III Powiatowego Konkursu Kaligraficznego w Bielawie.

Dnia 26 listopada 2015r. o godz.10.00 w Zespole Szkół Społecznych w Bielawie przy ul. Żeromskiego 1 odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Kaligraficznego. Organizatorkami były nauczycielki tamtejszej szkoły, pani Anna Wełna i Edyta Kargul. W zmaganiach wzięli udział uczniowie z 15 szkół powiatu dzierżoniowskiego. Musieli oni jak najpiękniej przepisać tekst Juliana Tuwima pt."Gdyby…". Gimnazjaliści mieli 60 minut na kaligrafię tekstu. Specjalnie powołane jury zwracało uwagę na staranność i oryginalność elementów graficznych, płynność pisma i estetykę połączeń literowych, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną oraz ogólne wrażenie wizualne. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIa Anita Warchoł przygotowywana przez panią Agnieszkę Królikowską. Mimo sporej konkurencji Anita zdobyła II miejsce. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Pani dyrektor Edyta Prosuł pogratulowała wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie. Wręczyła także dyplomy uznania nauczycielom, którzy przygotowywali młodzież do konkursu. Na koniec wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Mamy nadzieję, że spotkamy się w Bielawie za rok.

Opracowała- Agnieszka Królikowska

Spotkanie z Melpomeną
,,…Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
temu człowiek nic nie pomoże…"

Pomysł tatralnego projektu narodził się podczas lekcji języka polskiego w kl IIb, na których uczniowie odgrywali sceny z dramatu A. Mickiewicza ,,Dziady". Zainspirowani grą aktorską na zajęciach, postanowili zaprezentować fragmenty tragedii przed społecznością szkolną. Przydzielono zadania, zaplanowano próby, które odbywały się od września do listopada 2015 r. pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Ewy Niebieszczańskiej.
W dn. 26.11.15 r. odbyła się publiczna prezentacja projektu poprzedzona wstępem przygotowanym przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego, Julię Karyś, która wprowadziła uczniów w tematykę pokazem multimedialnym o tradycyjnych ludowych obrzędach związanych z szacunkiem dla zmarłych. Ponadto przedstawiła ciekawą interpretację utworu Adama Mickiewicza. Następnie, w atmosferze magii i tajemniczości, przy nastrojowej, klasycznej muzyce, uczniowie klasy IIb zaprezentowali inscenizację wybranych fragmen- tów dramatu Mickiewicza. Widzowie mieli okazję zapoznać się z problematyką utworu, obrzędami wywoływania dusz przez Guślarza, który słowami wieszcza przypominał o najważniejszych prawach moralnych obowiązujących każdego człowieka.
Efekty projektu:

Realizacja projektu i jego publiczna prezentacja były udanym spotkaniem z Melpomeną i ciekawą przygodą z teatrem. Zdobyta wiedza przyda się na lekcjach języka polskiego i zachęci uczniów do występów publicznych. Dzięki projektowi uczniowie stali się bardziej samodzielni i odpowiedzialni, rozwinęli umiejętność pracy w grupie.
Cele projektu zostały osiągnięte, a jego uczestnicy po zakończonym występie wyrazili radość i zadowolenie z pokonania trudności i tremy towarzyszącej występom publicznym. Uczniowie obserwujący przedstawienie przypomnieli sobie utwór omawiany na lekcjach języka polskiego, należący do klasyki literatury, co w dobie niskiej poczytności jest sprawą niezwykle ważną. Podziękowania dla p. E. Majchrzak za pomoc w przygotowaniu scenografii. Uczestnicy projektu:
Krystian Bogdański
Weronika Botuszan
Tomasz Brzeziński
Kamil Garguliński
Patrycja Jasińska
Sabina Janikowska
Kinga Najdek
Klaudia Marcinkowska
Natalia Owczarek
Jakub Zalasik
Jakub Wójcik
Michał Kubicki
Mateusz Laskowski
Dariusz Wiszniewski
Klaudia Żygadło
Adam Nowak

Ewa Niebieszczańska

Zajęcia w ramach programu UNIKIDS Uniwersytet Dziecięcy

Dnia 23 - 24.11.2015 odbyły się zajęcia w ramach programu UNIKIDS Uniwersytetu Dziecięcego. Tematem warsztatu o tematyce farmaceutycznej były: Krople i kapsułki (Domowe sposoby walki z przeziębieniem). Na wstępie odbyła się prezentacja multimedialna rozpoczynająca współpracę z dziećmi, wyjaśniająca podstawowe pojęcia związane z tym: co to jest choroba, dlaczego się przeziębiamy, co to są witaminy, gdzie je znajdziemy i przedstawienie surowców roślinnych stosowanych w przeziębieniu (np. malina, bez czarny). W trakcie prezentacji uczniowie dyskutowali ze sobą i prowadzącymi oraz zadawali pytania na konkretne poruszane tematy. Następnie dzieci zostały przydzielone do mniejszych podgrup i otrzymały recepty, na bazie których wykonywały leki. Kolejnym etapem było wypisywanie etykiet informacyjnych na butelkę z kroplami oraz opakowanie na proszek. Zadanie pierwsze polegało na przygotowaniu kropli wspomagających odporność, zgodnie z zasadami receptury, według otrzymanej instrukcji. Zadanie drugie zaś to przygotowanie proszku musującego z witaminą C, również zgodnie z zasadami stosowanymi w farmacji.

Po zakończeniu zajęć, odbyła się dyskusja na temat wykonywanych zadań. Uczniowie zadawali nurtujące ich pytania, na które rzeczowo odpowiadali prowadzący zajęcia z UNIKIDS. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wiedzą wykonując zlecone zadania. Wykonywanie recept było dla nich nie tylko nauką, ale i świetną zabawą w małego farmaceutę. Każde dziecko wykonało 2 lekarstwa, które zabrało do domu. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i pouczające. Prowadzący przekazali swoją wiedzę dzieciom, które chętnie nauczyły się czegoś nowego, a tym samym pogłębiły swoje umiejętności i zdolności manualne.

Szkolny organizator zajęć
Bożena Kułaga

Uwaga! Wchodzimy na antenę za cztery…trzy…dwie…teraz!

21 października 2015 r. uczniowie z klas V i VI szkoły podstawowej wzięli udział w Interaktywnych Warsztatach Telewizyjnych zorganizowanych przez Teatr Show w Bielawie. W czasie zajęć wcielili sie w role młodych dziennikarzy - prowadzili prognozę pogody, komentowali wydarzenia sportowe, przeprowadzali wywiady i wymyślali własne reklamy. Sami stworzyli telewizyjny serwis informacyjny pod nazwą NTV Telewizja Nastolatków. Przebieg zajęć był na żywo rejestrowany przez kamery i emitowany na dużym ekranie. W ciągu miesiąca nasza szkoła dostanie też nagranie całych wiadomości zrealizowanych podczas warsztatów. Link do nagrania umieścimy na naszej stronie www. Wyjazd na warsztaty zorganizowała Marzena Smolarska.

Noc Wróżb Andrzejkowych

W nocy z 20 na 21.11.2015r. na terenie gimnazjum odbyła Noc Wróżb Andrzejkowych zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z opiekunami - panią M. Rałowską i panią A. Królikowską. Wzięło w niej udział 45 uczniów z różnych klas. Dodatkowym opiekunem była pani E. Styczeń. Zabawa rozpoczęła się o godz. 18:30. Pierwszym punktem programu było karaoke i dyskoteka. Następnie o godz. 23:00 zaczęły się rożne zabawy na hali sportowej. Rozegrano także mecze koszykówki, siatkówki oraz piłki nożnej. Po kąpieli i kolacji około godz.1.00 gimnazjaliści obejrzeli horror, który przysporzył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Po nim uczniowie udali się do prowizorycznych sypialni, gdzie jeszcze długo rozmawiano, słuchano muzyki, dyskutowano na różne tematy. Po nocy pełnej wrażeń około godziny 8.00, po wcześniejszym posprzątaniu szkoły, uczniowie rozeszli się do domów, natomiast dojeżdżający zostali odebrani przez rodziców. Wszyscy obecni stwierdzili, że bawili się wyśmienicie i marzą o powtórce takiego wydarzenia. Może się uda….

A. Królikowska

Przegląd Teatrów Amatorskich "Kobierzycki Arlekin 2015"

Dnia 20.11.2015r. o godz. 9.00 rozpoczął się Przegląd Teatrów Amatorskich "Kobierzycki Arlekin 2015". Wzięło w nim udział 18 grup teatralnych, w większości z przedszkoli i szkół podstawowych. Pojawili się także przedstawiciele szkół integracyjnych i ośrodków opiekuńczo- wychowawczych. Prezentowano różne formy wyrazu- od teatru, przez kabaret do pantomimy. Nasz zespół "W zaczarowanym zwierciadle" prowadzony przez panią Agnieszkę Królikowską przedstawił sztukę pod tytułem "Wyprawa na Olimp". Składała się ona z dwóch części - mitu o Orfeuszu i Eurydyce oraz historii boga poezji i światła - Apolla. Wszyscy uczestnicy mieli okazję integrować się przy wspólnym poczęstunku, ale przede wszystkim przy wzajemnej wymianie doświadczeń artystycznych. Prowadzące przegląd pochwaliły wysoką jakość występów grup teatralnych - od najmłodszych do najstarszych. Z uroczystości wróciliśmy z dyplomem, statuetką Arlekina oraz grą edukacyjną, która wzbogaci gimnazjalną świetlicę. Jednak to, co najważniejsze, to niezapomniane wrażenia i wzruszenia jakich dostarczył nam "Kobierzycki Arlekin". Na pewno przypomnimy o sobie za rok w kolejnej edycji teatrów amatorskich.

A.Królikowska.

Kobierzycki Arlekin 2015

20 listopada 2015 roku w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach odbył się Dolnośląski Integracyjny Festiwal Teatrów Amatorskich "Kobierzycki Arlekin 2015". Na prezentacje teatralne przyjechało 15 grup , z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz zespołów integracyjnych z całego województwa. Prezentowano różne formy wyrazu - od teatru, przez kabaret do pantomimy. Przedstawienia oceniało profesjonalne jury, w skład którego weszli: przewodnicząca pani Bożena Bordnik filolog i teatrolog, Ewa Bożena Gacek i Tomasz Bykowski. Zespoły były oceniane m. in. za dobór repertuaru, aktorstwo, reżyserię, kostiumy, scenografię.

Jak co roku, grupa teatralna "Wesoła Ferajna" z Zespołu Szkół Samorządowych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach przystąpiła do rywalizacji w tym prestiżowym konkursie. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt.: "Bawimy się w kabaret" przygotowane pod kierunkiem opiekuna grupy Marzanny Juraszek. Przedstawienie zostało nagrodzone wielkimi brawami publiczności, a jury przyznało grupie wyróżnienie.

M.Juraszek

Szanowni Rodzice!

kar

W dniu dzisiejszym mamy dla Was wspaniałą informację. W ramach projektu historycznego REŻIM I DYKTATURA TO NIE POLSKA STRUKTURA nasi uczniowie: Juli Karyś, Kamila Piechura oraz Mateusz Gliwia przygotowali scenariusz słuchowiska radiowego opowiadającego o realiach stanu wojennego. Został on doceniony przez Jury i zajął II miejsce. Nagrodę w wysokości 400 zł uczniowie otrzymają podczas uroczystego spotkania z organizatorami i koordynatorami projektu, które połączone będzie z wystawą zdjęć historycznych we Wrocławiu.
Wyniki:
I m-ce: Gimnazjum w Siechnicach (Zuzanna Rząsa)
II m-ce: eq-aequo Zespół Szkół Samorządowych w Łagiewikach oraz Gimnazjum nr 43 we Wrocławiu (Karolina Wojnarowicz)
III m-ce: Gimnazjum w Siechnicach (Jakub Ner)

Koordynatorzy projektu:
Marcin Dyś
Wenancjusz Kowalski

Spotkanie z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim

Dnia 18.11.2015r. o godzinie 8.00 w GOKiB uczniowie klas pierwszych gimnazjum razem z polonistkami - panią A. Kowalską, panią E. Niebieszczańską i panią A. Królikowską wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim. Opowiadał on o swoim życiu, drodze zawodowej i dorobku artystycznym. Przedstawiał fotografie z okresu, kiedy wraz z kolegami tworzył amatorski kabaret. Wspomniał o swojej pracy w gazetach "Tylko Rock", "Polski Rock", do których pisał artykuły. Uczniowie mogli poznać jego zainteresowania muzyczne, między innymi fascynację grupą Proctol Harum. Wreszcie gimnazjaliści dowiedzieli się, w jaki sposób pan Niemirski zaczął pisać o przygodach Pana Samochodzika znanego z książek Zbigniewa Nienackiego. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą rozwoju powieści kryminalnych, detektywistycznych, największych twórców tego gatunku. Wreszcie mogli poznać niektóre z dzieł pana Arkadiusza. Na koniec spotkania gimnazjaliści zadawali pisarzowi pytania. Spotkanie trwało 90 minut, które jak twierdzą pierwszoklasiści, zachęciło ich do sięgnięcia po dzieła pana Niemirskiego. Wyrazili także chęć częstszego uczestniczenia w tego typu spotkaniach.

A.Królikowska.

Niezapomniane wrażenia z pięknej wycieczki do Hiszpanii

Po tym wyjeździe już zawsze z rozrzewnieniem będziemy zerkać na mapę w stronę Hiszpanii… Przywitała nas, co prawda, delikatnym deszczykiem, lecz z dnia na dzień hiszpańskie słońce coraz śmielej poczynało sobie na niebie: Niepotrzebne nam były ciepłe kurtki, czapki zostawiłyśmy w hotelu i …. ruszyłyśmy ku wielkiej przygodzie!

W dniach 1-8 listopada 2015 rok siedmioosobowa grupa nauczycielek i uczennic z Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach wzięła udział w wyjeździe na pierwsze projektowe spotkanie w ramach programu Erasmus+. Wraz z delegacjami z Turcji, Węgier, Litwy i Czech rozpoczęliśmy nasze projektowe działania w przepięknej Europejskiej Stolicy Zieleni 2012 - Vitorii-Gasteiz. Jest to urocze miasto gęsto usiane drzewami, krzewami i kwiatami, zamieszkałe przez około 250 tysięcy osób. Znajdują się tu liczne szkoły, uniwersytety, jest to również stolica Kraju Basków.

W Vitorii zostaliśmy serdecznie przyjęci przez gospodarzy - dyrektor szkoły i koordynatorkę Virginię oraz jej nauczycielki-Maitane oraz Agurtzane. Zaprosiły nas one do swojej szkoły w Allegrii-Dulantze. Uczy się tam około 250 uczniów, a miejscowość liczy zaledwie 400 mieszkańców. Dzieci przygotowały dla nas liczne niespodzianki, zabawy, poczęstunek; nawiązały się też znajomości pomiędzy Martyną, Andżeliką i Dorotą a tamtejszymi uczniami.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam wycieczki do San Sebastian, gdzie podziwialiśmy przepiękne budowle i ogromną plażę nad Zatoką Baskijską oraz wyjazd do winnic okolicy La Rioja; czas nam sprzyjał i mieliśmy niepowtarzalną okazję podziwiać urok złotych, pomarańczowych i czerwonych liści przekwitających winorośli; nad głowami zaś zieleniły się drzewka oliwkowe w swej pełnej, owocowej krasie:

Naszą wyjazd został uświetniony zwiedzaniem Madrytu - pięknej i pełnej kontrastów stolicy Hiszpanii. Wraz z przewodnikiem odbyliśmy intensywna przechadzkę po najpiękniejszych miejscach miasta, podziwialiśmy katedrę Santa Maria, która poświecił w 1993 r. nasz Papież, św. Jan Paweł II;

Nasz wyjazd, zgodnie z założeniami realizowanego projektu, był również jedyną w swoim rodzaju okazją do przeżycia doświadczeń kulinarnych. Na każdym kroku zaskakiwane byłyśmy potrawami typowymi dla kuchni hiszpańskiej- pinchos, tortillą, tapas, pysznymi owocami morza i… wszechobecnym chlebem oraz wspaniała oliwą w wielu smakach! Czy wiecie, że nawet pizzę w Kraju Basków spożywa się nie z dodatkiem ketchupu, lecz delikatnie polaną oliwą właśnie ?? Nadaje jej to niepowtarzalny smak i na pewno dostarcza niezapomnianych wrażeń smakowych:

Jeszcze długo nie zapomnimy naszej wspaniałej, hiszpańskiej przygody! Poznaliśmy nowych przyjaciół, zobaczyliśmy niezwykły kraj, przeżyliśmy wiele przygód: Trudno nam było się rozstać po wspólnie spędzonym tygodniu, lecz wiemy, że przed nami kolejne spotkania i nowe przygody. Najbliższe już w Czechach na przełomie lutego i marca 2016roku. Już nie możemy się doczekać :

Anna Grabowska-koordynator projektu

Powiatowy Konkurs Plastyczny "Jabłko zamiast papierosa"

Organizatorem konkursu plastycznego na plakat pod hasłem "Jabłko zamiast papierosa" był Zespół Szkół Samorządowych nr 2 im prof. T. Kotarbińskiego w Dzierżoniowie.

Organizacją Szkolnego etapu konkursu zajęła się pani Jolanta Paluszkiewicz (SP) oraz pani Gizela Wochnik (G). Laureatami pierwszego miejsca szkolnych eliminacji zostali:
" w kategorii klas I-III (SP): Hanna Matusiak- kl. IA Marcel Lech- kl. IC " w kategorii klas IV-VI: Zuzanna Kwiędacz -kl. VB Adam Juraszek -kl. IVB " w kategorii klas I-III G: Małgorzata Kwiędacz - kl. IIIB Anna Czerniawska - IIA

Prace zdobywców I miejsca etapu szkolnego wraz z protokołem posiedzenia komisji zostały przekazane 13 listopada 2015r na ręce organizatorów II etapu konkursu- Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 im prof. T. Kotarbińskiego w Dzierżoniowie. Rozstrzygnięcie powiatowego etapu konkursu nastąpiło 19 listopada 2015r. W kategorii szkół podstawowych: I miejsce zajął Adam Juraszek Wyróżnienie : Zuzanna Kwiędacz, Hanna Matusiak, Marcel Lech W kategorii szkół gimnazjalnych: III miejsce zajęła Małgorzata Kwiędacz Wyróżnienie: Anna Czerniawska

Otrzęsiny klas pierwszych

Dnia 29.10.2015r. odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych. Gimnazjum zamieniło się na krótką chwilę w piracki statek, na którym to pierwszoklasistom przyszło zmagać się z różnymi konkurencjami. Uczniowie klas pierwszych oceniani byli przez zacne jury , w skład którego wchodzili: pani Ania Stawczyńska- psycholog szkolny, pani Magdalena Mosoń- nauczycielka języka angielskiego oraz trzej uczniowie klas drugich: Rafał Zakrzewski- IIa, Jakub Wójcik- IIb oraz Sebastian Kolasa- IIc. Całą uroczystość prowadziły uczennice klas drugich: Basia Chmielowska- IIa, Klaudia Marcinkowska- IIb oraz Martyna Jaworska- IIc. Pierwszoklasiści musieli wykonać 6 zadań:

  • szorowanie pokładu;
  • szukanie skarbów;
  • wykonanie tatuażu;
  • trafienie w "dyszkę";
  • wykonanie węzła marynarskiego;
  • przejście po trapie.


Dodatkowym zadaniem było przygotowanie i opisanie mundurków gimnazjalisty. Oprócz dopingu klas, w dobry nastrój wprowadzały wszystkich dźwięki szanty.

Jury po burzliwych obradach wydało werdykt:

  1. miejsce- klasa 1a z wychowawcą panią G. Wochnik;
  2. miejsce- klasa 1c z wychowawcą panią M. Rałowską;
  3. miejsce- klasa 1b z wychowawcą panem A. Rudnickim.

Następnie ,po wprowadzeniu sztandaru, pierwszoklasiści ze swoimi wychowawcami złożyli uroczyste ślubowanie, odczytane przez panią wicedyrektor Joannę Bandę i oficjalnie zostali przyjęci w poczet łagiewnickich gimnazjalistów. Nie mogło obejść się bez tradycyjnego "kwaśnego zdjęcia" każdej klasy pierwszej. Wszystko zostało uwiecznione przez fotografa szkolnego- Kingę Patyk z IIIa.

Agnieszka Królikowska

Pasowanie na uczniów

22 października 2015 r. w Zespole Szkół Samorządowych dzieci z klas pierwszych złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów. Zanim to jednak nastąpiło najmłodsi wychowankowie musieli wykonać różne zadania, aby udowodnić, że są gotowi do roli uczniów. Pierwszaki świetnie odpowiadały na pytania, wykazały się wiedzą przyrodniczą i dotyczącą naszej ojczyzny. Z dużym zaangażowaniem śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Udowodniły również, że znają zasady dobrego zachowania. Dzieci zdały egzamin na szóstkę i mogły zostać przyjęte do społeczności uczniowskiej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Mariola Początek oraz zastępca wójta gminy pan Andrzej Knuter dokonali pasowania na ucznia.

Kolejnym punktem programu było ślubowanie na członka SKO. Na zakończenie wystąpiły dzieci z koła teatralnego i zaprezentowały przedstawienie pt.: "Z nauką w las".

Po uroczystości uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. W swoich klasach otrzymali okolicznościowe dyplomy, kubeczki z logo SKO, przekazane przez Bank Spółdzielczy w Kobierzycach, rogi obfitości zakupione przez RR i Rodziców oraz kuferki zawierające pomoce do nauki matematyki ufundowane przez sponsorów.

Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci pierwszaków, którym życzymy wielu sukcesów w nauce.

Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych przygotowały wychowawczynie : Halina Szczerba, Joanna Tkacz, Marzanna Juraszek .

Marzanna Juraszek

Konkurs plastyczny

Udział utalentowanych uczennic Gimnazjum w Łagiewnikach w XVII Powiatowym Plenerze Plastycznym o tematyce "Konie i pałac w jesiennej palecie" w Krzyżowicach

Dnia 22.10.2015 r. w Powiatowym Zespole Szkół Nr 1 w Krzyżowicach odbył się XVII Powiatowy Plener Plastyczny o tematyce "Konie i pałac w jesiennej palecie".

Uczniowie okolicznych gimnazjów i GCKiS w Kobierzycach mieli możliwość zmierzyć się z malarskimi technikami plastycznymi takimi jak: pastele, akwarele, tempera. Efektem ich prac było stworzenie serii pejzaży oraz szeregu obrazów, których tematyka oddana była zabytkom. W Plenerze Plastycznym brały udział również uczennice Zespołu Szkół w Łagiewnikach, tj. Anna Bohajczuk z klasy III a, Ewelina Chincińska z klasy III b oraz Anna Czerniawska z klasy II a, pod opieką p. Gizeli Wochnik, nauczycielki sztuki.

Pierwsze szkice malarskie rozpoczęły się ok godz. 9:30. Obrazy przedstawiały niezwykłe ujęcia koni, zabytkowy neobarokowy pałac z XVII wieku (gdzie mieści się szkolny budynek) oraz przepiękny park, dzieła były połączone z klimatem typowo jesiennym. Około godz. 13:00 nastąpiło podsumowanie pleneru przez starostę powiatu wrocławskiego Romana Potockiego i dyrektora PZS Nr 1 w Krzyżowicach panią Joannę Tomaszek. Każda z uczestniczek została wyróżniona pamiątkowy dyplomem oraz zestawem nagród w postaci narzędzi plastycznych, które pozwolą szlifować swój talent.

Gizela Wochnik

Jesienne spotkanie

Z dnia na dzień coraz bardziej odczuwamy jesień. Na dworze coraz zimniej bardziej ponuro, a w przedszkolu, jak zawsze wesoło i kolorowo. W październiku odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań gimnazjalistów ZSS w Łagiewnikach z dziećmi z Przedszkola Na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach. Tematem przewodnim była jesień. Gdy wszystkie dzieci zebrały się w sali, weszła Pani Jesień i przywitała się z dziećmi wierszem "Kapelusz Pani Jesieni" i zaprosiła do swojej krainy. Następnie uczniowie z kl.Ic przedstawili ekologiczną scenkę o jesieni. Pod koniec spotkania odbył się quiz, w którym dzieci podnosiły zieloną kartkę jeśli zdanie było prawdziwe, a czerwoną jeśli fałszywe. Motywem przewodnim, a zarazem podsumowaniem spotkania była "Jesień", dzięki czemu dzieci utrwaliły sobie charakterystyczne cechy jesieni. Na zakończenie spotkania z jesienią każda grupa przedszkolna zaprezentowała się w jesiennej piosence lub tańcu. Następnie gimnazjaliści udali się do poszczególnych grup i pomagali dzieciom w pracach plastycznych o tematyce jesiennej.

Po skończeniu prac przyszedł czas na zabawę z dziećmi. Ta wspólna zabawa sprawiła wszystkim wiele radości. Miło było widzieć uśmiechnięte buzie dzieci, które przy pożegnaniu już pytały o następne spotkanie.

Opiekun gimnazjalistów Maria Rałowska

Zbiórka kasztanów

W naszym Zespole, a dokładnie w klasach I-III SP, od początku września do końca października zbieraliśmy kasztany, które zostały przekazane Nadleśnictwu Świdnica w celu dokarmiania zwierząt.

W tym roku pobiliśmy absolutny rekord i zebraliśmy ponad 2000 kilogramów kasztanów!
W naszej szkole najwięcej zebrali:
Błażej Topór 480 kg
Zuzanna Kuźniar 200 kg
Łukasz Filończyk 190 kg
Dominika Dudek 180kg.

Natomiast łącznie we wszystkich klasach najwięcej zebrała klasa IIa, która uzbierała 796,4 kg.

Nagrody indywidualne oraz klasową nagrodę główną (dofinansowanie wycieczki) przekażemy już wkrótce. Bardzo dziękujemy Państwu i dzieciom za zaangażowanie oraz liczymy na dalszą pomoc we wszelkiego rodzaju akcjach organizowanych przez Samorząd Uczniowski.

Ewelina Milewska
Marcin Dyś
/Opiekunowie SU/

Projekt historyczny

Uczniowie naszego Zespołu biorą udział w projekcie historycznym Reżim i dyktatura to nie polska struktura mającym na celu przybliżenie młodzieży realiów stanu wojennego. W jego ramach 22.10 uczniowie Gimnazjum spotkali się z Panem Sebastianem Górskim, który metodą warsztatów edukacyjnych wprowadził młodzież w historię wydarzeń rozgrywających się na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Natomiast 29.10 na uczniów czekała nie lada niespodzianka - do naszej szkoły przyjechał świadek tamtych wydarzeń - Pan Michał Kuźma, który prowadził opozycyjne radio Solidarności Walczącej. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania z nim i zadawania wszelkich pytań jakie przyszły im do głowy. Na pewno to spotkanie pozostanie na długo w ich pamięci.

Marcin Dyś
Wenancjusz Kowalski
Alina Kowalska

XI Międzypowiatowy Przegląd Piosenki Religijnej

Dnia 20 października 2015 nasi uczniowie promowali szkołę uczestnicząc w XI Międzypowiatowym Przeglądzie Piosenki Religijnej pod hasłem "Śpiewajmy Panu" w Prusach. W kategorii wiekowej Szkoły Podstawowej reprezentowali ją : Zuzanna Kwiędacz z kl.5b, Wiktoria Janulewicz z kl. 5a, oraz Mateusz Soszyński z kl. 3b, natomiast Gimnazjum reprezentowały: Idzi Julita z kl. 1a, Ludwiczak Natalia z kl. 1b, Hołyńska Daria z kl. 3c, Martyna Ilecka z kl. 3c , Małgorzata Kwiędacz z kl. 3b oraz Martyna Hołyńska z kl. 1c. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób dorosłych tradycji śpiewania pieśni i piosenek religijnych oraz rozwijanie zainteresowań jak i zdolności muzycznych dzieci i młodzieży.

Jury z pośród 74 uczestników doceniło śpiew i interpretację pieśni Ave Maryja Jasnogórska Pani w wykonaniu Zuzanny Kwiędacz przyznając jej I Miejsce , natomiast Trio w składzie Hołyńska Daria z kl. 3c, Martyna Ilecka z kl. 3c , Małgorzata Kwiędacz z kl. 3b za piękne dwugłosowe wykonanie pieśni " Weronika" otrzymało trzecie miejsce.

Dodatkowo Zuzia Kwiędacz otrzymała nagrodę specjalną od Proboszcza tamtejszej parafii, ks. Krzysztofa Romaniuka. Gratulujemy wszystkim wykonawcom i reprezentantom Zespołu Szkół w Łagiewnikach oraz Paniom , które przygotowały uczniów do konkursu: p. Joannie Kwiędacz, p. Wioletcie Patyk, p. Lilianie Mróz i p. Gizeli Wochnik.

Liliana Mróz

Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

W dniu 15.10.2015r. w Centrum Kultury w Pieszycach odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej. W kategorii recytatorzy klas IV-VI Szkołę Podstawową w Łagiewnikach reprezentowali: Maja Krawczyk z kl. IV a i Adam Juraszek z kl. IV a, przygotowani przez panią Krystynę Wójcik. W kategorii poezji śpiewanej klas IV-VI wystąpiła uczennica kl. IV b Zuzanna Kwiędacz, która zaprezentowała się w utworze "Ave Maria Jasnogórska". Zuzanna zajęła I miejsce i weźmie udział w Dolnośląskim Konkursie w Nowej Rudzie. Zuzanna została przygotowana przez panie: Joannę Kwiędacz i Wiolettę Patyk.

Jan Paweł II Patron Rodziny

W dniu 10. X. 2015r. z okazji XV Dnia Papieskiego w czasie Mszy Świętej w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Łagiewnikach o godzinie 17:00, uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach zaprezentowali program słowno-muzyczny poświęcony nauczaniu Św. Jana Pawła II na temat rodziny. Scenariusz przygotowała katechetka Krystyna Wójcik, oprawę muzyczną pani Joanna Kwiędacz i Wioletta Patyk, prezentację multimedialną pani Anna Grabowska.

Następnego dnia w niedzielę delegacja pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach wraz z panią dyrektor Joanną Bandą i panią Joanną Kwiędacz wzięła udział w obchodach Dnia Papieskiego w katedrze w Świdnicy.

Otwarci na zrozumienie

Na początku października klasa VIa z SP w Łagiewnikach wzięła udział w projekcie "Moduł Lekcyjny o Niemczech w szkołach Dolnego Śląska." Moduł ten powstał przy współpracy polsko-niemieckich nauczycieli oraz fundacji Krzyżowa w ramach dwuletniego programu Comenius. Opiekę nad nim sprawuje Fundacja Daetz z siedzibą w Lichtenstein.

W oparciu o gotowe materiały dydaktyczne nauczyciele przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę m.in. na temat kultury, historii i geografii Niemiec, mieli okazję zapoznać się z odmiennością naszego zachodniego sąsiada. Na zajęciach wprowadzone zostały także elementy dotyczące innych krajów, aby ukazać uczniom różnorodność kulturową tak bardzo potrzebną do zrozumienia i zaakceptowania innych ludzi.

Koordynatorem projektu w SP była p. Renata Żygadło.

"Sprzątanie Świata- Polska 2015" w Masywie Ślęży.

W dniu 18.09.2015.uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach wraz z wychowawcami: M. Rałowską, G. Wochnik A. Rudnickim oraz Marią Lenarczyk i Krystyną Lachowicz uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2015" na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd był możliwy dzięki Wójtowi Urzędu Gminy, który udostępnił nieodpłatnie autobusy.

Hasło przewodnie tegorocznej akcji to "Wyprawa - poprawa".
Niemal każda nasza aktywność wiąże się z powstawaniem odpadów. Ale zawsze możemy próbować postępować w taki sposób, aby było ich jak najmniej a te, które już powstały prawidłowo zagospodarowywać, czyli segregować. Udział w akcji miał na celu propagowanie działań ekologicznych na co dzień, uświadomienie uczniom przyczyn i skutków zagrożeń ekologicznych, ale również motywowanie do działań podejmowanych dla czystego środowiska. Młodzież uprzątnęła teren wokół "Źródełka Życia", Park "Wenecja" w Sulistrowiczkach oraz Przełęcz Tąpadła. Rękawice i worki otrzymali od pracowników Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Akcja przebiegła sprawnie i efektywnie.

Na zakończenie przy ognisku p. Wiesław Pazgan przeprowadził qwiz sprawdzający wiedzę uczniów na temat parku. Prawidłowa odpowiedź nagradzana była malutkimi figurkami do pomalowania, np. niedźwiadka, sowy itp. Okazało się, że nasi uczniowie posiadają sporą wiedzą o Masywie Ślęży.

W dniu poprzedzającym wyjazd odbył się w szkole krótki apel, na którym uczniowie zostali zapoznani z celem akcji. Obejrzeli krótką humorystyczną scenkę poruszająca temat śmiecenia w wykonaniu uczniów kl. II i III gimnazjum. Wszyscy wspaniale bawili się, ale również uświadomili sobie, jak ważny wpływ ma każdy z nas na stan naszego środowiska.

Maria Lenarczyk, Krystyna Lachowicz

Dolnośląski Festiwal Nauki

Można powiedzieć, że już tradycyjne we wrześniu odbyliśmy wyprawę na Dolnośląski Festiwal Nauki. Tym razem czekały nas przygody w świecie chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pokaz eksperymentów "Odlotowa chemia" dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. W tym roku przyjemność uczestnictwa w spotkaniu przypadł klasom V i VI SP. Wyjazd odbył się 18 września, a został zorganizowany przez Marcina Dyś i Bożenę Kułagę. W opiekowaniu się uczniami pomogła także Anna Dawid.

Szkolny Klub Gier Planszowych

16 września w naszym Zespole zainaugurowaliśmy szkolny Klub Gier Planszowych. W pierwszym spotkaniu wzięło udział blisko 50 uczniów. Graliśmy w szereg tytułów - Dobble, Prawo Dżungli, Wsiąść do Pociągu czy w Kolejkę. Spotkanie zorganizował Marcin Dyś przy wsparciu Michała Matłosza z Planszóweczki.pl oraz animatora Piotra Kozłowskiego. Jak widać na załączonych zdjęciach dzieci świetnie się bawiły. Planujemy kolejne spotkania Klubu i już zapraszamy na nie uczestników (także rodziców!)

Międzynarodwe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów w Świątnikach

Poczty sztandarowe Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach na Międzynarodowym Spotkaniu Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów w Świątnikach Dnia 13.09.2015 udaliśmy się do Świątnik na uroczystą mszę świętą. Odbywało się tam Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów. Mieliśmy zaszczyt brać udział w tym upamiętniającym wydarzeniu. Całość mszy świętej była oprawiona muzyką graną przez orkiestrę wojskową. Po mszy udaliśmy się na cmentarz, by odsłonić pomnik upamiętniający poległych w bitwie. Oryginalności wydarzeniu dodawało wojsko, dzięki któremu można było poczuć ciarki na plecach. Po skończonej uroczystości udaliśmy się na pokaz musztry i poczęstunek. Najbardziej jednak trzeba podziękować naszym opiekunom, którzy z nami tam byli, gdyż od początku wpajają nam, że historia musi być obecna w naszym życiu. Dzięki nim wiemy, że te uroczystości są bardzo ważne i że hasło" Bóg, honor i ojczyzna" pozostanie w naszych sercach. K. Piechura, J. Karyś

Rozpoczęcie roku

Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach informuje, że rok szkolny 2015/2016 rozpocznie się 1 września 2015r.

GODZ. 800 - Msza Św.
GODZ. 900 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Po uroczystości spotkanie wychowawców klas z uczniami.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015-2016 - dojazdy autobusów
Plik PDF

Listy uczniów klas I dostępne są do wglądu w sekretariacie szkoły.

Dyrektor Zespołu Szkół
Samorządowych w Łagiewnikach

Wykaz podręczników w Szkole Podstawowej 2015/2016

Wykaz podręczników w Gimnazjum 2015/2016

Poprzednie