SPOTKANIA Z ABSOLWENTAMI

"Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia"

Zanim trzecioklasista dokona wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, zaplanuje drogę zawodową, korzysta z porad pedagoga, psychologa, wychowawcy, a także doradcy zawodowego. Doradztwo zawodowe jest formą pomocy psychologiczno- pedagogicznej, którą obejmujemy wszystkich uczniów. W roku szkolnym 2014/2015 z inicjatywy pedagoga szkolnego Pani Moniki Michalskiej - Piejko oraz psychologa Pani Anny Stawczyńskiej odbyły się 3 spotkania z absolwentami gimnazjum.

Celem spotkań było:
- pozyskanie informacji na temat absolwentów gimnazjum do doskonalenia efektów nauczania i wychowania,
- zdobycie informacji, jak szkoła przygotowuje absolwentów do dalszego etapu kształcenia i funkcjonowania w środowisku,
- przekazanie młodzieży informacji dotyczących wyboru szkoły ponadgimnazjalnej,
- zapoznanie z drogą edukacyjną i zawodową absolwentów,
- promowanie wartości edukacji.
Naszą szkołę odwiedzili:
Paulina Hajdasz(kosmetyczka)
Adam Iwaszkiewicz(strażak)
Angelika Jasnosz(fryzjerka)
Alicja Czajka(fryzjerka)
Maciej Ciećwierz(trener piłki nożnej)
Marzena Michniewicz(nauczyciel w przedszkolu)
Joanna Trzeciak(geodeta)

Z informacji uzyskanych od absolwentów wynika, że Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach dobrze przygotowało ich do dalszego etapu kształcenia i funkcjonowania w środowisku. Osiągnęli zamierzone cele, bez przeszkód dostali się do wybranych szkół ponadgimnazjalnych, niektórzy ukończyli studia, szkolenia, kursy, studia podyplomowe i nadal się doskonalą, inni prowadzą własną działalność gospodarczą, są świetnymi menagerami. Wszyscy podkreślali, że najistotniejsze przy wyborze drogi kształcenia i ścieżki zawodowej są zainteresowania i umiejętności, bo nawet największe pieniądze nie są w stanie zagwarantować satysfakcji z wykonywanej pracy, jeśli nie robimy tego, co potrafimy i co lubimy robić.
Absolwenci naszej szkoły najczęściej wybierają szkoły położone blisko miejsca zamieszkania (Dzierżoniów), czasami Wrocław.
Goście opowiadali obecnym uczniom o tym, jak potoczyły się ich losy po ukończeniu gimnazjum(szkoła ponadgimnazjalna, studia, praktyki, praca zawodowa), czym się kierowali przy wyborze szkoły, kto im w tym pomagał, wskazywali cechy oraz umiejętności przydatne w danym zawodzie. Chcąc jak najlepiej zaprezentować się przed gimnazjalistami, mieli przygotowane autoprezentacje multimedialne(trener piłki nożnej i nauczyciel przedszkola), zabawy z młodzieżą(nauczyciel przedszkola), rekwizyty, mundur(strażak), a np. Panie fryzjerki pokazały, jak zrobić piękny warkocz. Młodzież miała możliwość zadawania pytań, na które chętnie odpowiadali goście. Odniesione przez nich sukcesy edukacyjne oraz zawodowe będą z pewnością motywacją do kształcenia i podejmowania wyzwań przez uczniów naszej szkoły. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze. Będą one kontynuowane, gdyż cieszą się dużym zainteresowaniem. Gimnazjaliści uzyskują cenne informacje, których nie znajdą, np. na stronach internetowych szkół, w informatorach. Dzięki nim wielu uczniów dokona właściwego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Pozyskane informacje przyczynią się też do doskonalenia efektów kształcenia i wychowania.

A my czekamy na kolejne wizyty starszych koleżanek i kolegów…

Pedagog szkolny:
Monika Michalska - Piejko

Szczęśliwi kalorii nie liczą w Zespole Szkół Samorządowych!

Tłusty czwartek to dzień, w którym każdy musi skosztować smacznego pączusia. Aby tradycji stało się zadość, rodzice uczniów zadbali o to, by w naszej szkole każdy poczuł smak pysznego pączka.

Rano dostarczyli nam aż 500 tych przepysznych słodkości. Każdy uczeń i pracownik został poczęstowany pączkiem. Od razu wszystkim poprawiły się humory! Inicjatorkami tego pomysłu były Panie: Izabela Kucharek i Renata Capaja, którym bardzo dziękujemy.

Serdeczne podziękowania kierujemy także w stronę głównych sponsorów, którymi byli: Sklep komputerowy KOMP247.pl z Dzierżoniowa, Paweł Wrożyna, Marek Jakubowski, Tomasza Jakubowski i Sławomir Kucharek.

Szkoda, że Tłusty czwartek jest tylko raz w roku... pocieszeniem jednak niech będzie fakt, że w 2016 roku święto pączka przypada wcześniej - 4.lutego i ... już nie możemy się doczekać. "Myślę , że uśmiech naszych dzieci to największe podziękowanie "

J.Banda

Turniej Neuroshima Hex 3.0

W dniu 11.02 rozegrano w naszej szkole turniej w strategiczną grę planszową Neuroshima Hex 3.0. Został on poprzedzony dzień wcześniej wprowadzeniem do zasad i świata gry. Ostatecznie w "starciu" wzięło udział kilkunastu uczestników. Po kilku godzinach bitew rozgrywanych na zasadzie mecz i rewanż, do finału weszły trzy dwuosobowe drużyny. W ostatecznym pojedynku zwyciężyła Daria Hołyńska wraz z Weroniką Tokarską. Drugie miejsce przypadło Jakubowi Mroczkowi i Mikołajowi Żygadło-Kosoń, a trzecie Wiktorowi Różnowicz i Adrianowi Jakubowskiemu. Turniej został zorganizowany przez Marcina Dyś przy wsparciu Eweliny Milewskiej. Nagrody ufundowało wydawnictwo Portal Games.

Marcin Dyś

Wyjazd na lodowisko

W dniu 5 lutego 2015 r., podobnie jak w roku ubiegłym, odbyła się wycieczka gimnazjalna na lodowisko w Świdnicy. Naszymi opiekunami byli: pani Maria Rałowska, Pani Beata Owczarek - Sobczyńska oraz rodzic pani Anna Włodarczyk.

Celem wycieczki było: nauka podstaw jazdy na łyżwach, doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, integracja klasy oraz oczywiście dobra zabawa.

Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Prawie każdy zaliczył upadek i to nie jeden. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Uczniowie którzy dobrze radzą sobie na lodzie w ramach pomocy koleżeńskiej udzielali cennych rad i wskazówek swoim kolegom i koleżankom. Większość z uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Zmęczeni, ale wielce szczęśliwi, zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy do domu ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć.

Maria Rałowska

Zapytanie o cenę lekkiego oleju opałowego
załącznik do zapytaniaINFORMACJA O WYŁONIENIU OFERENTA NA ZAKUP I DOSTAWĘ LEKKIEGO OLEJU OPAŁOWEGO DO CELÓW GRZEWCZYCH

TO JUŻ VII POWIATOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK W ŁAGIEWNIKACH

W dniu 16 stycznia 2015 roku w towarzystwie pięknej zimowej aury, a także zaproszonych gości , tradycyjnie już w auli Gimnazjum im. Piastów Śląskich miała miejsce duża impreza kulturalna poświęcona tradycji wspólnego kolędowania. Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się pod patronatem Gminy Łagiewniki w ramach jej promocji.

Dzięki życzliwości i wsparciu wójta Janusza Szpota i ks. Grzegorza Staniewskiego, którzy ufundowali nagrody. Organizatorem festiwalu był nauczyciel muzyki i sztuki p. Gizela Wochnik oraz P. Małgorzata Suwald. Grand Prix zdobyła Martyna Ilecka z Gimnazjum Łagiewniki.

W kategorii zespół I miejsce zdobył zespół "Cantare" z Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej. Wykonali kolędę "Tryumfy króla niebieskiego".
II miejsce zespół - Małgorzata Kwiędacz, Martyna Ilecka, Daria Hołyńska z Gimnazjum Łagiewniki w kolędzie "Są w naszym życiu różne chwile".
III miejsce zespół " Wesołe nutki" -ze SP w Olesznie w kolędzie "Złota Jerozolima i biedne Betlejem".
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał zespół ze SP z Prus Zuzanna Ranosz oraz Izabela Grzegorzek w pastorałce "A kiedy wigilii przyjdzie czas".

W trzeciej kategorii jako solista SP I miejsce zdobyła Zuzanna Charęza ze SP-Prusy, II miejsce Martyna Hołyńska ze SP-Łagiewniki, III miejsce Natalia Minkina ze SP-Bielawa oraz solista Gimnazjum I miejsce zdobył Adrian Kubiak z Gimnazjum - Bielawa, II miejsce Emilia Palimonka z Gimnazjum - Dzierżoniów, III miesce Oskar Dudek z Gimnazjum - Piława Górna . Wyróżnienia w tej kategorii zdobyła Małgorzata Kwiędacz z Gimnazjum -Łagiewniki.

Gizela Wochnik

Gimnazjaliści na łyżwach

Dnia 13.01.2015 po trzech lekcjach pojechaliśmy na lodowisko do Świdnicy.
Wyjazd zorganizowany był dla uczniów klas drugich gimnazjum przez wychowawców: panią M. Lenarczyk, p. R. Żygadło oraz p. J. Fedorskiego.
Na lodowisko dotarliśmy o godz. 11.15. Przygotowanie się do wejścia na lód zajęło nam trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Przez 90 minut kręcąc się na tafli lodowiska cieszyliśmy się z możliwości oderwania od nauki. Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. W trakcie jazdy okazało się, że nie wszyscy z nas potrafią jeździć na łyżwach , więc osoby umiejące jeździć zaczęły pomagać tym, którzy mieli duży problem z utrzymaniem postawy pionowej na tafli lodowiska. Po około godzinie większość z nas opanowała jazdę na łyżwach. Skończyło się pomaganie i zaczęła się zabawa w zabieranie czapek. Wraz z kolegami jeździliśmy po dwóch i zabieraliśmy czapki głównie naszym koleżankom, które bezskutecznie próbowały je od nas odebrać. Zabawa była przednia, ale niestety czas nam umykał. Na płycie lodowiska mogliśmy być tylko półtora godziny.
Po zejściu z lodowiska, trochę zmęczeni udaliśmy się od McDonalda. Tam zjedliśmy małe co nieco, pobawiliśmy się na zjeżdżalni i opuściliśmy Świdnicę. Wyjazd bardzo udany. Pozwolił wzmocnić naszą sprawność fizyczną i doszlifować umiejętności łyżwiarskie. Liczymy na powtórzenie takiego wspólnego wyjazdu.

Mateusz Gliwa - uczeń klasy II c

KOLĘDOWANIE W KOŚCIELE W ŁAGIEWNIKACH

W dniu 18 stycznia 2015 roku na zaproszenie ks. Grzegorza Staniewskiego we mszy świętej udział wzięli laureaci Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Dzięki występom Martyny Ileckiej, Małgorzaty Kwiędacz, Darii Hołyńskiej, Martynie Hołyńskiej, Natalii Ludwiczak oraz zespołowi "Wesołe nutki" i pięknie przez nich odśpiewanych kolęd powyższa msza święta na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

Gizela Wochnik

Interaktywne przedstawienie "Detectives"

12 stycznia 2015r. w Zespole Szkół Samorządowych w Gimnazjum im. Piastów Śląskich odbyło się interaktywne przedstawienie "Detectives" wystawiane przez The Bear Educational Theatre, koordynowane przez nauczycielkę języka angielskiego p. Magdalenę Mosoń. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klas I-III gimnazjum. Spektakl trzymał widownię w napięciu, niósł ze sobą bardzo duży ładunek komiczny - oparty na cyrkowych i kabaretowych gagach oraz na zabawnych relacjach pomiędzy narysowanymi grubą kreską postaciami. The Bear Educational Theatre pomaga w nauczaniu języka angielskiego poprzez interaktywne przedstawienia teatralne oraz warsztaty dla szkół. Przedstawienia wystawiane przez profesjonalnych nauczycieli/aktorów są przeznaczone do oglądania przez grupy młodzieży szkolnej. Przedstawienie spotkało się z dużą aprobatą młodzieży. Była ta świetna okazja, by pokazać im, iż można uczyć się w niekonwencjonalny sposób.

Magdalena Mosoń

Dyżury w przerwie świątecznej

Dołącz do nas na facebooku

MIKOŁAJKI

Jak co roku 6 grudnia Święty Mikołaj wraz z gimnazjalistkami odwiedził Przedszkole Na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach. Wszystkie dzieci czekały na gościa w specjalnie przystrojonych na tę okazję salach. Mikołaj ze swoim pomocnikiem przywiózł duży worek prezentów, co było dla dzieci największą atrakcją, zwłaszcza ich rozpakowywanie. Tyle dziecięcej radości na raz i nic więcej nie potrzeba! Następnie uczniowie gimnazjum zaprosiły dzieci do wspólnych zabaw w salach jako pomocnicy Św. Mikołaja.

Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Mikołaj obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku oczywiście w towarzystwie gimnazjalistek.

Maria Rałowska

Gimnazjalistki na podium

Dnia 4 grudnia 2014 odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Bielawie XIV edycja powiatowego konkursu języka niemieckiego DACH. Przedsięwzięcie, w którym biorą udział gimnazjaliści z powiatu dzierżoniowskiego, cieszy się rokrocznie dużym zainteresowaniem. Konkurs nie należy do najłatwiejszych, ponieważ uczniowie muszą wykazać się ogromną wiedzą na temat krajów niemieckojęzycznych, czyli Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż wszystkie pytania sformułowane są w języku niemieckim. Jednakże drużyna reprezentująca Gimnazjum w Łagiewnikach w składzie: Weronika Juraszek z IIIb, Wioleta Pawłowska i Ewelina Wiszniewska z IIIa zdołały powtórzyć sukces z zeszłego roku zdobywając I miejsce. W konkursie wyłonieni zostali także indywidualni zwycięzcy. Weronika uplasowała się na I, a Ewelina na III miejscu. Uczennice otrzymały dyplomy, pamiątkową paterę oraz upominki rzeczowe. Nie mniej jednak bardziej usatysfakcjonował je fakt, iż mierzyły swoje siły z uczniami ze szkół miejskich i zwyciężyły. Gimnazjalistki z Łagiewnik zostały przygotowane do konkursu przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Renatę Żygadło.

R.Ż.

Wyprawa do Afryki - plemiona zamieszkujące Etiopię.

27 listopada 2014 kolejny raz gościł w naszym gimnazjum wytrawny podróżnik p. Bolesław Grabowski, który podzielił się fascynującymi wspomnieniami z niedawno odbytej podróży do Afryki. Nasz gość zabrał nas w podróż po Etiopii, podczas której mieliśmy możliwość poznać zwyczaje, kulturę i wiarę plemion zamieszkujących te tereny. Wraz z nim wędrowaliśmy po wioskach plemion Hammer, Dosenech, Erbore. Mimo niedużej odległości między nimi, porozumiewają się różnymi językami, mają różne obyczaje, (np. kupowanie żony), stroje i ozdoby (np. duże krążki w ustach), inny sposób budowania domów, wierzenia a nawet tradycje związane z ubiorem. Spore zaciekawienie wśród uczniów wywołały plecione domy w kształcie głowy słonia. Pamiątki, które podróżnik przywiózł wzbudziły ogromne zainteresowanie, a zwłaszcza możliwość przymiarki garderoby plemion Etiopii. Dziewczęta mogły przymierzyć niektóre elementy stroju etiopskich kobiet a chłopcy nakrycia głowy.

Zdjęcia krajobrazu pięknej afrykańskiej sawanny i różnorodność zwierząt zrobiły na uczniach duże wrażenie. Opowieści p. Bolesława pełne są ciekawostek i anegdot. Słynie on także ze swobodnego kontaktu z młodzieżą.

Spotkanie to było bardzo pouczające i ciekawe, mimo ograniczonego czasu, który nie pozwolił podróżnikowi opowiedzieć i pokazać wszystkiego.

Organizator spotkania -nauczyciel geografii Maria Lenarczyk

Wieczór Andrzejkowy

Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj "przepowiadania przyszłości" i wybrali ku temu przedpołudnie 26 listopada. Wróżki i koty czyli przebrani członkowie Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach pod kierunkiem opiekuna p. Magdaleny Mosoń, wprowadziły zebranych w tematykę. Na młodzież czekały specjalnie przygotowane na tę okazję przez wróżby. Każdy mógł "poznać swoją przyszłość". Było również coś dla ducha. Uczennice klas II pod opieką p. Elżbiety Majchrzak, zorganizowały kawiarenkę. Można było kupić muffinki oraz ciasteczka. Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżki życzyły wszystkim spełnienia marzeń i częstszych pobytów w Krainie Fantazji.

Magdalena Mosoń

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada 2014r. obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości. Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekuna p. Magdaleny Mosoń, z Zespołu Szkół Samorządowych z Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach, przyłączył się do tej akcji i zaangażował całą młodzież. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się plakaty informujące o obchodzonym dniu. Ponadto uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mieli przypięte żółte, uśmiechnięte buźki jako symbol życzliwości. Na jednej z przerw utworzyliśmy tablicę dobrych uczynków. Uczniowie pisali sposoby wyrażania życzliwości. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością. Wszyscy byli dla siebie wyjątkowo życzliwi!

Magdalena Mosoń
Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Godzina W

Uczniowie Gimnazjum im. Piastów Śl. w Łagiewnikach godnie uczcili Dzień Niepodległości programem artystycznym, poświęconym bohaterskim Powstańcom Warszawy. Gimnazjaliści w skupieniu wysłuchali recytacji wzruszających utworów, wspomnień i powstańczych piosenek, jak również obejrzeli prezentację, która w przejmujący sposób ukazała tragizm zniszczonej stolicy. Piękna scenografia w wykonaniu p. Elżbiety Majchrzak przeniosła nas w czasy wojennej Warszawy. Program przygotowali: p. Ewa Niebieszczańska, p. Leszek Sobczyński, p. Beata Owczarek-Sobczyńska, a koordynatorem wszystkich działań projektu był p. Wenancjusz Kowalski.

Dbałość o propagowanie patriotycznych wartości, to wieloletnia tradycja naszej szkoły. Młodzież przygotowuje również w tym dniu fotogazetki upamiętniające najważniejsze karty naszej historii, dba o świąteczny wystrój klas i uczestniczy w lekcjach wychowawczych, dyskutując na temat dawnego i współczesnego pojęcia patriotyzmu. Gimnazjaliści mają świadomość, że naród, w którym pielęgnuje się szacunek do ojczystej historii i poczucie własnej tożsamości, nigdy nie zginie.

Ewa Niebieszczańska

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

Dnia 17 listopada młodzież Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach wzięła udział w obchodach Dnia Niepodległości w Przedszkolu na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach.
Wszystkie grupy przedszkolne w skupieniu obejrzały montaż słowno-muzyczny. Nie mogło zabraknąć silnego akcentu, jakim jest odśpiewanie hymnu. Przedszkolaki włączyły się we wspólną recytacje wiersza "Katechizm polskiego dziecka" W. Bełzy. Dzięki starszym kolegom przekazana została historia niepodległości naszej ojczyzny. Teraz każdy przedszkolak rozumie doniosłość świąt państwowych oraz wie, że jest Polakiem i zna symbole narodowe: flaga, hymn, godło. Mając na uwadze, że uczucia miłości i przywiązania do własnego kraju kształtują się od najmłodszych lat, żywimy nadzieję że przedstawiony sposób budzenia zaciekawienia dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, historią kraju, pozwoli im pogłębić emocjonalny stosunek do swojej Ojczyzny.

Debata

5 listopada 2014r. w Zespole Szkół Samorządowych w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach odbyła się po raz pierwszy debata, na której uczniowie rozmawiali o tym, jak powinien wyglądać uczeń gimnazjum. Poruszyliśmy tematy tematy, które wzbudzają najwięcej kontrowersji: piercing, makijaż, ubiór, pomalowane paznokcie. Debatę przygotował Samorząd Uczniowski. Młodzież miała możliwość wypowiadania swoich opinii na forum. Uczniowie mieli dużo do powiedzenia. Nie z wszystkim zgadzaliśmy, ale szanujemy Wasze zdanie. Każde Wasze słowo było dla nas ważne. Zadawaliście pytanie nie tylko sobie lecz i nauczycielom, którzy odpowiadali na nie z ochotą. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie.

Julia Karyś Przewodnicząca SU

Halloween

Wostatnim tygodniu października myśli wszystkich zwracają się ku wieczności. Dzieje się tak we wszystkich kulturach, choć każda wyraża to w inny sposób. Uczniowie Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach skupili się na tradycji anglosaskiej i 30 października urządzili obchody Halloween. Celem imprezy było wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tym świętem, rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez poznanie zwyczajów związanych z obchodami Halloween w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów obszaru anglojęzycznych. Była to również doskonała okazja do integracji uczniów i rozwijania umiejętności pracy w grupie. W szkole pojawiły się różne zjawy, stwory , czarownice i inne potwory rodem z filmów grozy. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością w przygotowaniu przebrań. Dzień rozpoczął się od wykonania "strasznych" dekoracji klas , co sprawiło uczniom wiele radości. Po ich wypełnieniu nietoperzami, czarownicami, duchami, lampionami oraz czarnymi kotami i pająkami rozpoczęło się przedstawienie w języku angielskim przygotowanie przez uczestników kółka teatralnego. Kolejnym, ekscytującym punktem programu były konkursy. Uczniowie prezentowali najbardziej przerażający krzyk oraz rzucali duchem czyli balonem. Na koniec odbył się pokaz mody Halloween. Całość imprezy przebiegała w radosnej i miłej atmosferze. Dzień obchodów Halloween zaplanowała i nad przebiegiem zabawy czuwała nauczycielka języka angielskiego p. Magdalena Mosoń.

Magdalena Mosoń

X Jubileuszowy Konkurs Piosenki Religijnej

W środę 29 października 2014r. w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Prusach odbył się X Jubileuszowy Konkurs Piosenki Religijnej. W rywalizacji wzięła udział młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych z okolicznych powiatów.

W kategorii szkół podstawowych zaprezentowano 14 utworów, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych - 16. Zespół Szkół Samorządowych w Łagiewnikach reprezentowali uczniowie:
- ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II : zespół "Do góry nogami" oraz dwie solistki: Zuzanna Kwiędacz i Martyna Hołyńska;
- z Gimnazjum im. Piastów Śl. : trio- Małgorzata Kwiędacz, Daria Hołyńska i Martyna Ilecka, duet - Aleksandra Kołodziej i Marlena Bagińska oraz solistka Karolina Miedziak. Wszyscy uczniowie wykonali swoje utwory na bardo wysokim poziomie.

W kategorii szkół podstawowych II miejsce zajęła Zuzanna Kwiędacz , natomiast zespół "Do góry nogami" otrzymał wyróżnienie. W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęło : trio- Małgorzata Kwiędacz, Daria Hołyńska i Martyna Ilecka. Zwycięzców zarówno ze szkoły podstawowej jak i z gimnazjum przygotowały nauczycielki Joanna Kwiędacz i Wioletta Patyk. Wszystkim wykonawcom gratulujemy.

DZIEŃ KUKURYDZY

24 października 2014r. w Przedszkolu Na Akacjowym Wzgórzu odbył się Dzień Kukurydzy. Wszystkie dzieci i ich rodzice zaangażowali się w przygotowania. W tym dniu obowiązywał ubiór w kolorze żółtym. Kilkoro rodziców przygotowało potrawy zawierające kukurydzę: ciasteczka i ciasta z mąki kukurydzianej, placki kukurydziane, chrupki, popcorn, sałatki z kukurydzą, koreczki, tosty z kukurydzą oraz słodką kukurydzę w kolbach do degustacji. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego powitania i obejrzenia teatrzyku o tematyce zdrowego żywienia pt. "Jaś i Małgosia" w wykonaniu uczniów z gimnazjum pod opieką wychowawczyni pani Marii Rałowskiej. Przedszkolacy bardzo żywo zareagowali na treści przedstawienia, okazywali zainteresowanie i nagradzali głośnymi brawami występy. Następnie uczniowie poprowadzili zabawy integracyjne z przedszkolakami w salach zabaw. Były to zabawy przy muzyce z gazetami, zagadki, konkursy. Wspólne działania zostały uwieńczone pracami plastycznymi. Były to: figuraki z kolby kukurydzy, malowanie farbami, wyklejanie z bibuły, a także ziarnami kukurydzy konturów. Całe spotkanie przebiegało w wesołej, przyjacielskiej atmosferze. Dużo było radości, uśmiechu oraz współpracy. Spośród wszystkich przedszkolaków została wybrana król i królowa. Na koniec wszyscy degustowali przepyszne potrawy z kukurydzą przygotowane na szwedzkim stole.

Po roześmianych buźkach dzieci można było wywnioskować, że impreza sprawiła wszystkim wiele radości!

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

Dnia 9 października 2014 odbyły się w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach Otrzęsiny klas pierwszych - gimnazjalnych. Imprezę, która została zainspirowana klimatem muzyki z lat siedemdziesiątych przygotowali uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami, a poprowadziły uczennice kl. IIb - Julia Karyś i Kamila Piechura. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Mariola Początek witając całą społeczność szkolną, a w szczególności pierwszoklasistów.

Aby uczniowie klas pierwszych stali się równoprawnymi członkami szkolnej braci, musieli zmierzyć się z licznymi zadaniami: przygotowaniem stroju oraz piosenki z lat 70-tych, quizem wiedzy o gimnazjum, zjedzeniem jabłka na sznurku, przedstawieniem reklamy wylosowanego przedmiotu, kręceniem hula-hop, skakaniem na skakance, językołamaczem oraz "Get the London look" - czyli umiejętnością wykonania makijażu na światowym poziomie.

Wszystkie zmagania były obserwowane i oceniane przez czujne oko jury, w którego skład wchodzili: opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Magdalena Mosoń, psycholog szkolny p. Anna Stawczyńska oraz przewodniczący kl. IIIa - Edyta Botuszan i kl. IIIb - Damian Domański. Po burzliwych naradach, jury zdecydowało, że wszystkie klasy pierwsze wykazały się jednakowo niebywałą pomysłowością, zaangażowaniem i dużą dawką poczucia humoru. W nagrodę otrzymały dyplomy i paczki z cukierkami ufundowanymi przez uczniów klas drugich.

Drugą cześć Otrzęsin otworzył uroczyście poczet sztandarowy, w obecności którego reprezentanci klas I złożyli ślubowanie. Następnie Pani dyrektor wręczyła pierwszoklasistom Akt Ślubowania mówiąc o oficjalnym przyjęciu ich do społeczności szkolnej. Zwieńczeniem uroczystości była sesja fotograficzna uczniów klas pierwszych z wychowawcami - p. Agnieszką Królikowską, p. Ewą Niebieszczańską oraz p. Beatą Owczarek-Sobczyńską.

Imprezę uświetniły występy uczennic - Karoliny Miedziak z kl. IIa i Martyny Ileckiej z kl. IIc, które zaśpiewały "Najtrudniejszy pierwszy krok" Anny Jantar oraz "O mnie się nie martw" Katarzyny Sobczyk.

Wychowawcy klas drugich:
Maria Lenarczyk
Renata Żygadło
Jan Fedorski

Uwaga konkurs

KONKURS NA LOGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI ORAZ STOWARZYSZENIA "SKLEJKA"


Nowe świetlice w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach.

W Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach od 1 września 2014r. funkcjonuje nowa świetlica szkolna przeznaczona dla gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej. Zorganizowana została dzięki pozyskanym środkom, a także realizacji projektu grantowego "Pomóż swojej społeczności lokalnej". Realizację projektu zaproponowała Pani Agnieszka Radziewicz. Każdy pracownik LG Display może starać się o grant na pomoc swojej społeczności lokalnej - z LG Display otrzymaliśmy kwotę 1500zł, pozostałe środki pozyskane zostały przez Radę Rodziców. Wspólnie z Panią Agnieszką zrealizowaliśmy pomysł na zorganizowanie i wyposażenie miejsca, w którym uczniowie poczują się bezpiecznie, będą mogli wypocząć podczas przerw międzylekcyjnych, a także odrobić lekcje. Ma to być miejsce spotkań rodziców i nauczycieli oraz lokalnych społeczności. W niedługim czasie uczniowie, za zgodą rodziców będą korzystać tam z monitorowanego dostępu do Internetu.

Od września rozpoczęliśmy również remont świetlic w szkole podstawowej. Pomalowane zostało pomieszczenie sali nr 1 przeznaczonej na świetlicę, ze środków Rady Rodziców zakupione zostały: stoliki, krzesełka, mebelki oraz dywany na świetlicę dla najmłodszych uczniów. Ze środków Ministra Edukacji Narodowej zostaną zakupione pomoce dydaktyczne na kwotę 3700 zł. Pozyskujemy sponsorów na wyposażenie świetlic. Pragniemy, aby były to miejsca przyjazne dla maluszków, jak i starszych uczniów.

3 października 2014r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wyjątkowych gości: Panią Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Agnieszkę Kołacz - Leszczyńską oraz Pana Senatora Stanisława Jurcewicza, którzy przekazali na świetlicę mnóstwo prezentów w postaci gier, klocków, kredek, farb, plasteliny, bloków oraz wielu innych niezbędnych do pracy materiałów. Zakup tak dużej ilości pomocy pozwoli nam na planowanie ciekawych i atrakcyjnych zajęć dla dzieci.

Dziękuję serdecznie Pani Poseł Agnieszce Kołacz - Leszczyńskiej, Panu Senatorowi Stanisławowi Jurcewiczowi oraz Pani Agnieszce Radziewicz za zaangażowanie i pomoc, rodzicom za pozyskiwanie dodatkowych środków na rzecz naszej szkoły, uczniom za wybór wyposażenia.

Mariola Początek

"Człowiek jest Wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

Jan Paweł II

W dniu 03.10.2014r. Zespół Szkół Samorządowych w Łagiewnikach odwiedzili wyjątkowi goście - Pani Poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska oraz Pan Senator Stanisław Jurcewicz. Podczas spotkania z uczniami goście przekazali prezenty w postaci: materiałów papierniczych, kredek, farb, gier planszowych, klocków, które zostaną wykorzystane podczas zajęć świetlicowych. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.

Jesteśmy wdzięczni za piękny odruch serca, który został przyjęty z wielką radością. Przekonaliśmy się, że zawsze możemy liczyć na osoby o wielkim sercu, które chętnie pomagają innym. Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę niesienia pomocy, życzymy naszym Dobroczyńcom powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń oraz sukcesów zawodowych.

Wdzięczni Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach.

Dolnośląskie Stokrotki

Gmina Łagiewniki uczestniczy w projekcie pn. "Dolnośląskie Stokrotki", wdrażanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Łagiewnicki samorząd otrzymał 3120 zł dotacji na realizację tego przedsięwzięcia. Zasadniczym celem projektu jest potrzeba uzupełnienia oferty, zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży z małych miasteczek i wsi Dolnego Śląska. W ramach projektu organizowane są zajęcia taneczno-ruchowe, które rozpoczęły się 1 września br. i będą trwać do końca grudnia br. W zajęciach uczestniczą bezpłatnie dwie grupy po 12 osób każda. Uczestnictwo jest doskonałą alternatywą do spędzenia wolnego czasu, które ma na celu rozwinięcie umiejętności tanecznych oraz obranie własnego stylu tanecznego. W zajęciach uczestniczą dzieci z Przedszkola Na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach i młodzież Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach Projekt zakłada organizację: ćwiczeń rytmicznych, zabaw rytmiczno-muzycznych, ćwiczeń aerobowych do muzyki oraz ćwiczeń i zajęć choreograficznych. Na grudzień zaplanowano uroczyste spotkanie, podczas którego zostanie dokonane podsumowanie projektu. Uczestnicy będą się mogli popisać przed publicznością umiejętnościami zdobytymi podczas zajęć. Organizacja zajęć zakłada przygotowanie układów tanecznych wspólnie - dzieci przedszkolne i gimnazjaliści oraz oddzielnie . Taka forma współdziałania daje obu stronom korzyści. Wzajemne obcowanie obu grup wiekowych rozwija umiejętność współpracy, stwarza możliwości wzajemnej pomocy, daje poczucie radości z osiągniętego wspólnie rezultatu, a także uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Maria Rałowska

SZKOLNY KONKURS LITEROWANIA "SPELLING MASTER"

3 października 2014r. w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach po raz pierwszy odbył się konkurs "Spelling Master" ("Mistrz literowania"). Organizatorem była nauczycielka języka angielskiego p. Magdalena Mosoń. Konkurs był skierowany do uczniów klas I, którzy we wrześniu uczą się angielskiego alfabetu. Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do doskonalenia sprawności językowych jakim jest umiejętność literowania.

Konkurs został przeprowadzony na wzór amerykański. W tamtejszych szkołach, uczniowie stoją przy swoich ławkach i literują zadane przez nauczyciela słowo. Siadają, kiedy popełnią błąd.

I miejsce zdobyła Anita Warchoł z klasy Ia, II miejsce - Sabina Jaśnikowska z klasy Ib, a III miejsce zajęła Kinga Najdek z klasy Ib. Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy. Nagrody książkowe zostaną wręczone na najbliższym apelu. Gratulujemy.

"To już jest koniec (...)"

Stało się... Z dniem 30.09.2014r. zakończyliśmy realizację wielostronnego partnerskiego projektu szkół Comenius p.t. "A Visual travel to traditions". Pracę nad przedsięwzięciem rozpoczęliśmy we wrześniu 2012r. Celem naszego projektu było kolekcjonowanie zdjęć od naszych przodków dotyczących dawnych tradycji i pokazanie, jak są obchodzone. Uczestnicy projektu mogli ocenić pozytywne i negatywne aspekty współcześnie obchodzonych tradycji poprzez osobiste w nich uczestnictwo. Uczniowie mogli również nabrać pewności siebie poprzez kontakt z młodzieżą z państw europejskich. Mieli okazję uświadomić sobie, jak ważna jest znajomość języków obcych we współczesnym świecie, a udział w spotkaniach projektowych potwierdzał znaczenie starego porzekadła, iż "Podróże kształcą". Wspólnie ze szkołami z Turcji, Bułgarii, Czech, Włoch oraz Hiszpanii doświadczyliśmy czegoś więcej niż realizację celów zawartych we wniosku aplikacyjnym. Zawarliśmy nowe przyjaźnie, zobaczyliśmy, jak bardzo się różnimy, a zarazem jak jesteśmy do siebie podobni. Hasło przewodnie naszego projektu "Zjednoczeni w różnorodności" nabrało prawdziwego znaczenia. Nasza podróż do tradycji zakończyła się. Mamy nadzieję, że w podobnym składzie będzie nam dane realizować jeszcze nie jeden projekt. Dziękujemy wszystkim, którzy angażowali się w nasze działania choć w najmniejszym stopniu. Dziękujemy sponsorom za pomoc finansową, rzeczową. Mamom - za pyszne ciasta. Dziękujemy Wam drodzy uczniowie za to, że dzięki Wam każde spotkanie projektowe nabierało innego wymiaru. Drodzy rodzice, bez Was nie moglibyśmy realizować tego projektu. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Magdalena Mosoń
Szkolny koordynator projektu

Wycieczka edukacyjna do Myśliborza

W dniach 30 września i 1 października bieżącego roku grupa 39 uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Myśliborza. Ośrodek Centrum Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu (powiat jaworski), położony jest na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, który obejmuje najcenniejszy z punktu widzenia przyrodniczego fragment Pogórza Kaczawskiego. Uczniowie w czasie dwudniowego pobytu w Centrum brali udział w zajęciach laboratoryjnych i terenowych. W pierwszym dniu pobytu w ośrodku uczniowie pracowali w trzech mniejszych grupach metodami aktywnymi. Wykonywali doświadczenia, obserwowali, pozyskiwali obiekty obserwacji (łowienie bezkręgowców w pobliskim potoku), posługując się przy tym sprzętem laboratoryjnym, mikroskopami, binokularami, przewodnikami.

Zajęcia laboratoryjne dotyczyły procesu fotosyntezy, badań chemicznych i makroskopowych gleb oraz określania zanieczyszczeń i klas czystości wody na podstawie organizmów bezkręgowych. Poza ćwiczeniami zorganizowanymi przez pracowników Centrum uczniowie mieli w godzinach popołudniowych i wieczornych zajęcia organizowane przez opiekunów:
- sportowo– rekreacyjne - gra w siatkówkę, badmintona,
- wieczorne grillowanie – smażenie kiełbasek.

Drugi dzień pobytu to zajęcia terenowe w "Wąwozie Myśliborskim". Ścieżka przyrodnicza została tu wytyczona w 1986 roku. Posiada długość 4,5 km, czas przejścia 2,5 do 3 godzin. Występują tu jedyne na Dolnym Śląsku stanowiska paproci języcznika zwyczajnego oraz mieszany las wyżowy. W trakcie zajęć uczniowie wykonywali pomiary dendrometryczne drzew; pomiary obwodu, wysokości oraz określali wiek drzew. Wszystko odnotowywali na kartach pracy. Rozpoznawali gatunki drzew i roślin.

Uczestnicy wycieczki dostali ogromną dawkę wiedzy i umiejętności praktycznych z dziedziny nauk przyrodniczych - biologii, chemii, geografii. Zajęcia edukacyjne zwłaszcza laboratoryjne kształtują umiejętności kojarzenia faktów, rozbudzają i rozwijają zainteresowania wiedzą przyrodniczą. Uczniowie mieli sposobność obcowania ze sprzętem laboratoryjnym i mikroskopowym, wykorzystując go do przeprowadzania doświadczeń. Rozwijali umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków z przeprowadzanych eksperymentów. Bardzo podobała im się taka metoda pracy, więc aktywnie uczestniczyli w różnorodnych formach dydaktycznych.

Maria Lenarczyk, Krystyna Lachowicz

Akcja „ Sprzątanie Świata – Polska 2014”

Dnia 18 września br. roku w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach odbył się apel informacyjny dotyczący 21 edycji akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2014” pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!

Uczniowie klas drugich i pierwszych przedstawili założenia tegorocznej akcji, której głównym celem było promowanie „nieśmiecenia”, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko, odkrywanie lasów i odpowiedzialna turystyka. Wykonana była również gazetka ukazująca negatywny wpływ turystyki na różne elementy środowiska, szczególnie przyczyniające się do degradacji naturalnego ekosystemu leśnego.

Następnego dnia uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli aktywnie w sprzątaniu oczyszczając tereny wokół Ślęży, a mianowicie: Przełęcz Tąpadła, teren wokół „Źródełka Życia” w Sulistrowiczkach oraz stary park „Wenecja” wraz z terenami przydrożnymi. W akcji wzięło udział 67 uczniów wraz z wychowawcami oraz organizatorkami wszystkich działań p. Marią Lenarczyk i Krystyną Lachowicz.

Każda osoba zaopatrzona była w rękawice jednorazowego użytku zapewniające bezpieczeństwo podczas zbierania śmieci oraz worki, w które zaopatrzył nas p. Wiesław Pazgan – pracownik Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Akcja przebiegała sprawnie i efektywnie. Po zebraniu śmieci młodzież miała możliwość odpocząć i zintegrować się podczas wspólnego ogniska.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu "SZKOŁA WSPÓŁPRACY Uczniowie i rodzice kapitałem nowoczesnej szkoły". Jest to ogólnopolski systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego głównym celem jest wzmocnienie współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie modelowych rozwiązań. Ideą projektu jest wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły. Sześciu przedstawicieli naszego gimnazjum: Kamila Piechura i Małgorzata Kwiędacz - reprezentujące samorząd uczniowski, dwoje rodziców - pani Anna Juraszek oraz pani Izabela Kucharek, a także dwoje nauczycieli - pani dyrektor Mariola Początek i pani Maria Rałowska uczestniczyło w szkoleniach prowadzonych w ramach projektu. Szkolenia miały na celu wyposażenie przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę i kompetencje potrzebne do budowania w szkole współpracy i kapitału społecznego. W celu włączenia całej społeczności szkolnej w działania projektowe zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy debaty na temat stanu współpracy w szkole. Do udziału w debatach uczniowie zapraszali innych uczniów, rodzice - rodziców, a nauczyciele pozostałych członków rady pedagogicznej. Kolejnym krokiem, prowadzącym do zwiększonego zaangażowania uczniów i rodziców w życie szkoły, były zajęcia warsztatowe podczas których analizowaliśmy wnioski z przeprowadzonych debat oraz zaplanowaliśmy kolejne zadania, które będą angażowały większość uczniów, rodziców, a także nauczycieli i staną się okazją do współpracy.

Serdecznie zapraszamy UCZNIÓW, RODZICÓW i NAUCZYCIELI do włączenia się w nasze działania. Liczymy na WASZE pomysły i owocną współpracę!

Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele biorący udział projekcie

Poprzednie