palecie" w Krzyżowicach

Dnia 22.10.2015 r. w Powiatowym Zespole Szkół Nr 1 w Krzyżowicach odbył się XVII Powiatowy Plener Plastyczny o tematyce "Konie i pałac w jesiennej palecie".

Uczniowie okolicznych gimnazjów i GCKiS w Kobierzycach mieli możliwość zmierzyć się z malarskimi technikami plastycznymi takimi jak: pastele, akwarele, tempera. Efektem ich prac było stworzenie serii pejzaży oraz szeregu obrazów, których tematyka oddana była zabytkom. W Plenerze Plastycznym brały udział również uczennice Zespołu Szkół w Łagiewnikach, tj. Anna Bohajczuk z klasy III a, Ewelina Chincińska z klasy III b oraz Anna Czerniawska z klasy II a, pod opieką p. Gizeli Wochnik, nauczycielki sztuki.

Pierwsze szkice malarskie rozpoczęły się ok godz. 9:30. Obrazy przedstawiały niezwykłe ujęcia koni, zabytkowy neobarokowy pałac z XVII wieku (gdzie mieści się szkolny budynek) oraz przepiękny park, dzieła były połączone z klimatem typowo jesiennym. Około godz. 13:00 nastąpiło podsumowanie pleneru przez starostę powiatu wrocławskiego Romana Potockiego i dyrektora PZS Nr 1 w Krzyżowicach panią Joannę Tomaszek. Każda z uczestniczek została wyróżniona pamiątkowy dyplomem oraz zestawem nagród w postaci narzędzi plastycznych, które pozwolą szlifować swój talent.

Gizela Wochnik

Jesienne spotkanie

Z dnia na dzień coraz bardziej odczuwamy jesień. Na dworze coraz zimniej bardziej ponuro, a w przedszkolu, jak zawsze wesoło i kolorowo. W październiku odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań gimnazjalistów ZSS w Łagiewnikach z dziećmi z Przedszkola Na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach. Tematem przewodnim była jesień. Gdy wszystkie dzieci zebrały się w sali, weszła Pani Jesień i przywitała się z dziećmi wierszem "Kapelusz Pani Jesieni" i zaprosiła do swojej krainy. Następnie uczniowie z kl.Ic przedstawili ekologiczną scenkę o jesieni. Pod koniec spotkania odbył się quiz, w którym dzieci podnosiły zieloną kartkę jeśli zdanie było prawdziwe, a czerwoną jeśli fałszywe. Motywem przewodnim, a zarazem podsumowaniem spotkania była "Jesień", dzięki czemu dzieci utrwaliły sobie charakterystyczne cechy jesieni. Na zakończenie spotkania z jesienią każda grupa przedszkolna zaprezentowała się w jesiennej piosence lub tańcu. Następnie gimnazjaliści udali się do poszczególnych grup i pomagali dzieciom w pracach plastycznych o tematyce jesiennej.

Po skończeniu prac przyszedł czas na zabawę z dziećmi. Ta wspólna zabawa sprawiła wszystkim wiele radości. Miło było widzieć uśmiechnięte buzie dzieci, które przy pożegnaniu już pytały o następne spotkanie.

Opiekun gimnazjalistów Maria Rałowska

Zbiórka kasztanów

W naszym Zespole, a dokładnie w klasach I-III SP, od początku września do końca października zbieraliśmy kasztany, które zostały przekazane Nadleśnictwu Świdnica w celu dokarmiania zwierząt.

W tym roku pobiliśmy absolutny rekord i zebraliśmy ponad 2000 kilogramów kasztanów!
W naszej szkole najwięcej zebrali:
Błażej Topór 480 kg
Zuzanna Kuźniar 200 kg
Łukasz Filończyk 190 kg
Dominika Dudek 180kg.

Natomiast łącznie we wszystkich klasach najwięcej zebrała klasa IIa, która uzbierała 796,4 kg.

Nagrody indywidualne oraz klasową nagrodę główną (dofinansowanie wycieczki) przekażemy już wkrótce. Bardzo dziękujemy Państwu i dzieciom za zaangażowanie oraz liczymy na dalszą pomoc we wszelkiego rodzaju akcjach organizowanych przez Samorząd Uczniowski.

Ewelina Milewska
Marcin Dyś
/Opiekunowie SU/

Projekt historyczny

Uczniowie naszego Zespołu biorą udział w projekcie historycznym Reżim i dyktatura to nie polska struktura mającym na celu przybliżenie młodzieży realiów stanu wojennego. W jego ramach 22.10 uczniowie Gimnazjum spotkali się z Panem Sebastianem Górskim, który metodą warsztatów edukacyjnych wprowadził młodzież w historię wydarzeń rozgrywających się na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Natomiast 29.10 na uczniów czekała nie lada niespodzianka - do naszej szkoły przyjechał świadek tamtych wydarzeń - Pan Michał Kuźma, który prowadził opozycyjne radio Solidarności Walczącej. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania z nim i zadawania wszelkich pytań jakie przyszły im do głowy. Na pewno to spotkanie pozostanie na długo w ich pamięci.

Marcin Dyś
Wenancjusz Kowalski
Alina Kowalska

XI Międzypowiatowy Przegląd Piosenki Religijnej

Dnia 20 października 2015 nasi uczniowie promowali szkołę uczestnicząc w XI Międzypowiatowym Przeglądzie Piosenki Religijnej pod hasłem "Śpiewajmy Panu" w Prusach. W kategorii wiekowej Szkoły Podstawowej reprezentowali ją : Zuzanna Kwiędacz z kl.5b, Wiktoria Janulewicz z kl. 5a, oraz Mateusz Soszyński z kl. 3b, natomiast Gimnazjum reprezentowały: Idzi Julita z kl. 1a, Ludwiczak Natalia z kl. 1b, Hołyńska Daria z kl. 3c, Martyna Ilecka z kl. 3c , Małgorzata Kwiędacz z kl. 3b oraz Martyna Hołyńska z kl. 1c. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób dorosłych tradycji śpiewania pieśni i piosenek religijnych oraz rozwijanie zainteresowań jak i zdolności muzycznych dzieci i młodzieży.

Jury z pośród 74 uczestników doceniło śpiew i interpretację pieśni Ave Maryja Jasnogórska Pani w wykonaniu Zuzanny Kwiędacz przyznając jej I Miejsce , natomiast Trio w składzie Hołyńska Daria z kl. 3c, Martyna Ilecka z kl. 3c , Małgorzata Kwiędacz z kl. 3b za piękne dwugłosowe wykonanie pieśni " Weronika" otrzymało trzecie miejsce.

Dodatkowo Zuzia Kwiędacz otrzymała nagrodę specjalną od Proboszcza tamtejszej parafii, ks. Krzysztofa Romaniuka. Gratulujemy wszystkim wykonawcom i reprezentantom Zespołu Szkół w Łagiewnikach oraz Paniom , które przygotowały uczniów do konkursu: p. Joannie Kwiędacz, p. Wioletcie Patyk, p. Lilianie Mróz i p. Gizeli Wochnik.

Liliana Mróz

Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

W dniu 15.10.2015r. w Centrum Kultury w Pieszycach odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej. W kategorii recytatorzy klas IV-VI Szkołę Podstawową w Łagiewnikach reprezentowali: Maja Krawczyk z kl. IV a i Adam Juraszek z kl. IV a, przygotowani przez panią Krystynę Wójcik. W kategorii poezji śpiewanej klas IV-VI wystąpiła uczennica kl. IV b Zuzanna Kwiędacz, która zaprezentowała się w utworze "Ave Maria Jasnogórska". Zuzanna zajęła I miejsce i weźmie udział w Dolnośląskim Konkursie w Nowej Rudzie. Zuzanna została przygotowana przez panie: Joannę Kwiędacz i Wiolettę Patyk.

Dzień Nauczyciela

We wspaniałą podróż, pełną niespodzianek i wyzwań, zabrali uczniowie Szkoły Podstawowej swoich nauczycieli z okazji Ich święta. We wtorek, 13 października, obchodzono wesoło w naszej szkole święto wszystkich pracowników oświaty. Uczniowie klas IV i V zaprosili swoich nauczycieli do pięciogwiazdkowego All Inclusive Teacher's Hotel. Podróż odbywała się pociągiem, a na każdej stacji czekały na podróżnych niespodzianki- wyzwania, konkurencje sportowe i artystyczne oraz zgadywanki. Belfrowie wykazali się wielkim poczuciem humoru, entuzjazmem i … niebywałą sprawnością intelektualną i sportową: Dzieci złożyły również wszystkim pracownikom szkoły zyczenia, zaśpiewały piosenki, zaprezentowały humorystyczną scenkę "z życia szkoły". Całe spotkanie zakończyło się "wieczornymi animacjami" dla zmęczonych podróżą pedagogów - występem grupy "artystów" - tancerzy, akrobatki oraz….magika: Wszyscy nauczyciele musieli wypić również sok z cytryny i szeroko się uśmiechnąć, na znak, że nie straszne im "kwaśne" szkolne wybryki uczniów! Za to wszystko każdy pedagog został odznaczony orderem uśmiechu!

Uczniów do występu przygotowały panie Agnieszka Juraszek i Anna Grabowska. Wspaniałe dekoracje przygotowała pani Ewelina Milewska, której pomagała pani Elżbieta Majchrzak.

Wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę a nauczycielom życzymy, aby uśmiechy nie schodziły z Ich twarzy przez cały rok szkolny!

A.Grabowska

Jan Paweł II Patron Rodziny

W dniu 10. X. 2015r. z okazji XV Dnia Papieskiego w czasie Mszy Świętej w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Łagiewnikach o godzinie 17:00, uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach zaprezentowali program słowno-muzyczny poświęcony nauczaniu Św. Jana Pawła II na temat rodziny. Scenariusz przygotowała katechetka Krystyna Wójcik, oprawę muzyczną pani Joanna Kwiędacz i Wioletta Patyk, prezentację multimedialną pani Anna Grabowska.

Następnego dnia w niedzielę delegacja pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach wraz z panią dyrektor Joanną Bandą i panią Joanną Kwiędacz wzięła udział w obchodach Dnia Papieskiego w katedrze w Świdnicy.

Sprzątanie Świata 2015

8 października 2015 roku w Szkole Podstawowej w Łagiewnikach odbyła się akcja "Sprzątanie Świata 2015". Już od wielu lat w miesiącu wrześniu lub październiku uczestnicy Koła Przyrodniczego przygotowują dla społeczności szkolnej przedstawienie ekologiczne. Wiedząc, jak ważną rolę w naszych gospodarstwach domowych odgrywa recykling - segregacja odpadów, postanowiliśmy zając się tym problemem i w tym roku.

Na podstawie bajki o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach uczniowie klasy V b i I b przypomnieli wszystkim zebranym, iż powstawania niektórych odpadów nie da się uniknąć. W związku z tym należy przeciwdziałać zwiększaniu się ich ilości. Odpady trzeba segregować. Każdy bowiem wypełniony kosz trafia do kontenera, a potem na wysypisko, które zanieczyszcza wodę i glebę. Tymczasem wystarczy je w domu oddzielać i wyrzucać do specjalnie przygotowanych pojemników lub worków, a trafią do miejsc, w których zostaną przetworzone.

Głównym przesłaniem tegorocznej akcji było, to że wszystkie decyzje jakie podejmuje każdy z nas, mają wpływ na środowisko.

Organizatorki akcji Bożena Kułaga i Halina Szczerba.

Otwarci na zrozumienie

Na początku października klasa VIa z SP w Łagiewnikach wzięła udział w projekcie "Moduł Lekcyjny o Niemczech w szkołach Dolnego Śląska." Moduł ten powstał przy współpracy polsko-niemieckich nauczycieli oraz fundacji Krzyżowa w ramach dwuletniego programu Comenius. Opiekę nad nim sprawuje Fundacja Daetz z siedzibą w Lichtenstein.

W oparciu o gotowe materiały dydaktyczne nauczyciele przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę m.in. na temat kultury, historii i geografii Niemiec, mieli okazję zapoznać się z odmiennością naszego zachodniego sąsiada. Na zajęciach wprowadzone zostały także elementy dotyczące innych krajów, aby ukazać uczniom różnorodność kulturową tak bardzo potrzebną do zrozumienia i zaakceptowania innych ludzi.

Koordynatorem projektu w SP była p. Renata Żygadło.

Spotkanie z poezją

Dnia 30. września trzynaścioro uczniów z Gimnazjum im. Piastów Śl. w Łagiewnikach pod opieką polonistki, Pani Ewy Niebieszczańskiej, uczestniczyło w wieczorze poetyckim poświęconym poezji kombatanckiej, zorganizowanym przez Dzierżoniowski Ośrodek Kultury. Wykonawcami, jak i autorami utworów, byli weterani wojenni z naszego powiatu oraz uczniowie dzierżoniowskich szkół. Podczas spotkania mieliśmy okazję usłyszeć piękne utwory poetyckie, które przeniosły nas w trudne lata wojennych przeżyć naszych przodków. Była to niezwykła lekcja, która uświadomiła nam, jak wiele Im zawdzięczamy. Całości poetyckiego spektaklu dopełniła nastrojowa muzyka. Wieczór zakończyło przemówienie Pana Starosty powiatu dzierżoniowskiego, Janusza Guzdka. Wszyscy powrócili do Łagiewnik w głębokiej zadumie, ale i z radością z możliwości wzięcia udziału w tak zacnym przedsięwzięciu.

Jakub Wójcik

"Sprzątanie Świata- Polska 2015" w Masywie Ślęży.

W dniu 18.09.2015.uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach wraz z wychowawcami: M. Rałowską, G. Wochnik A. Rudnickim oraz Marią Lenarczyk i Krystyną Lachowicz uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2015" na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd był możliwy dzięki Wójtowi Urzędu Gminy, który udostępnił nieodpłatnie autobusy.

Hasło przewodnie tegorocznej akcji to "Wyprawa - poprawa".
Niemal każda nasza aktywność wiąże się z powstawaniem odpadów. Ale zawsze możemy próbować postępować w taki sposób, aby było ich jak najmniej a te, które już powstały prawidłowo zagospodarowywać, czyli segregować. Udział w akcji miał na celu propagowanie działań ekologicznych na co dzień, uświadomienie uczniom przyczyn i skutków zagrożeń ekologicznych, ale również motywowanie do działań podejmowanych dla czystego środowiska. Młodzież uprzątnęła teren wokół "Źródełka Życia", Park "Wenecja" w Sulistrowiczkach oraz Przełęcz Tąpadła. Rękawice i worki otrzymali od pracowników Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Akcja przebiegła sprawnie i efektywnie.

Na zakończenie przy ognisku p. Wiesław Pazgan przeprowadził qwiz sprawdzający wiedzę uczniów na temat parku. Prawidłowa odpowiedź nagradzana była malutkimi figurkami do pomalowania, np. niedźwiadka, sowy itp. Okazało się, że nasi uczniowie posiadają sporą wiedzą o Masywie Ślęży.

W dniu poprzedzającym wyjazd odbył się w szkole krótki apel, na którym uczniowie zostali zapoznani z celem akcji. Obejrzeli krótką humorystyczną scenkę poruszająca temat śmiecenia w wykonaniu uczniów kl. II i III gimnazjum. Wszyscy wspaniale bawili się, ale również uświadomili sobie, jak ważny wpływ ma każdy z nas na stan naszego środowiska.

Maria Lenarczyk, Krystyna Lachowicz

Dolnośląski Festiwal Nauki

Można powiedzieć, że już tradycyjne we wrześniu odbyliśmy wyprawę na Dolnośląski Festiwal Nauki. Tym razem czekały nas przygody w świecie chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pokaz eksperymentów "Odlotowa chemia" dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. W tym roku przyjemność uczestnictwa w spotkaniu przypadł klasom V i VI SP. Wyjazd odbył się 18 września, a został zorganizowany przez Marcina Dyś i Bożenę Kułagę. W opiekowaniu się uczniami pomogła także Anna Dawid.

Szkolny Klub Gier Planszowych

16 września w naszym Zespole zainaugurowaliśmy szkolny Klub Gier Planszowych. W pierwszym spotkaniu wzięło udział blisko 50 uczniów. Graliśmy w szereg tytułów - Dobble, Prawo Dżungli, Wsiąść do Pociągu czy w Kolejkę. Spotkanie zorganizował Marcin Dyś przy wsparciu Michała Matłosza z Planszóweczki.pl oraz animatora Piotra Kozłowskiego. Jak widać na załączonych zdjęciach dzieci świetnie się bawiły. Planujemy kolejne spotkania Klubu i już zapraszamy na nie uczestników (także rodziców!)

Międzynarodwe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów w Świątnikach

Poczty sztandarowe Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach na Międzynarodowym Spotkaniu Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów w Świątnikach Dnia 13.09.2015 udaliśmy się do Świątnik na uroczystą mszę świętą. Odbywało się tam Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów. Mieliśmy zaszczyt brać udział w tym upamiętniającym wydarzeniu. Całość mszy świętej była oprawiona muzyką graną przez orkiestrę wojskową. Po mszy udaliśmy się na cmentarz, by odsłonić pomnik upamiętniający poległych w bitwie. Oryginalności wydarzeniu dodawało wojsko, dzięki któremu można było poczuć ciarki na plecach. Po skończonej uroczystości udaliśmy się na pokaz musztry i poczęstunek. Najbardziej jednak trzeba podziękować naszym opiekunom, którzy z nami tam byli, gdyż od początku wpajają nam, że historia musi być obecna w naszym życiu. Dzięki nim wiemy, że te uroczystości są bardzo ważne i że hasło" Bóg, honor i ojczyzna" pozostanie w naszych sercach. K. Piechura, J. Karyś

Rozpoczęcie roku

Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach informuje, że rok szkolny 2015/2016 rozpocznie się 1 września 2015r.

GODZ. 800 - Msza Św.
GODZ. 900 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Po uroczystości spotkanie wychowawców klas z uczniami.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015-2016 - dojazdy autobusów
Plik PDF

Listy uczniów klas I dostępne są do wglądu w sekretariacie szkoły.

Dyrektor Zespołu Szkół
Samorządowych w Łagiewnikach

Wykaz podręczników w Szkole Podstawowej 2015/2016

Wykaz podręczników w Gimnazjum 2015/2016

Poprzednie