Rozpoczęcie roku

Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach informuje, że rok szkolny 2015/2016 rozpocznie się 1 września 2015r.

GODZ. 800 - Msza Św.
GODZ. 900 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Po uroczystości spotkanie wychowawców klas z uczniami.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015-2016 - dojazdy autobusów
Plik PDF

Listy uczniów klas I dostępne są do wglądu w sekretariacie szkoły.

Dyrektor Zespołu Szkół
Samorządowych w Łagiewnikach

Wykaz podręczników w Szkole Podstawowej 2015/2016

Wykaz podręczników w Gimnazjum 2015/2016

Wizyta dzieci I- III w Gimnazjum

Dnia 19 czerwca 2015 uczniowie z koła teatralnego zaprosili swoich najmłodszych kolegów i koleżanki z oddziałów I- III SP, na spektakl pt.: " Zaczarowanym pociągiem w świat bajki". Przedstawienie oparte było na motywach znanych bajek: Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Krasnoludki, Pszczółka Maja, Bolek i Lolek, Pan Kleks, Sindbad, Smerfy. Było to przedstawienie edukacyjne, które zachęcało do czytania bajek. Grę aktorów przeplatała muzyka i zespołowy wokal . Doskonałe wykonanie przedstawienia młodych artystów, muzyka a przede wszystkim wspólna zabawa sprawiły, że wizyta w Gimnazjum pozostanie dzieciom na długo w pamięci. W przedstawieniu udział wzięli: Paulina Dunal z kl.IIb, Małgorzata Kwiędacz z kl. IIb, Martna Ilecka z kl. IIc, Daria Hołyńska z kl. IIc, Daria Radziewicz z kl. IIc, Sandra Stroka z kl. IIc, Michał Kucharski z kl. IIc, Klaudia Piórkowska z kl. IIb, Julia Karyś z kl. IIb, Kamila Piechura z kl. IIb, Jakub Wójcik z kl. Ib, Kamil Garguliński z kl. Ib, Ania Czerniawska z kl. Ia, Basia Chmielowska z kl. Ia. Uczniów przygotowała p. L. Mróz.

DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY

10 czerwca 2015r. w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy. Bezpieczna i przyjazna szkoła- pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczną edycję. Po raz pierwszy działania związane z organizacją Dnia Szkoły bez Przemocy były wspólnym przedsięwzięciem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach.

Pierwsza część związana była z promocją zdrowia dla maluchów, czyli uczniów klas młodszych I-III szkoły podstawowej. Uczniowie oglądali przedstawienie, rozwiązywali zagadki dotyczące promocji zdrowia, a na końcu brali udział w konkurencjach sportowych. Był to mile spędzony przez nich czas.

Następnie uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjum mieli okazję zobaczyć pokaz akcji ratunkowej, udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej z Łagiewnik. Strażacy zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas wakacji, przypominając podstawowe zasady związane głównie z kąpielą w nieznanych zbiornikach wodnych. Pokaz był oddzielnie dla klas IV-VI SP oraz gimnazjum.

Kolejnym elementem Dnia Szkoły bez Przemocy było spotkanie z Panem Dobromirem Makowskim, który przyjechał do nas z warsztatem profilaktycznym (antyuzależnieniowym) "Rap Pedagogia".Pierwsza część poświęcona była uczniom klas IV- VI SP, a druga uczniom gimnazjum. Warsztaty składały się z kilku elementów: część wykładowa, rozmowa z uczniami na temat trudnych doświadczeń z życia wykonawcy, muzyka hip-hop (koncert) oraz ćwiczenia aktywizujące uczniów. Było to niesamowite spotkanie. Pan Dobromir Makowski zachwycił nas swoją charyzmą, odwagą w mówieniu o tak trudnych sprawach ze swojego życia. Przesłanie tego spotkania pozostanie na długo w naszej pamięci, a życie bez używek i takie wartości jak wiara i miłość będą dla nas drogowskazem.

Organizatorami Dnia Szkoły bez Przemocy były: pedagog gimnazjum p. Monika Michalska- Piejko, psycholog p.Anna Stawczyńska,pedagog szkoły podstawowej p. Emilia Ćwik oraz opiekun świetlicy p. Elżbieta Majchrzak.

Anna Stawczyńska

Spotkanie z dietetykiem

08.06.2015r. odbyło się spotkanie z dietetykiem dla uczniów gimnazjum. Pani Barbara Kucper- Specjalista Dietetyki i Promocji Zdrowia była naszym gościem. Spotkanie miało charakter wykładowy i dotyczyło zasad racjonalnego odżywiania się młodzieży.

Pani dietetyk pokazała uczniom, jak duży wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie ma styl życia, jaki prowadzimy. Namawiała młodzież do spożywania zdrowych i wartościowych produktów, aby nasza dieta była jak najbardziej zróżnicowana. Wspomniała również o tłuszczach obecnych w pokarmach, o tych dobrych, ale także tych obecnych w produktach przetworzonych oraz słodyczach, które nie sprzyjają zdrowemu odżywianiu się.

Ponadto, przestrzegała młodzież przed stosowaniem diet. Niekontrolowana dieta, bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem może prowadzić do problemów ze zdrowiem i zaburzeń odżywiania. Przedstawiła również, jak powinny wyglądać posiłki w ciągu dnia, jak ważne jest zjedzenie pierwszego śniadania, jeszcze przed wyjściem do szkoły.

Spotkanie miało na celu także przekonanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, uprawiania sportu. Jest to nieodzowny element zdrowego stylu życia.

Wizyta dietetyka w naszej szkole jest elementem profilaktyki i promocji zdrowia. Spotkanie odbyło się na prośbę uczniów zainteresowanych tematyką zdrowego odżywiania się, stosowaniem diet, wynikało również z obserwacji pedagoga oraz psychologa.

Anna Stawczyńska

Międzypowiatowe Mistrzostwa Matematyczne Szkół Podstawowych w Łagiewnikach

22 maja 2015r. odbyły się I Międzypowiatowe Mistrzostwa Matematyczne Szkół Podstawowych w Zespole Szkół Samorządowych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach. W konkursie brało udział 9 szkół z 3 powiatów. Naszą szkołę reprezentowali Adrian Radziewicz oraz Oskar Krawczyk. Konkurs rozpoczęli pani dyrektor Mariola Początek oraz zastępca wójta pan Andrzej Knuter. Posłuchaliśmy wesołych anegdot z czasów szkolnych dotyczących matematyki. Konkurs składał się z dwóch części pisemnej i pracy w grupach dwuosobowych. Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce, komisja, w skład, której wchodzili: pani Danuta Łukianowska, pani Urszula Wójcik, pani Joanna Banda, wyłoniła zwycięzców:
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 5 z Dzierżoniowa
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 5 ze Strzelina
III miejsce ZSS Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Łagiewnik
Mistrzem Matematyki został Marcin Kowalski ze Szkoły Podstawowej nr 5 ze Strzelina. Otrzymał on nagrodę główną, którą był rower.
Wszyscy uczestnicy wyjechali od nas z nagrodami. Było to możliwe dzięki naszym sponsorom:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Urząd Gminy Łagiewniki
Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie
KAMSKAL państwo Włodarczyk
Salus Dorota Kaźmierczak
Beton PAT-BET pan Piotr Adam Tadeusiak
Kostka brukowa państwo Edward i Agnieszka Juraszek
Delikatesy Centrum państwo Jarosław i Wioletta Tyniec
Apteka Słowiańska pani Jagoda Rutkowska
Sklep rowerowy pan Jan Brzeźny
Sklep Wielobranżowy STOP pan Stanisław Szawan
Sklep Spożywczy Odido pani Krystyna Mechedin
Centrum Okienne Wochnik państwo Gizela i Sebastian Wochnik
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
Rada Rodziców ZSS Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach
Kwiaciarnia Teodozja
Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.

Organizując konkurs chcieliśmy, aby uczniowie mogli się poznać i rozwijać swoje zdolności matematyczne. Mieli okazję nie tylko sprawdzić się, ale również zwiedzić naszą szkołę, a oprowadzały ich Katarzyna Krawczyszyn oraz Edyta Botuszan. Cały konkurs prowadziły Martyna Jaworska wraz z Katarzyną Najdek. Dziękujemy pani Elżbiecie Majchrzak za przygotowanie dekoracji oraz przygotowanie poczęstunku wraz z panią Czesławą Hałuszko. Nie zapominamy również o rodzicach uczniów: Aleksandry Juszczyszyn, Pauliny i Moniki Boreckich, Natalii Wilczewskiej, Karoliny Miedziak, Kacpra Topolskiego, Piotra Pieńczykowskiego oraz Wojtka Czrneckiego, którzy upiekli cista i zadbali o napoje. Podczas konkursu pomagali: Karolina Miedziak, Marta Capaja, Paulina Borecka, Paulina Dunal, Aleksandra Łaskarzewska, Jakubowska Aleksandra, Weronika Weronika. Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli matematyki: panią Małgorzatę Suwald, panią Beatę Owczarek-Sobczyńską, pana Leszka Sobczyńskiego oraz panią Joannę Bandę.

Małgorzata Suwald

Wyniki i analiza ankiety dotyczącej zażywania narkotyków przeprowadzonej w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach w roku szkolnym 2014/2015.


Poznajemy bliżej naszego Sąsiada

W miesiącu maju klasa IIb z Gimnazjum w Łagiewnikach wzięła udział w projekcie "Wprowadzenie Modułu Lekcyjnego o Niemczech w szkołach Dolnego Śląska." To moduł wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundację Krzyżowa w ramach dwuletniego projektu Comenius, a opiekę nad nim sprawuje Fundacja Daetz z siedzibą w Lichtenstein.

Celem Modułu Lekcyjnego o Niemczech jest promocja kompetencji międzykulturowych wśród polskiej młodzieży. Ukazanie im kultury, historii, odmienności naszego zachodniego sąsiada, aby nie powstawały bariery i stereotypy, tak bardzo utrudniające wzajemne zrozumienie i akceptację.

Koordynator projektu w Gimnazjum - nauczycielka języka niemieckiego p. Renata Żygadło, dziękuje wszystkim nauczycielom, którzy przeprowadzili bardzo ciekawe, często zabawne zajęcia w oparciu o gotowe materiały dydaktyczne. Warto wprowadzać takie działania. Nasi zachodni sąsiedzi stają się dla młodzieży bliskimi sąsiadami, których się lepiej zna i rozumie.

Dzień Ziemi w naszym gimnazjum

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi ze względu na egzaminy gimnazjalne odbyły się w naszej szkole 14 maja 2015 roku.

Głównym celem było przedstawienie ekologicznego zagrożenia środowiska i uświadomienie roli, jaką uczniowie mogą odegrać poprzez działania na miarę swoich możliwości, aby uczynić z Ziemi bezpieczny dom dla nas i przyszłych pokoleń.

Czystego powietrza mamy wokół siebie coraz mniej. Problem zanieczyszczenia atmosfery produktami spalania paliw stałych i ciekłych, a także gazami pochodzącymi z przemysłowych zakładów chemicznych i metalurgicznych nasila się. Problematyka ta budzi w skali globalnej rosnącą troskę, wynikającą z coraz większej emisji do atmosfery toksycznych składników i z coraz lepszego rozeznania ich szkodliwego wpływu na zdrowie i życie ludzi oraz wszystkich żywych organizmów.

Właśnie tej tematyce poświęcone było pierwsze przedstawienie "Dziura ozonowa", które wykonali uczniowie klas drugich. Prezenter w osobie ucznia kl. II c Mateusza Gliwy przeprowadza sondę uliczną pytając napotkanych ludzi, co wiedzą na temat dziury ozonowej i jej wpływu na zdrowie.

Światowe zasoby paliw kopalnych, zarówno stałych, ciekłych i gazowych, ulegają bardzo szybkiemu wyczerpaniu, a są to zasoby nieodnawialne. W przyszłości większość produkowanej energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii, takich jak: energia słoneczna, energia kinetyczna wiatru i wody, biomasa, energia geotermalna oraz energia pływów morskich. O źródłach energii odnawialnych i nieodnawialnych opowiedziała uczennica kl. VI b Oliwia Demediuk opierając sie o informacje z przygotowanej gazetki stanowiącej element dekoracji.

Zmiany klimatyczne, to zmiany w różnorodności biologicznej. Wpływają one na różnorodność gatunkową i przetrwanie gatunków. O zależnościach między gatunkami mówi kolejna scenka "Łańcuch pokarmowy". Jest to łańcuch zdarzeń wyśpiewanych przez uczennice na bazie znanych piosenek polskich.

Jednym z punktów programu był również pokaz mody ekologicznej przygotowany przez p. Gizelę Wochnik. Modelki i modele zaprezentowały się w strojach wykonanych z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu m.in. folii, papieru, opakowań jednorazowych, torebek foliowych i papierowych. Na pokazie mody można było zobaczyć strój ekologiczny wieczorowo-wizytowy , codzienny, strój ogrodnika oraz kominiarza. Swoje kreacje przedstawili na tle wspaniałej dekoracji przygotowanej przez p. E. Majchrzak.

Przedstawienia te i modę ekologiczną uczniowie zaprezentowali również przedszkolakom Przedszkola Publicznego "Na Akacjowym Wzgórzu", u których gościnnie wystąpili 18 maja. Wśród najmłodszych wzbudziły one duże zainteresowanie. Dodatkową atrakcją dla nich były zagadki przyrodnicze. Okazało się, że przedszkolaki posiadają dużą wiedzę na temat mieszkańców lasu, jego ochrony, zachowań ekologicznych. Swoją wizytę uczniowie gimnazjum zakończyli wspólnymi zabawami na przedszkolnym ogródku.

Mamy nadzieję, że była to dobra lekcja ekologii dla starszych i młodszych.
Organizatorzy: Maria Lenarczyk Krystyna Lachowicz

Matematyka jest jak kurz…
…jest wszędzie i już!- lekcja otwarta z matematyki

Nauczycielki matematyki Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach, panie Małgorzata Suwald i Joanna Banda, kolejny raz przygotowały lekcję otwartą z matematyki. Tym razem uczniowie klasy 5a szkoły podstawowej i 2a gimnazjum próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie „ Czy świat zbudowany jest z fraktali?”. Panie pokazały, że uczeń świetnie przyswaja wiedzę matematyczną poprzez zabawę i aktywne formy pracy. Na lekcji wykorzystane zostały elementy oceniania kształtującego. Uczniowie poznali cel lekcji, zasady pracy oraz otrzymywali informację zwrotną podczas swojej pracy. Przypomnienie wiadomości, które były potrzebne do dalszego prowadzenia zajęć, odbyło się w formie przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy 2a. Różnorodność metod i form pracy jakie pojawiły się na lekcji sprawiło, że wszyscy uczniowie byli aktywni i zaciekawieni tematem. W grupach mogli zmierzyć się z zadaniami typu 1 z dziesięciu, mieli okazję poznać Ciąg Fibonacciego oraz obejrzeć film, na którym okazało się, że budowa słonecznika, szyszki czy ślimaka jest oparta na tym ciągu. Dużym odkryciem dla uczniów było to, że pioruny, drzewa, płuca, kalafiory, a nawet cała galaktyka są fraktalami, czyli mają bardzo ciekawe własności matematyczne. Samodzielnie wykonali Piramidę Sierpińskiego, która jest przestrzenną interpretacją fraktala. Zaskoczyła ich informacja, że płatek śniegu to Krzywa Kocha, która powstaje w wyniku dzielenia odcinka i , że jest to także fraktal. Nauczycielka pokazała im jak rysuje się taki płatek. Okazało się, że jest to dość proste.

Dwie godziny lekcyjne minęły bardzo szybko, a informacja zwrotna uzyskana na koniec od uczniów potwierdziła, że zajęcia były ciekawe i pouczające. Nauczyciele obserwujący zajęcia stwierdzili, że i oni dowiedzieli się czegoś nowego zarówno na temat matematyki, jak i otaczającego świata, a także utrwalili sobie swoją wiedzę matematyczną.

FORUM MŁODZIEŻOWE "SAMORZĄDY UCZNIOWSKIE MAJĄ SWÓJ GŁOS!"

12.05.2015r. Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach zorganizował forum młodzieżowe "Samorządy Uczniowskie mają swój głos!". Pomysłodawcą inicjatywy był opiekun samorządu p. Magdalena Mosoń. Gościliśmy przedstawicieli ze szkół z Prus, Piławy Górnej oraz Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach.

Spotkanie rozpoczęło się "lodołamaczami" przygotowanymi przez p. Annę Stawczyńską - szkolnego psychologa. Następnie, każda szkoła przedstawiała w formie filmu lub prezentacji działania podjęte w bieżącym roku szkolnym. Dyskutowaliśmy o problemach, planach i pomysłach. Młodzież pracowała w grupach, a ich zadaniem było opisać cechy Samorządu Uczniowskiego. W formie plakatów, przygotowywali również przedsięwzięcia podejmowane w poszczególnych miesiącach. Spotkanie było świetnym pomysłem na wymianę doświadczeń, wiele inicjatyw na pewno wykorzystamy.

Magdalena Mosoń

Wybory Prezydenckie

30.04.2015r. Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach pod opieką opiekuna p. Magdaleny Mosoń zorganizował wybory prezydenckie w ramach akcji "Młodzi Głosują" we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Akcja odbywała się pod hasłem "Nie bądź durny idź do urny", a jej celem było zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, a także poznanie w praktyce zasad i znaczenia wyborów. Młodzież miała okazję podjąć, często po raz pierwszy, ważną aktywność obywatelską. Głosowanie zostało poprzedzone lekcjami edukacyjnymi poprowadzonymi przez p. Wenancjusza Kowalskiego. W skład komisji wyborczej wchodzili: Kinga Najdek (1b), Damian Domański (3b), Sandra Stroka (3b). Do głosowania przystąpili uczniowie klas I-III gimnazjum oraz klasy 6 Szkoły Podstawowej. W naszej szkole zwyciężył Janusz Korwin- Mikke.

Magdalena Mosoń

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Uroczystość obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się 30 kwietnia 2015 roku. Została przygotowana przez polonistki gimnazjum: panią A. Kowalską, panią E. Niebieszczańską i panią A. Królikowską. Dekoracją sali zajęła się pani E. Majchrzak. Rozpoczęła się odśpiewaniem przez zebranych hymnu narodowego. Następnie uczniowie klas pierwszych przedstawili montaż słowno-poetycki pt: "WITAJ MAJOWA JUTRZENKO…". Spektakl składał się z not historycznych, wierszy i pieśni patriotycznych. Całość prowadzili uczniowie klasy Ic- Martyna Jaworska i Rafał Wilk. Jednym z elementów programu była prezentacja dotycząca Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez ucznia klasy 1b, Jakuba Wójcika. Na koniec głos zabrała pani dyrektor, by podziękować uczniom i nauczycielom za przygotowaną uroczystość. Mamy nadzieję, że nasz apel chociaż po części przybliżył gimnazjalistom ważny fragment historii Polski.

mgr Agnieszka Królikowska

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców dzieci, które rozpoczną edukację w kl. I Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2015/2016 na spotkanie organizacyjne z dyrektorem Zespołu Szkoł Samorządowych, które odbędzie się 20 maja 2015 roku (środa) o godz. 17:30 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej.

Dyrektor Szkoły

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

Po raz kolejny uczniowie ZSS w Łagiewnikach wzięli udział w akcji ratowania polskich cmentarzy na Kresach. Temu przedsięwzięciu patronuje TVP Wrocław, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. W gimnazjum działania koordynowali państwo B.L.Sobczyńscy i państwo A.W.Kowalscy.

Kwestę przeprowadzono w niedzielę po mszach św. w dniu 26 IV 2015r. we wszystkich kościołach naszej gminy oraz w Wilkowie. Zebrano 1651zł.

Organizatorzy zbiórki składaja serdeczne podziekowania wszystkim księżom za umożliwienie przeprowadzenia kwesty oraz mieszkańcom za ich ofiarność.

Liczymy, że w przyszłym roku będą Pańswo równie hojni. Dziękujemy.

Organizatorzy kwesty

Podziękowanie

19.04 zakończył się ogólnopolski konkurs Story Cubes polegający na pisaniu opowiadań. Dzięki głosom Rodziców, Uczniów i Nauczycieli Adam Juraszek z klasy 3 b zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej! Serdecznie dziękujemy za oddawanie głosów.

ZAPROSZENIE

Zapraszamy Samorządy Uczniowskie wraz z opiekunami na forum młodzieżowe

"Samorządy Uczniowskie mają swój głos!"


Przywieźcie ze sobą:
  • plan pracy samorządu na bieżący rok szkolny,
  • prezentację//plakat//film podsumowujący Wasze działania w bieżącym roku szkolnym,
  • mnóstwo chęci, głowy pełne pomysłów.
  • Czekamy na Was!
    Forum odbędzie się 12.05.2015r. o godz. 9:00 w Zespole Szkół Samorządowych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach.

    Magdalena Mosoń
    Organizator, opiekun SU

Pamięć trwa-Katyń 75 lat temu

13 IV 2015r. minęła 75 rocznica zbrodni katyńskiej. Uczniowie ze SP Oleszna oraz ZSS SP im JPII oraz Gimnazjum im. Piastów Śl. w Łagiewnikach uczestniczyli w obchodach tej rocznicy zorganizowanych we Wrocławiu.

13 IV w Kościele Garnizonowym św. Elżbiety we Wrocławiu odbyła się msza św. w intencji ofiar sowieckiej zbrodni w Katyniu. Podczas mszy koncelebrowanej przez najwyższych hierarchów kościelnych diecezji wrocławskiej, w obecnośći najwyższych władz Wrocławia, przedstawicieli parlamentu polskiego, służb mundurowych, wojska, przedstawicieli wyższych uczelni oraz rodzin katyńskich i uczniów z wielu dolnośląskich szkół, poświęcono także kaplicę upamietniającą ofiary tejże zbrodni.

Po mszy św. zebrani udali się pod pomnik ofiar Katynia, Miednoje i Ostaszkowa. Tam przedstawiciele środowisk katyńskich, władze miasta oraz uczestnicy mszy św. złożyli wieńce i kwiaty, składając hołd pomordowanym. Jednostka wojskowa przygotowała apel poległych oraz oddała honorową salwę ku czci zabitych. Przedstawiciele różnych kościołów i grup religijnych odmówili modlitwy za dusze ofiar. Nasza młodzież z terenu gminy miała zaszczyt uczestniczyć w tym ważnym dla Polaków wydarzeniu. Mogła zobaczyć, jak powinno się kultywować narodowe tradycje, nauczyć patriotycznych postaw, a przede wszystkim usłyszeć o tragicznych wydarzeniach z 1940r.

Słowa wypowiedziane podczas homilii oraz pod pomnikiem katyńskim niech będą przestrogą dla wszystkich tych, którym wolność, niepodległość oraz zachowanie ludzkich postaw w obliczu zła nie są obojętne. Uczniowie ZSS w Łagiewnikach zapalili również znicz pod Dębem Katyńskim, który rośnie na cmentarzu komunalnym. W gimnazjum odbyły się także lekcje wychowawcze poświęcone katyńskiej rocznicy. Natomiast uczniowie SP w Olesznej pod kierunkiem p. M. Iwaszkiewicz przedstawią w niedzielę 19.04. w kościele NMP program artystyczny poświęcony ofiarom zbrodni sowieckiej.

Cześć pamięci Ofiar Katynia!

Alina Kowalska
Przemysław Gościniewicz

Warsztaty wolontariatu

Dnia 10 kwietnia 2015r. grupa gimnazjalnych wolontariuszy wzięła udział w warsztatach, których celem było poszerzenie wiedzy na temat wolontariatu oraz poznania sposobów służby na rzecz potrzebujących. Zajęcia rozpoczął film, który zapoznał uczestników jak można pomagać ludziom o specjalnych potrzebach. Następnie wolontariusze mieli okazję poćwiczyć koncentrację, kreatywność i nauczyć się właściwego zaangażowania w konkretne działania pracy w grupach. Było też zadanie pokazujące, że w grupie drzemie siła, dzięki której można nie tylko góry przenosić. Zajęciom towarzyszyła pozytywna energia wolontariuszy, rzetelna praca, oraz spora dawka dobrej zabawy. W warsztatach udział wzięło 24 wolontariuszy pod kierunkiem p. M. Suwald i p. L. Mróz.

PREZENTACJE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

9 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach odbyły się Prezentacje Szkół Ponadgimnazjalnych. Celem spotkania było zapoznanie uczniów klas trzecich gimnazjum z aktualną ofertą edukacyjną. Każda ze szkół miała 13 minut do dyspozycji, by przekonać nas, że to właśnie jej mury powinniśmy już we wrześniu powitać. Mieliśmy okazję wysłuchać przedstawicieli Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia zawodowego w Bielawie, Zespołu Szkół Nr 2 w Dzierżoniowie, I i II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie (szkoły ze Strzelina i Ludowa Polskiego), Zespołu Szkół Nr 1 w Dzierżoniowie oraz Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach. Nauczyciele i Uczniowie opowiadali o wydarzeniach z życia szkoły, poziomie nauczania i atmosferze, jaka tam panuje. Mieliśmy również okazję być świadkami pokazu samoobrony w wykonaniu chłopców z klasy policyjnej, który zrobił na nas bardzo duże wrażenie. W trakcie przerw uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przekazywali trzecioklasistom ulotki i foldery. Uczniowie gimnazjum byli zachwyceni prezentacjami. Pomogą nam one w podjęciu bardzo ważnej decyzji- wyboru właściwej szkoły, w której będziemy mogli dalej zdobywać wiedzę, rozwijać talenty i nabywać nowe umiejętności. Organizatorem prezentacji była Pani Monika Michalska- Piejko(pedagog szkolny).

Weronika Juraszek kl.III b

PROSIMY O GŁOSY!!

Praca ucznia naszej Szkoły - Adama Juraszka, bierze udział w ogólnopolskim konkursie Story Cubes polegającym na pisaniu krótkich opowiadań.

Swojego zwycięzcę wybiera Jury, ale także internauci. Bardzo prosimy o głosy na pracę naszego ucznia. Wystarczy kliknąć tutaj:

Głosować można od 4 do 19 kwietnia raz dziennie.

Z poważaniem Marcin Dyś

Cinderella

Dawno, dawno temu…. - tak rozpoczyna się wszystkim dobrze znana baśń o Kopciuszku. 1.04.2015r. uczniowie Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach pod opieką nauczycielki języka angielskiego, p. Magdaleny Mosoń, przedstawili nowoczesną wersję, ale w języku angielskim.

Od kilku lat uczniowie klas II zobowiązani są do realizacji projektu edukacyjnego. W tym roku, zwieńczeniem projektu, było wystawienie sztuki "Cinderella". Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Łączył on bowiem nie tylko umiejętności aktorskie, ale również językowe.

Młodzież wykazała się dużą inwencją twórczą i zdolnościami do improwizacji - cechami niezwykle cennymi u aktorów. Kopciuszek, macocha, siostry i wreszcie przystojny książę - wszystko jak w bajce. Uwspółcześnione zostały teksty, a tłem były wszystkim dobrze znane piosenki.

Widownia świetne się bawiła. Udowodniliśmy, że język nie musi być trudny i każdy może stać się aktorem szkolnej, "małej" sceny.

"Dzień świąteczny w naszej szkole"

Zmartwychwstanie Pańskie, to najważniejsze święto w chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skupia się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zastanowić się nad tym, co w nich jest najważniejsze. Tegoroczne spotkanie wielkanocne uczniów gimnazjum w Łagiewnikach odbyło się pod hasłem " Dzięki Tobie, wiem kim jestem" . Młodzi aktorzy przedstawiający montaż słowno- muzyczny chcieli zwrócić uwagę na to , co najistotniejsze w Świętach Wielkanocnych i zachęcić całą społeczność gimnazjalną do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie : Basia Chmielowska kl. Ia, Ania Czerniawska kl. Ia, Jakub Wójcik kl. Ib, Julia Karyś kl. IIb, Kamila Piechura kl. IIb, Małgorzata Kwiędacz kl. IIb, Paulina Dunal kl. IIb, Sandra Stroka kl. IIc, Martyna Ilecka kl. IIc, Daria Rodziewicz kl. IIc, Daria Hołyńska kl. IIc, Mateusz Glliwa kl. IIc oraz Kacper Juraszek kl. IIb, który czuwał nad sprzętem muzycznym.

Tradycją w naszej szkole stały się także dwa konkursy na najpiękniejszą palmę oraz stroik wielkanocny. Po przemówieniu i złożeniu życzeń przez panią dyrektor Mariolę Początek zostały wręczone przez panią dyrektor oraz panią Gizelę Wochnik pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki dla biorących udział oraz zwycięzców.

W kategorii najpiękniejsza palma I miejsce ex aequo zajęły: M. Kwiędacz kl. IIb Gim, Z. Kwiędacz SP oraz M. Jaworska kl. Ic, S. Strokakl. IIc, II miejsce A. Czerniawska kl. Ia, III miejsce M. Wrożyna kl. Ic, natomiast wyróżnienia otrzymały D. Rajczakowska kl. IIIa i K. Krawczyszyn kl. IIIa.

W kategorii najpiękniejszy stroik I miesce otrzymali: W. Juraszek kl. IIIb, J.Karyś kl. IIb, M. Gliwa kl. IIc, II miejsce otrzymali: S. Jaśnikowska kl. Ib, W. Tokarska kl. IIc, A. Jakubowska kl. IIc, III miejsce otrzymali Paulina Herbut kl. Ia, A. Zając kl. IIIb, W. Rutowicz kl. Ic. Wszystkim jeszcze raz gratulujemy.

Liliana Mróz

SPOTKANIA Z FUNKCJONARIUSZAMI POSTERUNKU POLICJI W ŁAGIEWNIKACH

W dniach 26.02.2015r. i 12.03.2015r. w naszej szkole odbyły się spotkania uczniów Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach z funkcjonariuszami Posterunku Policji w Łagiewnikach. Organizatorem spotkań była Monika Michalska-Piejko.

Celem spotkań było przypomnienie młodzieży o obowiązujących normach społecznych w szkole, zachowaniu na lekcjach, w autobusie szkolnym, na wycieczkach, w stosunku do nauczycieli, którzy są funkcjonariuszami publicznymi.

Policjanci przybliżyli uczniom zagadnienie cyberprzemocy(nękanie, wyśmiewanie, nagrywanie filmików bez zgody osób nagrywanych, umieszczanie filmów, zdjęć w Internecie bez zgody innych) oraz przekazali informacje dotyczące konsekwencji prawnych przemocy wirtualnej. Zwrócili też uwagę na pozorną anonimowość w sieci.

Duża część spotkania została poświęcona profilaktyce uzależnień. Prowadzący odnieśli się do problemu uzależnień młodzieży(papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze). Przestrzegali uczniów przed sięganiem po różnego rodzaju używki, które młodego człowieka szybciej niż dorosłego doprowadzają do uzależnień. Przypomnieli też o konsekwencjach prawnych zażywania narkotyków lub ich posiadania, a także spożywania alkoholu przez nieletnich.

Spotkania były pouczające i jak sądzą gimnazjaliści, pozostaną na długo w pamięci. Miejmy nadzieję, że uczniowie wyciągną z nich wnioski.

Pedagog szkolny:
Monika Michalska - Piejko

POWIATOWE PREZENTACJE PUBLICZNYCH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

18.03.2015r. uczniowie klas trzecich Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach uczestniczyli w Powiatowych Prezentacjach Szkół Ponadgimnazjalnych, które odbyły się w zespole Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie.

Wyjazd zorganizowała pedagog - Monika Michalska - Piejko w celu zapoznania młodzieży gimnazjum z warunkami i możliwościami dalszego kształcenia. Trzecioklasiści mieli okazję zaznajomienia się z aktualną ofertą edukacyjną Publicznych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Dzierżoniowskiego.

Każda szkoła przygotowała własne stoisko wystawowe, przy którym uczniowie oraz nauczyciele danych szkół zapoznawali uczniów z kierunkami, profilami i zawodami. Gimnazjaliści mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania oraz porozmawiać ze starszymi koleżankami i kolegami w celu zdobycia potrzebnych informacji.

Prezentacje były okazją nie tylko do wymiany informacji między uczniami, ale również do porównania ofert szkół. Wielu trzecioklasistów podkreślało, że zdobyli cenne informacje, których nie ma na stronach szkół ponadgimnazjalnych lub w folderach czy ulotkach. Dla uczniów istotna była także atmosfera panująca w szkołach oraz oferta zajęć pozalekcyjnych czy kursów podnoszących poziom kwalifikacji. Swoje stoisko miała też Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Dzierżoniowie.

Oprócz tego klasy trzecie zwiedziły Zespół Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie i uczestniczyły w zajęciach otwartych.

Cel prezentacji został osiągnięty, a uczniowie byli zadowoleni z wyjazdu. Z pewnością zdobyte informacje pozwolą uczniom dokonać trafnego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

Pedagog szkolny:
Monika Michalska - Piejko

Spotkanie z Senatorem Stanisławem Jurcewiczem

Dnia 10.03.2015r do gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach zawitał wspaniały gość, senator RP Stanisław Jurcewicz. Przybył do nas, by przybliżyć nam 25 lat samorządu terytorialnego. Senator okazał się doskonałym partnerem w rozmowach z młodzieżą. Na początku uczniowie wstydzili się zadawać pytania, lecz po pewnym czasie otworzyli się i zaczęli rozmawiać. Pan Jurcewicz opowiedział nam o latach PRL-u i pokazał różnice między dniem dzisiejszym a sprzed paru lat. Zrozumieliśmy, że teraz jest o wiele lepiej niż przedtem, a to wszystko dzięki głosowaniu. Pan senator mówił nam, jak ważne jest głosowanie, albowiem jeden głos może zmienić wszystko. Więc nie bójmy się głosować ani uczestniczyć w życiu politycznym naszego kraju, gdyż to jest bardzo ważne w tworzeniu państwa. W tym dniu czas był nieubłagany, nasze spotkanie skończyło się według nas za szybko.

Jednak senator poświęcił jeszcze parę minut trzem dziewczynom z 2b, byśmy mogły dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy o jego życiu. Pan Jurcewicz odpowiedział nam na wszystkie pytania, które mu zadano: o życiu zawodowym, a także nie krępował się mówić życiu prywatnym.

Bardzo miło i przyjemnie rozmawiało nam się z Panem senatorem, lecz jego zapełniony obowiązkami czas, nie pozwalał mu na pozostanie z nami, musiał odwiedzić przedszkolaków, którym także chciał przybliżyć pracę w senacie.

Na długo zapamiętamy spotkanie z panem Jurcewiczem. Pan senator to bardzo miły i otwarty człowiek. Cieszymy się, że znalazł trochę czasu, żeby do nas przyjechać . Mamy nadzieję, że niedługo znów nas odwiedzi.

Uczennice gimnazjum Julia Karyś i Kamila Piechura

SPOTKANIE Z FIZJOTERAPEUTĄ

05.03.2015 r. w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach na godzinie wychowawczej odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno - zawodoznawcze dla uczniów klas trzecich. Jego organizatorem była p. Monika Michalska-Piejko(pedagog szkolny). Gościem spotkania był fizjoterapeuta - Pan Maciej Mikus.

Na początku Pan Mikus opowiedział trzecioklasistom o swojej drodze edukacyjnej, zwrócił uwagę na to, czym powinni się kierować uczniowie przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Przekazał także informacje dotyczące miejsc zdobywania doświadczenia zawodowego (m.in. szpitale, sanatoria, działalność w wolontariacie itd.). W dalszej części nasz Gość opowiadał o zawodzie fizjoterapeuty. Wymienił cechy, którymi powinna się charakteryzować osoba wykonująca taki zawód. Z pomocą prezentacji multimedialnej pokazał nam, jak wygląda jego dzień roboczy. Od razu można stwierdzić, że praca ta wymaga sporej odpowiedzialności oraz planowania, szczególnie w rehabilitacji ruchowej. Już po raz kolejny mogliśmy usłyszeć, że kształcimy się całe życie. Nawet po studiach trzeba uczęszczać na różne kursy, aby poznawać nowe techniki lub nabywać nowe umiejętności.

Celem spotkania było przygotowanie uczniów do wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, kierunku kształcenia oraz przybliżenie im zawodu fizjoterapeuty.

Spotkanie wszystkim się podobało, gdyż słuchaliśmy naszego Gościa z zapartym tchem. Pan Mikus opowiedział wszystko tak szczegółowo, że uczniowie nie zadawali pytań. Są jednak zadowoleni i z niecierpliwością wyczekują kolejnego spotkania.

Edyta Botuszan kl. III a

PROSIMY O GŁOSY!!

Po kilknięciu w link www.rossnet.pl/1000wakacji/galeria, trzeba założyć konto, odnajdujemy filmik pt: Kto higieny osobistej pilnuje, temu zdrowie i humor dopisuje i oddajecie głos. To nic nie kosztuje a nam wiele pomoże! Dziękujemy:)

Dyżury na świetlicy w przerwie świątecznej

2 kwiecień 2015 r. w godzinach 8-12
3 kwiecień 2015 r. w godzinach 8-12
7 kwiecień 2015 r. w godzinach 8-12

Polonistyczne laury.

,,Wiedza i umiejętności zdobyte w szkole pozwalają młodym ludziom określić się i zdobyć własny światopogląd oparty na właściwych wartościach." Uczniowie Gimnazjum im. Piastów Śl. w Łagiewnikach chlubnie kontynuują tradycję udziału w Powiatowej Olimpiadzie Humanistycznej organizowanej od wielu lat przez I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie. Zadaniem uczniów było przedstawienie w oryginalny sposób prezentacji dotyczącej wybranego motywu literackiego oraz rozwiązanie testu humanistycznego. Świetnie poradzili sobie z zadaniem, uzyskując wysokie miejsca: Weronika Juraszek (kl. III)- IV m. oraz Jakub Wójcik (kl. I)-VI m. Podczas uroczystej gali w dn. 27.03.15. nasi laureaci odebrali dyplomy i piękne nagrody książkowe. Uczniów do konkursu przygotowały panie: Alina Kowalska oraz Ewa Niebieszczańska. Gratulujemy młodym adeptom nauk humanistycz- nych i życzymy kolejnych sukcesów w konkursowych zmaganiach!

Ewa Niebieszczańska


Konkurs Story Cubes

W dniu 23.03 w naszej szkole odbył się konkurs Story Cubes. Dzieci z klas 3 SP rzucały kośćmi obrazkowymi i na ich podstawie próbowały ułożyć swoje opowiadania. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Jury zadecydowało ostatecznie, że do ogólnopolskiego etapu zakwalifikuje pracę Adama Juraszka. Już niedługo będzie można na nią głosować na oficjalnej stronie konkursu - www.storycubes.pl

Organizator:
Marcin Dyś
Współpraca:
Marzanna Juraszek
Halina Szczerba

Częściowe zaćmienie słońca

Dnia 20.03.2015 roku, o godzinie 09:50 całą społecznością szkoły udaliśmy się na boisko szkolne, aby obejrzeć częściowe zaćmienie słońca (75%). Jest to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne. Każdy uczeń mógł obejrzeć to zjawisko, przez maskę spawalniczą, przydymione szkiełka, specjalną folie. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni i podekscytowani oglądaniem zaćmienia. Ta niezwykła i rzadka okazja pojawi się dopiero za 11 lat.

Otwarcie Hali Sportowej

Hala Sportowa przy Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach Łagiewnickie Gimnazjum Gminne wraz z sala sportową zostało zaprojektowane w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. a budowa tego kompleksu miała mieć dwa etapy. Pierwszy etap zakończył się w sierpniu 2001 roku oddaniem Gimnazjum, którego budowa kosztowała ponad 4 mln zł a dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego było tylko 140 tys. zł. Sala była zaprojektowana z rozmachem i miała kosztować ok. 10 mln zł. Sala miała stanowić na zewnątrz górkę saneczkową i trybuny dla istniejących boisk asfaltowych. Całość dachu i część górki miała być pokryta trawą z roślinnością. W zimie z sali miał być zrobiony stok saneczkowy, aby można było również uprawiać sporty zimowe. Stropy miały być żelbetonowe i stalowe, aby utrzymać masę ziemi, trawy, kwiatów i ludzi (teraz są drewniane – łuki z drewna klejonego). Gminę nie było stać na taki wydatek. Rada Gminy w 2009 roku postanowiła przeprojektować salę z zachowaniem jej funkcji i wymiarów wewnętrznych boisk, lecz o lżejszej konstrukcji a tym samym o niższych kosztach realizacji. W grudniu 2010 roku wykonano nowy projekt sali gimnastycznej. W 2011 roku złożono wniosek o dofinansowanie budowy do Ministerstwa Sportu i Turystki. W 2012 roku ogłoszono przetarg i wybrano wykonawcę i rozpoczęto budowę. Ponieważ Ministerstwo Sportu przyznało dotację 1.323.440 zł z rozłożeniem na 3 lata (1 rok – 100 tys., 2 rok – 600 tys., 3 rok – 623.440 zł) stąd cykl realizacji sali był uzależniony od otrzymywanych środków finansowych.

We wtorek 17 marca 2015 r. nastąpiło oficjalne i uroczyste otwarcie hali sportowej przy Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach. Był to dzień szczególny. Spełniły się marzenia nie tylko uczniów, ale całej społeczności lokalnej gminy Łagiewniki. W tym wyjątkowym momencie w dziejach szkoły, zjechało się wielu dostojnych gości, którzy swą obecnością podkreślili wielką wagę tego wydarzenia. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in.: Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Senator RP Stanisław Jurcewicz, Poseł na Sejm Agnieszka Kołacz – Leszczyńska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Andrzej Kosiór wraz z dyrektorami Urzędu Marszałkowskiego Pawłem Czyszczoniem i Jerzym Bocheńskim oraz Kurator Oświaty Beata Pawłowicz, Dyrektor Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty Małgorzata Sandecka, dziewięciu Olimpijczyków, Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego Janusz Guzdek. Obecni byli również zaproszeni Burmistrzowie i Wójtowie z Powiatu Dzierżoniowskiego, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej Marek Hajduk, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dzierżoniowie Przemysław Marut, Radni poprzedniej i obecnej kadencji Rady Gminy Łagiewniki, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy oraz lokalni przedsiębiorcy. Na uroczystości obecny był również projektant hali Dawid Mołdrzyk i Piotr Królikiewicz Dyrektor Techniczny Moris Sport Sp. z o.o. Oddział Wrocław – przedstawiciel głównego wykonawcy hali. Obiekt ten powstał z myślą o uczniach i młodych sportowcach, który został nowocześnie urządzony i wyposażony. Hala jest o wymiarach 44,84 m x 27,44 m i wysokości 9,61 m, posiada pola do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. Koszt budowy hali wyniósł 4 131 898,48 zł, z tego środki własne gminy to 2 808 458,48 zł, a 1 323 440,00 to jest kwota dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na podstawie umowy zawartej w dniu 23 października 2012 roku w Warszawie pomiędzy Ministrem Sportu i Turystyki, a Gminą Łagiewniki w sprawie dofinansowania na realizację zadania inwestycyjnego w ramach „Wojewódzkiego programu rozwoju bazy sportowej” pod nazwą „Budowa hali sportowej” podzielona na 3.roczne raty.

Słowa Jana Pawła II „Sport to najlepsza droga do pokonania granic” były mottem przewodnim uroczystości.

Oficjalna uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego. Wójt Gminy Łagiewniki Janusz Szpot przywitał przybyłych gości i podziękował zarówno tym, którzy brali czynny udział w procesie tworzenia samego pomysłu, a także tym osobom dzięki zaangażowaniu i wsparciu których - pomysł powstania gminnej hali sportowej nabrał realnych kształtów.
Następnie zabrał glos Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz zaproszeni goście, którzy gratulowali tak okazałego obiektu, wyrażając tym samym przekonanie, że przyczyni się on do zwiększenia aktywności fizycznej dzieci i młodzieży jak i dorosłych. Goście przekazywali na ręce młodzieży szkolnej prezenty w postaci sprzętu sportowego i pamiątkowych albumów.
Nowo otwarty obiekt poświęcił ksiądz Grzegorz Staniewski, a w ceremonii przecięcia wstęgi wzięli udział zaproszeni goście, co symbolizowało oficjalne oddanie hali do użytku.
Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach i Przedszkola „Na Akacjowym Wzgórzu”. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawców stworzyli niesamowite widowisko. Pokazy taneczne - cheerleaderek, tancerek i tancerzy oraz występy muzyczne to tylko niektóre z atrakcji uświetniających uroczystość otwarcia hali sportowej. Koordynatorem tych przygotowań była Pani Maria Rałowska.
Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych Mariola Początek wręczyła statuetki „Przyjaciela szkoły” dla wielu osób wspierających szkołę w jej działaniach.
Finałem uroczystości był mecz otwarcia w piłkę koszykową, w którym wzięła udział młodzież gimnazjum. Piłkę do gry wprowadził Mieczysław Łopatka (były koszykarz Śląska Wrocław), a zawodnicy grali w strojach ufundowanych przez pana Franciszka Januszkiewicza – firma ZAMEH, panią Iwonę Nowakowską - Sołtys – TOYOTA BIELANY NOWAKOWSKI oraz Eulalię i Jacka Szkarłatów – firma MODA RAVEN.

Na zakończenie, goście zostali zaproszeni do zwiedzania naszej szkoły oraz na poczęstunek. W tym miejscu należą się serdeczne podziękowania wszystkim osobom, którzy przyczynili się do powstania tej pięknej i tak potrzebnej hali sportowej.

T.Szot

VIII Powiatowy Konkurs Mitologiczny

"W cieniu skrzydeł Ikara"

Dnia 13.03.2015r. o godz.9.00 w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach odbył się VIII Powiatowy Konkurs Mitologiczny "W cieniu skrzydeł Ikara". Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest pani Agnieszka Królikowska - nauczycielka j. polskiego i historii. W mitologicznych zmaganiach wzięło udział 5 szkół:
" Gimnazjum z Niemczy;
" Gimnazjum Salezjanek z Dzierżoniowa;
" Gimnazjum z Borowa;
" Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi z Dzierżoniowa;
" Gimnazjum z Łagiewnik.

Uczestnicy oceniani byli przez specjalnie powołane jury w składzie: przewodnicząca - pani Anna Filińska, wieloletni nauczyciel języka polskiego, pani Krystyna Marczak - Radna Gminy Łagiewniki oraz pani Bogumiła Tadeusiak - wieloletnia nauczycielka szkoły podstawowej.
Całą uroczystość prowadziły uczennice klas II b- Małgorzata Kwiędacz i Kamila Piechura.

Konkurs składał się z 2 części- grupowej i indywidualnej. Podczas pierwszej z nich uczniowie prezentowali wybrany przez siebie mit, sylwetkę dowolnego antycznego bóstwa, rozwiązywali test oraz krzyżówkę.

W części indywidualnej wzięło udział ośmioro uczniów z różnych szkół, którzy odpowiadali na zadawane przez prowadzące pytania.
Niespodzianką dla uczestników konkursu było przedstawienie Mitu o złotym jabłku, który przygotowali uczniowie klasy II b, pod kierunkiem pani A. Królikowskiej. Po wszystkich konkurencjach jury ogłosiło wyniki.
W konkursie zespołowym pierwsze miejsce zajęła drużyna Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach, przygotowana przez panią Agnieszkę Królikowską. Drugie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum z Borowa, natomiast trzecie - Gimnazjum Salezjanek z Dzierżoniowa. W rywalizacji indywidualnej zwyciężył uczeń naszego gimnazjum - Jakub Wójcik z kl.1b, zostając tym samym Mistrzem Mitologii 2015r. Natomiast Natalia Kramarz uczennica Gimnazjum Salezjanek z Dzierżoniowa została Wicemistrzem Mitologii 2015r. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy oraz nagrody książkowe.

Fundatorem nagród oraz poczęstunku dla uczestników konkursu była Rada Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach, rodzice naszych wychowanków oraz Urząd Gminy Łagiewniki. Dziękujemy.

Agnieszka Królikowska

I ETAP XIII POWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKÓW OBCYCH W NIEMIECKO- I ANGLOJĘZYCZNYM KONTEKŚCIE KULTUROWYM

Dnia 12.03.2015r. odbył się I etap XIII powiatowego konkursu języków obcych w niemiecko- i anglojęzycznym kontekście kulturowym. Konkurs organizowany jest przez gimnazjum w Sobótce. Eliminacje do etapu powiatowego odbywają się na podstawie testu. Obejmuje on sprawdzenie wiedzy ze słownictwa, gramatyki, umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz znajomości krajów anglojęzycznych. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 50.

Uczennice: Anita Warchoł (43 pkt), Paulina Wróbel (46 pkt), Weronika Juraszek (34 pkt) zakwalifikowały się do II etapu konkursu, który odbędzie się w maju w Gimnazjum im. Piotra Włostowica w Sobótce. Serdecznie gratulujemy i liczymy na sukces w kolejnym etapie.

Magdalena Mosoń

Na spotkaniu z Poe, Saint-Exupéry, Goethe …

5 marca 2015 odbył się w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach VII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej, który został objęty honorowym patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Konkurs uświetnił swoją obecnością wójt Gminy Łagiewniki, Pan Janusz Szpot. Z zaproszenia skorzystali gimnazjaliści z: Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej, Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemczy, Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce, Gimnazjum nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie oraz Niepublicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie. Uczniowie naszego Gimnazjum także zostali przygotowani do konkursu. Uczestnicy recytowali w języku angielskim i niemieckim wiersze lub fragmenty prozy znanych poetów i pisarzy jak Edgar Allan Poe, Antoine de Saint-Exupéry, Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Schiller. Jury, w którego skład wchodzili nauczyciele angliści i germaniści, miało niemały dylemat z wyborem najlepszych prezentacji. Wszyscy recytatorzy wykazali się wspaniałą interpretacją utworów, poprawnością intonacji i wymowy.

Wyniki z części anglojęzycznej:
I miejsce - Iga Olkowicz z Gimnazjum w Sobótce oraz Mateusz Lisiewicz z Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie,
II miejsce -Zuzanna Koba z Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie,
2 wyróżnienia - Anna Ćwikłowska i Aleksandra Zub z Gimnazjum w Piławie Górnej.

Wyniki z części niemieckojęzycznej:
I miejsce - Paulina Ullrich z Gimnazjum nr 3 w Dzierżoniowie,
II miejsce - Martyna Majchrzak z Gimnazjum w Niemczy oraz Marta Kroczak z Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie,
III miejsce - Paulina Dunal z Gimnazjum w Łagiewnikach.

Organizatorzy konkursu p. Magdalena Mosoń oraz p. Renata Żygadło składają serdeczne podziękowania fundatorom nagród: Wójtowi Gminy Łagiewniki - P. Januszowi Szpot oraz Radzie Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczestnicy konkursu ponownie "zabiorą" nas w świat poezji i prozy anglo- i niemieckojęzycznej, abyśmy znów mogli "delektować się smakami" literatury obcojęzycznej.

Dzień Otwarty 2015

Tradycją Gimnazjum im. Piastów Śląskich jest organizowanie Dni Otwartych. Tegoroczna impreza miała miejsce 26 lutego 2015 roku. Na uroczystość przybyli uczniowie ze szkół podstawowych w Jaźwinie, Olesznej oraz Łagiewnikach wraz z wychowawcami.

Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Karyś, która zapoznała przybyłych gości z najważniejszymi aspektami działalności naszej szkoły. Następnie głos zabrała Pani wicedyrektor Joanna Banda, która poinformowała o ofercie edukacyjnej na przyszły rok szkolny.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie obszernej prezentacji multimedialnej opracowanej przez uczennice klasy drugiej pod kierunkiem Pani Marii Rałowskiej. W trakcie jej oglądania przyszli uczniowie mieli możliwość poznania tradycji naszego gimnazjum, organizowanych corocznie imprez środowiskowych i uroczystości szkolnych, poznali również nauczycieli uczących w szkole. W trakcie prezentacji podkreślono sukcesy odnoszone przez uczniów w różnorodnych konkursach przedmiotowych, artystycznych oraz sportowych.

W części artystycznej uczniowie przedstawili humorystyczną scenkę pt. "Godzina wychowawcza". W piosence z repertuaru Krystyny Prońko wystąpiła uczennica Martyna Ilecka, laureatka licznych konkursów wokalnych. Uczestniczki koła tanecznego zaprezentowały się w pokazach zumby oraz tańcu cheerleaderek. Krótki film o szkole przygotowała uczennica Aleksandra Cieślicka. Na koniec zaprezentowano jeszcze jedną prezentację opracowaną przez ucznia Mateusza Gliwę.

Jak co roku, kolejnym punktem programu Dnia Otwartego było zwiedzanie szkoły pod opieką uczniów gimnazjum. W trakcie oprowadzania przyszli gimnazjaliści poznawali infrastrukturę szkoły, zwiedzili nowo oddaną halę sportową, oglądali wystawy kronik, albumów ze zdjęciami, wystawy prac plastycznych, gazetki prezentujące tradycje szkoły oraz osiągnięcia uczniów. W trakcie zwiedzania szkoły uczniowie klas szóstych mogli zajrzeć do klas, w których odbywały się przygotowane na tę okazję lekcje otwarte. Wszyscy uczniowie dostali foldery zawierające informacje o szkole i prezentujące jej liczne atuty.

Iwona Mościcka

Gminny Konkurs Recytatorski Pegazik

A. Królikowska

Kresowe wspomnienia

"Wyrzuceni z własnych domów, oddzieleni od najbliższych, mordowani przez sąsiadów - Polacy z Kresów…" 15.02.2015 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej gminie Dzień Kresowiaka, w którym czcimy pamięć naszych przodków, przypominamy tragiczne chwile z naszej trudnej historii. Program pt. ,,Kresowe wspomnienia" składał się z dwóch części: nostalgicznej, refleksyjnej, która dzięki wzruszającym poetyckim interpretacjom przeniosła nas w odległe czasy i poleskie krajobrazy oraz wesołej, przypominającej klimat lwowskich kawiarenek. W programie przygotowanym przez p. Ewę Niebieszczańską, p. Beatę Owczarek- Sobczyńską oraz p. Leszka Sobczyńskiego wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych oraz Szkoły Podstawowej w Jaźwinie. Oprawę muzyczną programu przygotowała p. Alina Kowalska. Dla młodzieży, gorąco oklaskiwanej przez zaproszonych gości, była to kolejna, niezwykła lekcja historii. W przygotowaniach do uroczystości pomagali uczniowie gimnazjum pod kierunkiem p. Marii Lenarczyk. Natomiast wystawę fotograficzną na temat Lwowa przygotowały panie: Małgorzata Suwald i Maria Rałowska. P. Paweł Kryszczuk opracował projekt pamiątkowego znaczka oraz zaproszenia. Całość prac koordynował p. Wenancjusz Kowalski. Dziękujemy sponsorom, pracownikom GOKiB, Urzędu Gminy oraz rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości!

Ewa Niebieszczańska

SPOTKANIA Z ABSOLWENTAMI

"Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia"

Zanim trzecioklasista dokona wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, zaplanuje drogę zawodową, korzysta z porad pedagoga, psychologa, wychowawcy, a także doradcy zawodowego. Doradztwo zawodowe jest formą pomocy psychologiczno- pedagogicznej, którą obejmujemy wszystkich uczniów. W roku szkolnym 2014/2015 z inicjatywy pedagoga szkolnego Pani Moniki Michalskiej - Piejko oraz psychologa Pani Anny Stawczyńskiej odbyły się 3 spotkania z absolwentami gimnazjum.

Celem spotkań było:
- pozyskanie informacji na temat absolwentów gimnazjum do doskonalenia efektów nauczania i wychowania,
- zdobycie informacji, jak szkoła przygotowuje absolwentów do dalszego etapu kształcenia i funkcjonowania w środowisku,
- przekazanie młodzieży informacji dotyczących wyboru szkoły ponadgimnazjalnej,
- zapoznanie z drogą edukacyjną i zawodową absolwentów,
- promowanie wartości edukacji.
Naszą szkołę odwiedzili:
Paulina Hajdasz(kosmetyczka)
Adam Iwaszkiewicz(strażak)
Angelika Jasnosz(fryzjerka)
Alicja Czajka(fryzjerka)
Maciej Ciećwierz(trener piłki nożnej)
Marzena Michniewicz(nauczyciel w przedszkolu)
Joanna Trzeciak(geodeta)

Z informacji uzyskanych od absolwentów wynika, że Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach dobrze przygotowało ich do dalszego etapu kształcenia i funkcjonowania w środowisku. Osiągnęli zamierzone cele, bez przeszkód dostali się do wybranych szkół ponadgimnazjalnych, niektórzy ukończyli studia, szkolenia, kursy, studia podyplomowe i nadal się doskonalą, inni prowadzą własną działalność gospodarczą, są świetnymi menagerami. Wszyscy podkreślali, że najistotniejsze przy wyborze drogi kształcenia i ścieżki zawodowej są zainteresowania i umiejętności, bo nawet największe pieniądze nie są w stanie zagwarantować satysfakcji z wykonywanej pracy, jeśli nie robimy tego, co potrafimy i co lubimy robić.
Absolwenci naszej szkoły najczęściej wybierają szkoły położone blisko miejsca zamieszkania (Dzierżoniów), czasami Wrocław.
Goście opowiadali obecnym uczniom o tym, jak potoczyły się ich losy po ukończeniu gimnazjum(szkoła ponadgimnazjalna, studia, praktyki, praca zawodowa), czym się kierowali przy wyborze szkoły, kto im w tym pomagał, wskazywali cechy oraz umiejętności przydatne w danym zawodzie. Chcąc jak najlepiej zaprezentować się przed gimnazjalistami, mieli przygotowane autoprezentacje multimedialne(trener piłki nożnej i nauczyciel przedszkola), zabawy z młodzieżą(nauczyciel przedszkola), rekwizyty, mundur(strażak), a np. Panie fryzjerki pokazały, jak zrobić piękny warkocz. Młodzież miała możliwość zadawania pytań, na które chętnie odpowiadali goście. Odniesione przez nich sukcesy edukacyjne oraz zawodowe będą z pewnością motywacją do kształcenia i podejmowania wyzwań przez uczniów naszej szkoły. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze. Będą one kontynuowane, gdyż cieszą się dużym zainteresowaniem. Gimnazjaliści uzyskują cenne informacje, których nie znajdą, np. na stronach internetowych szkół, w informatorach. Dzięki nim wielu uczniów dokona właściwego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Pozyskane informacje przyczynią się też do doskonalenia efektów kształcenia i wychowania.

A my czekamy na kolejne wizyty starszych koleżanek i kolegów…

Pedagog szkolny:
Monika Michalska - Piejko

Szczęśliwi kalorii nie liczą w Zespole Szkół Samorządowych!

Tłusty czwartek to dzień, w którym każdy musi skosztować smacznego pączusia. Aby tradycji stało się zadość, rodzice uczniów zadbali o to, by w naszej szkole każdy poczuł smak pysznego pączka.

Rano dostarczyli nam aż 500 tych przepysznych słodkości. Każdy uczeń i pracownik został poczęstowany pączkiem. Od razu wszystkim poprawiły się humory! Inicjatorkami tego pomysłu były Panie: Izabela Kucharek i Renata Capaja, którym bardzo dziękujemy.

Serdeczne podziękowania kierujemy także w stronę głównych sponsorów, którymi byli: Sklep komputerowy KOMP247.pl z Dzierżoniowa, Paweł Wrożyna, Marek Jakubowski, Tomasza Jakubowski i Sławomir Kucharek.

Szkoda, że Tłusty czwartek jest tylko raz w roku... pocieszeniem jednak niech będzie fakt, że w 2016 roku święto pączka przypada wcześniej - 4.lutego i ... już nie możemy się doczekać. "Myślę , że uśmiech naszych dzieci to największe podziękowanie "

J.Banda

Turniej Neuroshima Hex 3.0

W dniu 11.02 rozegrano w naszej szkole turniej w strategiczną grę planszową Neuroshima Hex 3.0. Został on poprzedzony dzień wcześniej wprowadzeniem do zasad i świata gry. Ostatecznie w "starciu" wzięło udział kilkunastu uczestników. Po kilku godzinach bitew rozgrywanych na zasadzie mecz i rewanż, do finału weszły trzy dwuosobowe drużyny. W ostatecznym pojedynku zwyciężyła Daria Hołyńska wraz z Weroniką Tokarską. Drugie miejsce przypadło Jakubowi Mroczkowi i Mikołajowi Żygadło-Kosoń, a trzecie Wiktorowi Różnowicz i Adrianowi Jakubowskiemu. Turniej został zorganizowany przez Marcina Dyś przy wsparciu Eweliny Milewskiej. Nagrody ufundowało wydawnictwo Portal Games.

Marcin Dyś

Wyjazd na lodowisko

W dniu 5 lutego 2015 r., podobnie jak w roku ubiegłym, odbyła się wycieczka gimnazjalna na lodowisko w Świdnicy. Naszymi opiekunami byli: pani Maria Rałowska, Pani Beata Owczarek - Sobczyńska oraz rodzic pani Anna Włodarczyk.

Celem wycieczki było: nauka podstaw jazdy na łyżwach, doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, integracja klasy oraz oczywiście dobra zabawa.

Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Prawie każdy zaliczył upadek i to nie jeden. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Uczniowie którzy dobrze radzą sobie na lodzie w ramach pomocy koleżeńskiej udzielali cennych rad i wskazówek swoim kolegom i koleżankom. Większość z uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Zmęczeni, ale wielce szczęśliwi, zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy do domu ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć.

Maria Rałowska

Zbiórka pieniędzy na plac zabaw do szkoły podstawowej - Szkolny Wolontariat

Zbiórka została zorganizowana 13.12.2014 w sklepie Delikatesy Centrum w Łagiewnikach. W akcji, która trwała 8 godzin, brały udział: Katarzyna Krawczyszyn, Monika Borecka, Edyta Botuszan, Sabina Jaśnikowska, Weronika Botuszan, Dagmara Antonika, Natalia Owczarek, Anita Warchoł, Marlena Granek, Martyna Ilecka, Iwona Wójcik, Klaudia Piórkowska, Małgorzata Zieniewicz, Wiktoria Bagińska, Daria Radziewicz, Daria Hołyńska, Julia Karyś, Kamila Piechura, Aleksandra Szczepanik. Uczennice pakowały towar i zbierały pieniądze do puszek. W sumie w trzech akcjach zebrały ponad 795zł. Uczennice zbierały pieniądze dodatkowo na dwóch zebraniach z rodzicami i sprzedawały ozdoby świąteczne, które samodzielnie wykonały.

Celem zbiórek było uzyskanie pieniędzy na dofinansowanie placu zabaw dla uczniów najmłodszych z naszej szkoły.

Akcje zorganizowała Małgorzata Suwald.

Paczka Choinkowa - Szkolny Wolontariat

Zbiórka została zorganizowana przy współpracy z księdzem Grzegorzem Staniewkim z Parafii Łagiewniki.

Podczas zajęć wolontariatu zostały wykonane choinki świąteczne. Choinki były rozdawane przez: Jakuba Wójcika, Karolinę Małgorzatę Kwiędacz po Mszach Św. w listopadzie. Mieszkańcy Gminy Łagiewniki przygotowali 29 paczek świątecznych, które zostały rozdane dzieciom tydzień przed świętami Bożego Narodzenia. Paczki choinkowe zostały dostarczone przez wolontariuszy do pedagogów z naszej szkoły i do przedszkola.

Dzieci, które miały otrzymać paczki zostały wytypowane przez nauczycieli oraz pedagogów z Przedszkola na Akacjowym Wzgórzu oraz naszej szkoły.

Celem akcji była pomoc uczniom, którzy mają najtrudniejszą sytuację finansową. Otrzymali ubrania, obuwie i słodycze.

Akcję zorganizowała Małgorzata Suwald.

Zapytanie o cenę lekkiego oleju opałowego
załącznik do zapytaniaINFORMACJA O WYŁONIENIU OFERENTA NA ZAKUP I DOSTAWĘ LEKKIEGO OLEJU OPAŁOWEGO DO CELÓW GRZEWCZYCH

TO JUŻ VII POWIATOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK W ŁAGIEWNIKACH

W dniu 16 stycznia 2015 roku w towarzystwie pięknej zimowej aury, a także zaproszonych gości , tradycyjnie już w auli Gimnazjum im. Piastów Śląskich miała miejsce duża impreza kulturalna poświęcona tradycji wspólnego kolędowania. Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się pod patronatem Gminy Łagiewniki w ramach jej promocji.

Dzięki życzliwości i wsparciu wójta Janusza Szpota i ks. Grzegorza Staniewskiego, którzy ufundowali nagrody. Organizatorem festiwalu był nauczyciel muzyki i sztuki p. Gizela Wochnik oraz P. Małgorzata Suwald. Grand Prix zdobyła Martyna Ilecka z Gimnazjum Łagiewniki.

W kategorii zespół I miejsce zdobył zespół "Cantare" z Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej. Wykonali kolędę "Tryumfy króla niebieskiego".
II miejsce zespół - Małgorzata Kwiędacz, Martyna Ilecka, Daria Hołyńska z Gimnazjum Łagiewniki w kolędzie "Są w naszym życiu różne chwile".
III miejsce zespół " Wesołe nutki" -ze SP w Olesznie w kolędzie "Złota Jerozolima i biedne Betlejem".
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał zespół ze SP z Prus Zuzanna Ranosz oraz Izabela Grzegorzek w pastorałce "A kiedy wigilii przyjdzie czas".

W trzeciej kategorii jako solista SP I miejsce zdobyła Zuzanna Charęza ze SP-Prusy, II miejsce Martyna Hołyńska ze SP-Łagiewniki, III miejsce Natalia Minkina ze SP-Bielawa oraz solista Gimnazjum I miejsce zdobył Adrian Kubiak z Gimnazjum - Bielawa, II miejsce Emilia Palimonka z Gimnazjum - Dzierżoniów, III miesce Oskar Dudek z Gimnazjum - Piława Górna . Wyróżnienia w tej kategorii zdobyła Małgorzata Kwiędacz z Gimnazjum -Łagiewniki.

Gizela Wochnik

Gimnazjaliści na łyżwach

Dnia 13.01.2015 po trzech lekcjach pojechaliśmy na lodowisko do Świdnicy.
Wyjazd zorganizowany był dla uczniów klas drugich gimnazjum przez wychowawców: panią M. Lenarczyk, p. R. Żygadło oraz p. J. Fedorskiego.
Na lodowisko dotarliśmy o godz. 11.15. Przygotowanie się do wejścia na lód zajęło nam trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Przez 90 minut kręcąc się na tafli lodowiska cieszyliśmy się z możliwości oderwania od nauki. Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. W trakcie jazdy okazało się, że nie wszyscy z nas potrafią jeździć na łyżwach , więc osoby umiejące jeździć zaczęły pomagać tym, którzy mieli duży problem z utrzymaniem postawy pionowej na tafli lodowiska. Po około godzinie większość z nas opanowała jazdę na łyżwach. Skończyło się pomaganie i zaczęła się zabawa w zabieranie czapek. Wraz z kolegami jeździliśmy po dwóch i zabieraliśmy czapki głównie naszym koleżankom, które bezskutecznie próbowały je od nas odebrać. Zabawa była przednia, ale niestety czas nam umykał. Na płycie lodowiska mogliśmy być tylko półtora godziny.
Po zejściu z lodowiska, trochę zmęczeni udaliśmy się od McDonalda. Tam zjedliśmy małe co nieco, pobawiliśmy się na zjeżdżalni i opuściliśmy Świdnicę. Wyjazd bardzo udany. Pozwolił wzmocnić naszą sprawność fizyczną i doszlifować umiejętności łyżwiarskie. Liczymy na powtórzenie takiego wspólnego wyjazdu.

Mateusz Gliwa - uczeń klasy II c

KOLĘDOWANIE W KOŚCIELE W ŁAGIEWNIKACH

W dniu 18 stycznia 2015 roku na zaproszenie ks. Grzegorza Staniewskiego we mszy świętej udział wzięli laureaci Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Dzięki występom Martyny Ileckiej, Małgorzaty Kwiędacz, Darii Hołyńskiej, Martynie Hołyńskiej, Natalii Ludwiczak oraz zespołowi "Wesołe nutki" i pięknie przez nich odśpiewanych kolęd powyższa msza święta na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

Gizela Wochnik

Interaktywne przedstawienie "Detectives"

12 stycznia 2015r. w Zespole Szkół Samorządowych w Gimnazjum im. Piastów Śląskich odbyło się interaktywne przedstawienie "Detectives" wystawiane przez The Bear Educational Theatre, koordynowane przez nauczycielkę języka angielskiego p. Magdalenę Mosoń. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klas I-III gimnazjum. Spektakl trzymał widownię w napięciu, niósł ze sobą bardzo duży ładunek komiczny - oparty na cyrkowych i kabaretowych gagach oraz na zabawnych relacjach pomiędzy narysowanymi grubą kreską postaciami. The Bear Educational Theatre pomaga w nauczaniu języka angielskiego poprzez interaktywne przedstawienia teatralne oraz warsztaty dla szkół. Przedstawienia wystawiane przez profesjonalnych nauczycieli/aktorów są przeznaczone do oglądania przez grupy młodzieży szkolnej. Przedstawienie spotkało się z dużą aprobatą młodzieży. Była ta świetna okazja, by pokazać im, iż można uczyć się w niekonwencjonalny sposób.

Magdalena Mosoń

Dyżury w przerwie świątecznej

Dołącz do nas na facebooku

MIKOŁAJKI

Jak co roku 6 grudnia Święty Mikołaj wraz z gimnazjalistkami odwiedził Przedszkole Na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach. Wszystkie dzieci czekały na gościa w specjalnie przystrojonych na tę okazję salach. Mikołaj ze swoim pomocnikiem przywiózł duży worek prezentów, co było dla dzieci największą atrakcją, zwłaszcza ich rozpakowywanie. Tyle dziecięcej radości na raz i nic więcej nie potrzeba! Następnie uczniowie gimnazjum zaprosiły dzieci do wspólnych zabaw w salach jako pomocnicy Św. Mikołaja.

Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Mikołaj obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku oczywiście w towarzystwie gimnazjalistek.

Maria Rałowska

Gimnazjalistki na podium

Dnia 4 grudnia 2014 odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Bielawie XIV edycja powiatowego konkursu języka niemieckiego DACH. Przedsięwzięcie, w którym biorą udział gimnazjaliści z powiatu dzierżoniowskiego, cieszy się rokrocznie dużym zainteresowaniem. Konkurs nie należy do najłatwiejszych, ponieważ uczniowie muszą wykazać się ogromną wiedzą na temat krajów niemieckojęzycznych, czyli Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż wszystkie pytania sformułowane są w języku niemieckim. Jednakże drużyna reprezentująca Gimnazjum w Łagiewnikach w składzie: Weronika Juraszek z IIIb, Wioleta Pawłowska i Ewelina Wiszniewska z IIIa zdołały powtórzyć sukces z zeszłego roku zdobywając I miejsce. W konkursie wyłonieni zostali także indywidualni zwycięzcy. Weronika uplasowała się na I, a Ewelina na III miejscu. Uczennice otrzymały dyplomy, pamiątkową paterę oraz upominki rzeczowe. Nie mniej jednak bardziej usatysfakcjonował je fakt, iż mierzyły swoje siły z uczniami ze szkół miejskich i zwyciężyły. Gimnazjalistki z Łagiewnik zostały przygotowane do konkursu przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Renatę Żygadło.

R.Ż.

Wyprawa do Afryki - plemiona zamieszkujące Etiopię.

27 listopada 2014 kolejny raz gościł w naszym gimnazjum wytrawny podróżnik p. Bolesław Grabowski, który podzielił się fascynującymi wspomnieniami z niedawno odbytej podróży do Afryki. Nasz gość zabrał nas w podróż po Etiopii, podczas której mieliśmy możliwość poznać zwyczaje, kulturę i wiarę plemion zamieszkujących te tereny. Wraz z nim wędrowaliśmy po wioskach plemion Hammer, Dosenech, Erbore. Mimo niedużej odległości między nimi, porozumiewają się różnymi językami, mają różne obyczaje, (np. kupowanie żony), stroje i ozdoby (np. duże krążki w ustach), inny sposób budowania domów, wierzenia a nawet tradycje związane z ubiorem. Spore zaciekawienie wśród uczniów wywołały plecione domy w kształcie głowy słonia. Pamiątki, które podróżnik przywiózł wzbudziły ogromne zainteresowanie, a zwłaszcza możliwość przymiarki garderoby plemion Etiopii. Dziewczęta mogły przymierzyć niektóre elementy stroju etiopskich kobiet a chłopcy nakrycia głowy.

Zdjęcia krajobrazu pięknej afrykańskiej sawanny i różnorodność zwierząt zrobiły na uczniach duże wrażenie. Opowieści p. Bolesława pełne są ciekawostek i anegdot. Słynie on także ze swobodnego kontaktu z młodzieżą.

Spotkanie to było bardzo pouczające i ciekawe, mimo ograniczonego czasu, który nie pozwolił podróżnikowi opowiedzieć i pokazać wszystkiego.

Organizator spotkania -nauczyciel geografii Maria Lenarczyk

Wieczór Andrzejkowy

Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj "przepowiadania przyszłości" i wybrali ku temu przedpołudnie 26 listopada. Wróżki i koty czyli przebrani członkowie Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach pod kierunkiem opiekuna p. Magdaleny Mosoń, wprowadziły zebranych w tematykę. Na młodzież czekały specjalnie przygotowane na tę okazję przez wróżby. Każdy mógł "poznać swoją przyszłość". Było również coś dla ducha. Uczennice klas II pod opieką p. Elżbiety Majchrzak, zorganizowały kawiarenkę. Można było kupić muffinki oraz ciasteczka. Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżki życzyły wszystkim spełnienia marzeń i częstszych pobytów w Krainie Fantazji.

Magdalena Mosoń

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada 2014r. obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości. Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekuna p. Magdaleny Mosoń, z Zespołu Szkół Samorządowych z Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach, przyłączył się do tej akcji i zaangażował całą młodzież. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się plakaty informujące o obchodzonym dniu. Ponadto uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mieli przypięte żółte, uśmiechnięte buźki jako symbol życzliwości. Na jednej z przerw utworzyliśmy tablicę dobrych uczynków. Uczniowie pisali sposoby wyrażania życzliwości. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością. Wszyscy byli dla siebie wyjątkowo życzliwi!

Magdalena Mosoń
Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Godzina W

Uczniowie Gimnazjum im. Piastów Śl. w Łagiewnikach godnie uczcili Dzień Niepodległości programem artystycznym, poświęconym bohaterskim Powstańcom Warszawy. Gimnazjaliści w skupieniu wysłuchali recytacji wzruszających utworów, wspomnień i powstańczych piosenek, jak również obejrzeli prezentację, która w przejmujący sposób ukazała tragizm zniszczonej stolicy. Piękna scenografia w wykonaniu p. Elżbiety Majchrzak przeniosła nas w czasy wojennej Warszawy. Program przygotowali: p. Ewa Niebieszczańska, p. Leszek Sobczyński, p. Beata Owczarek-Sobczyńska, a koordynatorem wszystkich działań projektu był p. Wenancjusz Kowalski.

Dbałość o propagowanie patriotycznych wartości, to wieloletnia tradycja naszej szkoły. Młodzież przygotowuje również w tym dniu fotogazetki upamiętniające najważniejsze karty naszej historii, dba o świąteczny wystrój klas i uczestniczy w lekcjach wychowawczych, dyskutując na temat dawnego i współczesnego pojęcia patriotyzmu. Gimnazjaliści mają świadomość, że naród, w którym pielęgnuje się szacunek do ojczystej historii i poczucie własnej tożsamości, nigdy nie zginie.

Ewa Niebieszczańska

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

Dnia 17 listopada młodzież Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach wzięła udział w obchodach Dnia Niepodległości w Przedszkolu na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach.
Wszystkie grupy przedszkolne w skupieniu obejrzały montaż słowno-muzyczny. Nie mogło zabraknąć silnego akcentu, jakim jest odśpiewanie hymnu. Przedszkolaki włączyły się we wspólną recytacje wiersza "Katechizm polskiego dziecka" W. Bełzy. Dzięki starszym kolegom przekazana została historia niepodległości naszej ojczyzny. Teraz każdy przedszkolak rozumie doniosłość świąt państwowych oraz wie, że jest Polakiem i zna symbole narodowe: flaga, hymn, godło. Mając na uwadze, że uczucia miłości i przywiązania do własnego kraju kształtują się od najmłodszych lat, żywimy nadzieję że przedstawiony sposób budzenia zaciekawienia dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, historią kraju, pozwoli im pogłębić emocjonalny stosunek do swojej Ojczyzny.

Debata

5 listopada 2014r. w Zespole Szkół Samorządowych w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach odbyła się po raz pierwszy debata, na której uczniowie rozmawiali o tym, jak powinien wyglądać uczeń gimnazjum. Poruszyliśmy tematy tematy, które wzbudzają najwięcej kontrowersji: piercing, makijaż, ubiór, pomalowane paznokcie. Debatę przygotował Samorząd Uczniowski. Młodzież miała możliwość wypowiadania swoich opinii na forum. Uczniowie mieli dużo do powiedzenia. Nie z wszystkim zgadzaliśmy, ale szanujemy Wasze zdanie. Każde Wasze słowo było dla nas ważne. Zadawaliście pytanie nie tylko sobie lecz i nauczycielom, którzy odpowiadali na nie z ochotą. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie.

Julia Karyś Przewodnicząca SU

Halloween

Wostatnim tygodniu października myśli wszystkich zwracają się ku wieczności. Dzieje się tak we wszystkich kulturach, choć każda wyraża to w inny sposób. Uczniowie Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach skupili się na tradycji anglosaskiej i 30 października urządzili obchody Halloween. Celem imprezy było wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tym świętem, rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez poznanie zwyczajów związanych z obchodami Halloween w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów obszaru anglojęzycznych. Była to również doskonała okazja do integracji uczniów i rozwijania umiejętności pracy w grupie. W szkole pojawiły się różne zjawy, stwory , czarownice i inne potwory rodem z filmów grozy. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością w przygotowaniu przebrań. Dzień rozpoczął się od wykonania "strasznych" dekoracji klas , co sprawiło uczniom wiele radości. Po ich wypełnieniu nietoperzami, czarownicami, duchami, lampionami oraz czarnymi kotami i pająkami rozpoczęło się przedstawienie w języku angielskim przygotowanie przez uczestników kółka teatralnego. Kolejnym, ekscytującym punktem programu były konkursy. Uczniowie prezentowali najbardziej przerażający krzyk oraz rzucali duchem czyli balonem. Na koniec odbył się pokaz mody Halloween. Całość imprezy przebiegała w radosnej i miłej atmosferze. Dzień obchodów Halloween zaplanowała i nad przebiegiem zabawy czuwała nauczycielka języka angielskiego p. Magdalena Mosoń.

Magdalena Mosoń

X Jubileuszowy Konkurs Piosenki Religijnej

W środę 29 października 2014r. w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Prusach odbył się X Jubileuszowy Konkurs Piosenki Religijnej. W rywalizacji wzięła udział młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych z okolicznych powiatów.

W kategorii szkół podstawowych zaprezentowano 14 utworów, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych - 16. Zespół Szkół Samorządowych w Łagiewnikach reprezentowali uczniowie:
- ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II : zespół "Do góry nogami" oraz dwie solistki: Zuzanna Kwiędacz i Martyna Hołyńska;
- z Gimnazjum im. Piastów Śl. : trio- Małgorzata Kwiędacz, Daria Hołyńska i Martyna Ilecka, duet - Aleksandra Kołodziej i Marlena Bagińska oraz solistka Karolina Miedziak. Wszyscy uczniowie wykonali swoje utwory na bardo wysokim poziomie.

W kategorii szkół podstawowych II miejsce zajęła Zuzanna Kwiędacz , natomiast zespół "Do góry nogami" otrzymał wyróżnienie. W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęło : trio- Małgorzata Kwiędacz, Daria Hołyńska i Martyna Ilecka. Zwycięzców zarówno ze szkoły podstawowej jak i z gimnazjum przygotowały nauczycielki Joanna Kwiędacz i Wioletta Patyk. Wszystkim wykonawcom gratulujemy.

DZIEŃ KUKURYDZY

24 października 2014r. w Przedszkolu Na Akacjowym Wzgórzu odbył się Dzień Kukurydzy. Wszystkie dzieci i ich rodzice zaangażowali się w przygotowania. W tym dniu obowiązywał ubiór w kolorze żółtym. Kilkoro rodziców przygotowało potrawy zawierające kukurydzę: ciasteczka i ciasta z mąki kukurydzianej, placki kukurydziane, chrupki, popcorn, sałatki z kukurydzą, koreczki, tosty z kukurydzą oraz słodką kukurydzę w kolbach do degustacji. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego powitania i obejrzenia teatrzyku o tematyce zdrowego żywienia pt. "Jaś i Małgosia" w wykonaniu uczniów z gimnazjum pod opieką wychowawczyni pani Marii Rałowskiej. Przedszkolacy bardzo żywo zareagowali na treści przedstawienia, okazywali zainteresowanie i nagradzali głośnymi brawami występy. Następnie uczniowie poprowadzili zabawy integracyjne z przedszkolakami w salach zabaw. Były to zabawy przy muzyce z gazetami, zagadki, konkursy. Wspólne działania zostały uwieńczone pracami plastycznymi. Były to: figuraki z kolby kukurydzy, malowanie farbami, wyklejanie z bibuły, a także ziarnami kukurydzy konturów. Całe spotkanie przebiegało w wesołej, przyjacielskiej atmosferze. Dużo było radości, uśmiechu oraz współpracy. Spośród wszystkich przedszkolaków została wybrana król i królowa. Na koniec wszyscy degustowali przepyszne potrawy z kukurydzą przygotowane na szwedzkim stole.

Po roześmianych buźkach dzieci można było wywnioskować, że impreza sprawiła wszystkim wiele radości!

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

Dnia 9 października 2014 odbyły się w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach Otrzęsiny klas pierwszych - gimnazjalnych. Imprezę, która została zainspirowana klimatem muzyki z lat siedemdziesiątych przygotowali uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami, a poprowadziły uczennice kl. IIb - Julia Karyś i Kamila Piechura. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Mariola Początek witając całą społeczność szkolną, a w szczególności pierwszoklasistów.

Aby uczniowie klas pierwszych stali się równoprawnymi członkami szkolnej braci, musieli zmierzyć się z licznymi zadaniami: przygotowaniem stroju oraz piosenki z lat 70-tych, quizem wiedzy o gimnazjum, zjedzeniem jabłka na sznurku, przedstawieniem reklamy wylosowanego przedmiotu, kręceniem hula-hop, skakaniem na skakance, językołamaczem oraz "Get the London look" - czyli umiejętnością wykonania makijażu na światowym poziomie.

Wszystkie zmagania były obserwowane i oceniane przez czujne oko jury, w którego skład wchodzili: opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Magdalena Mosoń, psycholog szkolny p. Anna Stawczyńska oraz przewodniczący kl. IIIa - Edyta Botuszan i kl. IIIb - Damian Domański. Po burzliwych naradach, jury zdecydowało, że wszystkie klasy pierwsze wykazały się jednakowo niebywałą pomysłowością, zaangażowaniem i dużą dawką poczucia humoru. W nagrodę otrzymały dyplomy i paczki z cukierkami ufundowanymi przez uczniów klas drugich.

Drugą cześć Otrzęsin otworzył uroczyście poczet sztandarowy, w obecności którego reprezentanci klas I złożyli ślubowanie. Następnie Pani dyrektor wręczyła pierwszoklasistom Akt Ślubowania mówiąc o oficjalnym przyjęciu ich do społeczności szkolnej. Zwieńczeniem uroczystości była sesja fotograficzna uczniów klas pierwszych z wychowawcami - p. Agnieszką Królikowską, p. Ewą Niebieszczańską oraz p. Beatą Owczarek-Sobczyńską.

Imprezę uświetniły występy uczennic - Karoliny Miedziak z kl. IIa i Martyny Ileckiej z kl. IIc, które zaśpiewały "Najtrudniejszy pierwszy krok" Anny Jantar oraz "O mnie się nie martw" Katarzyny Sobczyk.

Wychowawcy klas drugich:
Maria Lenarczyk
Renata Żygadło
Jan Fedorski

Uwaga konkurs

KONKURS NA LOGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI ORAZ STOWARZYSZENIA "SKLEJKA"


Nowe świetlice w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach.

W Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach od 1 września 2014r. funkcjonuje nowa świetlica szkolna przeznaczona dla gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej. Zorganizowana została dzięki pozyskanym środkom, a także realizacji projektu grantowego "Pomóż swojej społeczności lokalnej". Realizację projektu zaproponowała Pani Agnieszka Radziewicz. Każdy pracownik LG Display może starać się o grant na pomoc swojej społeczności lokalnej - z LG Display otrzymaliśmy kwotę 1500zł, pozostałe środki pozyskane zostały przez Radę Rodziców. Wspólnie z Panią Agnieszką zrealizowaliśmy pomysł na zorganizowanie i wyposażenie miejsca, w którym uczniowie poczują się bezpiecznie, będą mogli wypocząć podczas przerw międzylekcyjnych, a także odrobić lekcje. Ma to być miejsce spotkań rodziców i nauczycieli oraz lokalnych społeczności. W niedługim czasie uczniowie, za zgodą rodziców będą korzystać tam z monitorowanego dostępu do Internetu.

Od września rozpoczęliśmy również remont świetlic w szkole podstawowej. Pomalowane zostało pomieszczenie sali nr 1 przeznaczonej na świetlicę, ze środków Rady Rodziców zakupione zostały: stoliki, krzesełka, mebelki oraz dywany na świetlicę dla najmłodszych uczniów. Ze środków Ministra Edukacji Narodowej zostaną zakupione pomoce dydaktyczne na kwotę 3700 zł. Pozyskujemy sponsorów na wyposażenie świetlic. Pragniemy, aby były to miejsca przyjazne dla maluszków, jak i starszych uczniów.

3 października 2014r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wyjątkowych gości: Panią Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Agnieszkę Kołacz - Leszczyńską oraz Pana Senatora Stanisława Jurcewicza, którzy przekazali na świetlicę mnóstwo prezentów w postaci gier, klocków, kredek, farb, plasteliny, bloków oraz wielu innych niezbędnych do pracy materiałów. Zakup tak dużej ilości pomocy pozwoli nam na planowanie ciekawych i atrakcyjnych zajęć dla dzieci.

Dziękuję serdecznie Pani Poseł Agnieszce Kołacz - Leszczyńskiej, Panu Senatorowi Stanisławowi Jurcewiczowi oraz Pani Agnieszce Radziewicz za zaangażowanie i pomoc, rodzicom za pozyskiwanie dodatkowych środków na rzecz naszej szkoły, uczniom za wybór wyposażenia.

Mariola Początek

"Człowiek jest Wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

Jan Paweł II

W dniu 03.10.2014r. Zespół Szkół Samorządowych w Łagiewnikach odwiedzili wyjątkowi goście - Pani Poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska oraz Pan Senator Stanisław Jurcewicz. Podczas spotkania z uczniami goście przekazali prezenty w postaci: materiałów papierniczych, kredek, farb, gier planszowych, klocków, które zostaną wykorzystane podczas zajęć świetlicowych. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.

Jesteśmy wdzięczni za piękny odruch serca, który został przyjęty z wielką radością. Przekonaliśmy się, że zawsze możemy liczyć na osoby o wielkim sercu, które chętnie pomagają innym. Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę niesienia pomocy, życzymy naszym Dobroczyńcom powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń oraz sukcesów zawodowych.

Wdzięczni Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach.

Dolnośląskie Stokrotki

Gmina Łagiewniki uczestniczy w projekcie pn. "Dolnośląskie Stokrotki", wdrażanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Łagiewnicki samorząd otrzymał 3120 zł dotacji na realizację tego przedsięwzięcia. Zasadniczym celem projektu jest potrzeba uzupełnienia oferty, zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży z małych miasteczek i wsi Dolnego Śląska. W ramach projektu organizowane są zajęcia taneczno-ruchowe, które rozpoczęły się 1 września br. i będą trwać do końca grudnia br. W zajęciach uczestniczą bezpłatnie dwie grupy po 12 osób każda. Uczestnictwo jest doskonałą alternatywą do spędzenia wolnego czasu, które ma na celu rozwinięcie umiejętności tanecznych oraz obranie własnego stylu tanecznego. W zajęciach uczestniczą dzieci z Przedszkola Na Akacjowym Wzgórzu w Łagiewnikach i młodzież Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach Projekt zakłada organizację: ćwiczeń rytmicznych, zabaw rytmiczno-muzycznych, ćwiczeń aerobowych do muzyki oraz ćwiczeń i zajęć choreograficznych. Na grudzień zaplanowano uroczyste spotkanie, podczas którego zostanie dokonane podsumowanie projektu. Uczestnicy będą się mogli popisać przed publicznością umiejętnościami zdobytymi podczas zajęć. Organizacja zajęć zakłada przygotowanie układów tanecznych wspólnie - dzieci przedszkolne i gimnazjaliści oraz oddzielnie . Taka forma współdziałania daje obu stronom korzyści. Wzajemne obcowanie obu grup wiekowych rozwija umiejętność współpracy, stwarza możliwości wzajemnej pomocy, daje poczucie radości z osiągniętego wspólnie rezultatu, a także uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Maria Rałowska

SZKOLNY KONKURS LITEROWANIA "SPELLING MASTER"

3 października 2014r. w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach po raz pierwszy odbył się konkurs "Spelling Master" ("Mistrz literowania"). Organizatorem była nauczycielka języka angielskiego p. Magdalena Mosoń. Konkurs był skierowany do uczniów klas I, którzy we wrześniu uczą się angielskiego alfabetu. Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do doskonalenia sprawności językowych jakim jest umiejętność literowania.

Konkurs został przeprowadzony na wzór amerykański. W tamtejszych szkołach, uczniowie stoją przy swoich ławkach i literują zadane przez nauczyciela słowo. Siadają, kiedy popełnią błąd.

I miejsce zdobyła Anita Warchoł z klasy Ia, II miejsce - Sabina Jaśnikowska z klasy Ib, a III miejsce zajęła Kinga Najdek z klasy Ib. Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy. Nagrody książkowe zostaną wręczone na najbliższym apelu. Gratulujemy.

"To już jest koniec (...)"

Stało się... Z dniem 30.09.2014r. zakończyliśmy realizację wielostronnego partnerskiego projektu szkół Comenius p.t. "A Visual travel to traditions". Pracę nad przedsięwzięciem rozpoczęliśmy we wrześniu 2012r. Celem naszego projektu było kolekcjonowanie zdjęć od naszych przodków dotyczących dawnych tradycji i pokazanie, jak są obchodzone. Uczestnicy projektu mogli ocenić pozytywne i negatywne aspekty współcześnie obchodzonych tradycji poprzez osobiste w nich uczestnictwo. Uczniowie mogli również nabrać pewności siebie poprzez kontakt z młodzieżą z państw europejskich. Mieli okazję uświadomić sobie, jak ważna jest znajomość języków obcych we współczesnym świecie, a udział w spotkaniach projektowych potwierdzał znaczenie starego porzekadła, iż "Podróże kształcą". Wspólnie ze szkołami z Turcji, Bułgarii, Czech, Włoch oraz Hiszpanii doświadczyliśmy czegoś więcej niż realizację celów zawartych we wniosku aplikacyjnym. Zawarliśmy nowe przyjaźnie, zobaczyliśmy, jak bardzo się różnimy, a zarazem jak jesteśmy do siebie podobni. Hasło przewodnie naszego projektu "Zjednoczeni w różnorodności" nabrało prawdziwego znaczenia. Nasza podróż do tradycji zakończyła się. Mamy nadzieję, że w podobnym składzie będzie nam dane realizować jeszcze nie jeden projekt. Dziękujemy wszystkim, którzy angażowali się w nasze działania choć w najmniejszym stopniu. Dziękujemy sponsorom za pomoc finansową, rzeczową. Mamom - za pyszne ciasta. Dziękujemy Wam drodzy uczniowie za to, że dzięki Wam każde spotkanie projektowe nabierało innego wymiaru. Drodzy rodzice, bez Was nie moglibyśmy realizować tego projektu. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Magdalena Mosoń
Szkolny koordynator projektu

Wycieczka edukacyjna do Myśliborza

W dniach 30 września i 1 października bieżącego roku grupa 39 uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Myśliborza. Ośrodek Centrum Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu (powiat jaworski), położony jest na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, który obejmuje najcenniejszy z punktu widzenia przyrodniczego fragment Pogórza Kaczawskiego. Uczniowie w czasie dwudniowego pobytu w Centrum brali udział w zajęciach laboratoryjnych i terenowych. W pierwszym dniu pobytu w ośrodku uczniowie pracowali w trzech mniejszych grupach metodami aktywnymi. Wykonywali doświadczenia, obserwowali, pozyskiwali obiekty obserwacji (łowienie bezkręgowców w pobliskim potoku), posługując się przy tym sprzętem laboratoryjnym, mikroskopami, binokularami, przewodnikami.

Zajęcia laboratoryjne dotyczyły procesu fotosyntezy, badań chemicznych i makroskopowych gleb oraz określania zanieczyszczeń i klas czystości wody na podstawie organizmów bezkręgowych. Poza ćwiczeniami zorganizowanymi przez pracowników Centrum uczniowie mieli w godzinach popołudniowych i wieczornych zajęcia organizowane przez opiekunów:
- sportowo– rekreacyjne - gra w siatkówkę, badmintona,
- wieczorne grillowanie – smażenie kiełbasek.

Drugi dzień pobytu to zajęcia terenowe w "Wąwozie Myśliborskim". Ścieżka przyrodnicza została tu wytyczona w 1986 roku. Posiada długość 4,5 km, czas przejścia 2,5 do 3 godzin. Występują tu jedyne na Dolnym Śląsku stanowiska paproci języcznika zwyczajnego oraz mieszany las wyżowy. W trakcie zajęć uczniowie wykonywali pomiary dendrometryczne drzew; pomiary obwodu, wysokości oraz określali wiek drzew. Wszystko odnotowywali na kartach pracy. Rozpoznawali gatunki drzew i roślin.

Uczestnicy wycieczki dostali ogromną dawkę wiedzy i umiejętności praktycznych z dziedziny nauk przyrodniczych - biologii, chemii, geografii. Zajęcia edukacyjne zwłaszcza laboratoryjne kształtują umiejętności kojarzenia faktów, rozbudzają i rozwijają zainteresowania wiedzą przyrodniczą. Uczniowie mieli sposobność obcowania ze sprzętem laboratoryjnym i mikroskopowym, wykorzystując go do przeprowadzania doświadczeń. Rozwijali umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków z przeprowadzanych eksperymentów. Bardzo podobała im się taka metoda pracy, więc aktywnie uczestniczyli w różnorodnych formach dydaktycznych.

Maria Lenarczyk, Krystyna Lachowicz

Akcja „ Sprzątanie Świata – Polska 2014”

Dnia 18 września br. roku w Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach odbył się apel informacyjny dotyczący 21 edycji akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2014” pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!

Uczniowie klas drugich i pierwszych przedstawili założenia tegorocznej akcji, której głównym celem było promowanie „nieśmiecenia”, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko, odkrywanie lasów i odpowiedzialna turystyka. Wykonana była również gazetka ukazująca negatywny wpływ turystyki na różne elementy środowiska, szczególnie przyczyniające się do degradacji naturalnego ekosystemu leśnego.

Następnego dnia uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli aktywnie w sprzątaniu oczyszczając tereny wokół Ślęży, a mianowicie: Przełęcz Tąpadła, teren wokół „Źródełka Życia” w Sulistrowiczkach oraz stary park „Wenecja” wraz z terenami przydrożnymi. W akcji wzięło udział 67 uczniów wraz z wychowawcami oraz organizatorkami wszystkich działań p. Marią Lenarczyk i Krystyną Lachowicz.

Każda osoba zaopatrzona była w rękawice jednorazowego użytku zapewniające bezpieczeństwo podczas zbierania śmieci oraz worki, w które zaopatrzył nas p. Wiesław Pazgan – pracownik Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Akcja przebiegała sprawnie i efektywnie. Po zebraniu śmieci młodzież miała możliwość odpocząć i zintegrować się podczas wspólnego ogniska.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu "SZKOŁA WSPÓŁPRACY Uczniowie i rodzice kapitałem nowoczesnej szkoły". Jest to ogólnopolski systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego głównym celem jest wzmocnienie współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie modelowych rozwiązań. Ideą projektu jest wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły. Sześciu przedstawicieli naszego gimnazjum: Kamila Piechura i Małgorzata Kwiędacz - reprezentujące samorząd uczniowski, dwoje rodziców - pani Anna Juraszek oraz pani Izabela Kucharek, a także dwoje nauczycieli - pani dyrektor Mariola Początek i pani Maria Rałowska uczestniczyło w szkoleniach prowadzonych w ramach projektu. Szkolenia miały na celu wyposażenie przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę i kompetencje potrzebne do budowania w szkole współpracy i kapitału społecznego. W celu włączenia całej społeczności szkolnej w działania projektowe zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy debaty na temat stanu współpracy w szkole. Do udziału w debatach uczniowie zapraszali innych uczniów, rodzice - rodziców, a nauczyciele pozostałych członków rady pedagogicznej. Kolejnym krokiem, prowadzącym do zwiększonego zaangażowania uczniów i rodziców w życie szkoły, były zajęcia warsztatowe podczas których analizowaliśmy wnioski z przeprowadzonych debat oraz zaplanowaliśmy kolejne zadania, które będą angażowały większość uczniów, rodziców, a także nauczycieli i staną się okazją do współpracy.

Serdecznie zapraszamy UCZNIÓW, RODZICÓW i NAUCZYCIELI do włączenia się w nasze działania. Liczymy na WASZE pomysły i owocną współpracę!

Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele biorący udział projekcie

Poprzednie